fbpx

Струга за Нова година доби нов мост на Црн Дрим

-

Вчера попладне, непосредно пред дочекот на Нова година, реката Црн Дрим во центарот на Струга доби нов дрвен мост.

Мостот беше свечено пуштен во употреба со пресекување на лентата од страна на поранешниот градоначалник на Струга, сега пратеник, Зијадин Села, неговиот заменик Мустафа Зебзун и бизнисменот и донатор, Менди Ќура.

Проектот го изработи проектантска куќа од Австрија во која работат Македонци, а оттаму беа увезени и дрвените делови. Во изградбата беа инвестирани 150.000 евра.

Пешачкиот мост е монтиран на местото на некогашниот Мост на Нина, по името на некогашната општинска раководителка на Струга, а беше демонтиран пред шест години, поради дотраеност.

Надворешниот лик на мостот е во согласност со другите два моста во централното градско подрачје на Струга, за кои е најавено дека ќе се реновираат.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...