fbpx
Таг: употреба

таг: употреба

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

„Ивермектинот“ е антипаразитски лек со широк спектар на делување и неговата примена треба да биде исклучиво под лекарски надзор, без разлика дали станува збор за домашно лекување или за хоспитализација, нагласуваат од Министерството за здравство. „Апелираме граѓаните на своја рака да не го пијат лекот „Ивермектин“, бидејќи единствено лекар може да утврди дали постојат индикации за користење и доколку постојат,...

Автопатот Штип – Миладиновци е пуштен со времен сообраќаен режим

Многу шпекулации излегоа деновиве за пуштањето на автопатот Штип – Миладиновци, каде веќе десетина дена нормално се вози. Без застој или пренасочување може да се помине целиот автопат и од Штип до Скопје се доаѓа за педесетина минути. Веројатно поради тоа се подгреаја шекулациите дека патот деновиве ќе биде пуштен во употреба. Неофицијално дури имаше најава дека свеченоста ќе се...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот со цел промена на името

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека партијата нема да прифати промена на Уставот со цел промена на името. „Што се однесува до промена на Уставот, а со цел промена на уставното име на Република Македонија, таа позиција на партијата останува непроменета“, рече Мицкоски во гостувањето на телевизија „Сител“. Во однос на Законот за употреба на јазиците, тој го повтори ставот на...

Само 22,5 отсто од Грците подготвени да прифатат сложенo име за Македонија

Само 22,5 отсто од Грците биле подготвени да прифатат сложено име за Македонија, а 71,5 отсто се против употреба на терминот Македонија, покажало истражувањето на солунскиот универзитет „Македонија“, пишува грчкиот весник „Катимерини“, a пренесува Македонската информативна агенција (МИА). Според овој медиум, резултати покажуваат промена на јавното мислење во Грција, бидејќи на истата анкета во 2016 година, 57 отсто од граѓаните не...

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи законот за јазици, смета дека е спротивен на Уставот

Вчерашниот предлог-закон за двојазична Македонија од Зоран Заев се коси со Уставот на Република Македонија, изјави членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски. Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ не може и не смее да го поддржи законот што е „спротивен на Уставот“. Милошоски појасни дека тоа што „кукавички“ е направено е тоа што на овој предлог-закон за двојазична Македонија е ставено европско...

Заев: Со законот се унапредува употребата на јазиците на сите заедници во Македонија

„Со законот за јазици ќе се прошири употребата на службениот јазик што го зборуваат најмалку 20 проценти од граѓаните, што значи дека законот, во согласност со тоа, ја проширува употребата на јазиците во институциите. На овој начин ќе се овозможи граѓаните да комуницираат со државните институции на својот мајчин јазик“,  изјави премиерот Зоран Заев во Охрид, откако синоќа Владата го...

Данев: Собранието ќе биде трето во регионот каде седниците ќе се водат и на албански јазик

„Талат Џафери најави дека ќе го официјализира албанскиот јазик на целата територија, а Собранието на Република Македонија ќе биде третиот парламент во регионот каде што седниците ќе се водат на албански јазик“, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, на прес-конференција. Тој додаде дека Зоран Заев го навредувал и го понижувал сопствениот народ само за да се обиде да го избере...

ДУИ даде зелено светло за предлогот на СДСМ за употребата на албанскиот јазик

Централното претседателство на ДУИ даде зелено светло за предлог-одлуката на СДСМ околу употребата на албанскиот јазик, останува уште работните групи да испеглаат мали разлики кои не се толку важни околу овој предлог-закон, информира портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, по завршувањето на средбата на претседателството на партијата, кое синоќа се состана во седиштето на партијата во Мала Речица. Утре се очекува лидерот...

Струга за Нова година доби нов мост на Црн Дрим

Вчера попладне, непосредно пред дочекот на Нова година, реката Црн Дрим во центарот на Струга доби нов дрвен мост. Мостот беше свечено пуштен во употреба со пресекување на лентата од страна на поранешниот градоначалник на Струга, сега пратеник, Зијадин Села, неговиот заменик Мустафа Зебзун и бизнисменот и донатор, Менди Ќура. Проектот го изработи проектантска куќа од Австрија во која работат Македонци, а...

Меѓународен тим на ОН го обвини режимот на Асад за употреба на хемиско оружје

Силите на сирискиот режим во март минатата година извршиле и трет напад со хемиско оружје, било наведено во извештајот, кој меѓународен тим на експерти синоќа му го доставил на Советот за безбедност на Обединетите нации, јавува „Би-би-си“. Во доверливиот извештај, кој протекол во медиумите, било наведено дека има доволно докази дека сириските сили се одговорни за нападот со хемиско...

Прв чекор кон легализацијата на канабисот за медицински цели

Собраниската комисија за здравство денеска го усвои предлогот за изменување и за дополнување на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци во прво читање и го даде на понатамошно разгледување. Измените се однесуваат на легализација и на контролирана употреба на строго контролирани производи од канабис за медицински цели во Македонија. – Потребата од донесување вакво законско решение е желбата...

Шествалентните вакцини ќе почнат да се употребуваат од август

Шествалентните вакцини вчера пристигнаа во Македонија и од август ќе почнат да се користат, најави денеска премиерот Никола Груевски. Тој рече дека во наредните недели вакцините ќе се распределат низ сите јавни здравствени установи. - Околу 1 август ќе почне користењето на шествалентните вакцини. Што се однесува до петвалентните вакцини, тие треба да пристигнат на почетокот на август, а веднаш...

Ќе се формира здружение за легализација на канабисот

Утре, во 14 часот, пред Спомен-куќата на Мајка Тереза, ќе се одржи основачко собрание на здружението на граѓани „Канабис клуб“, пишува на настанот кој е формиран на социјалната мрежа „Фејсбук“. Како што е објаснето ,основната мисија на ова здружение ќе биде легализација на канабисот за медицинска употреба. „Ова здружение ќе оди во насока и ќе се стреми да биде твое здружение...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...