fbpx
Таг: цена

таг: цена

Литар сончогледово масло е цената за литар пиво во германски паб

Еден паб во Минхен најде нов начин да го надмине недостигот на масло за јадење во Европа, така што им дозволи на клиентите да го платат своето пиво со сончогледово масло за да обезбедат обилни залихи за пржење шницли, објави Ројтерс. Со оглед на тоа што Украина и Русија сочинуваат околу 80 отсто од светскиот извоз на сончогледово масло, многу...

Бислимоски: Ќе се воведуваат блок тарифи во зависност од потрошувачката на електрична енергија

Марко Бислимовски претседател на РКЕРКЕ
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, Марко Бислимоски денес најави дека тарифниот систем за плаќање на потрошената електрична енергија на домаќинствата во државава ќе се менува. Според него, со промените на тарифниот систем оние кои трошат најмногу, ќе плаќаат повисока цена на струјата и обратно. Односно, потрошувачите кои ќе трошат големи количества на струја, ќе ја плаќаат...

Косовските супермаркети ги намалија цените од 250 денари за литар зејтин, полицијата пронајде сокриени 100 илјади литри

Полициските акции, иницирани од косовското Обвинителството, ги вразуми маркетите кои вчера литар сончогледово масло го продаваа по цена од 3,49 евра без разлика на производителот и тоа во ограничени количини од максимум четири шишиња. „Цената на литар зејтин денес се движи од 2,19 до 2,99 евра“ за Мета.мк потврди адвокатот Арбер Јашари кој вчера на Фејсбук сподели пост во кој...

Бектеши: Струјата нема да поскапи до крајот на годината, нема потреба од прогласување кризна состојба

Министерот за економија Крешник Бектеши по состанокот на Комисијата за електроенергетска кризна состојба изјави дека земјава до крајот на годината ќе има доволно количина на електрична енергија, а нема да има и поскапување на струјата. „Сакам да ги уверам сите граѓани дека до крајот на годината нема да има покачување на цената на електричната енергија за домаќинствата. Денеска имав состанок...

Бензините поскапуваат за два, а дизелот за два ипол денари

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 3,41 отсто, информираат од Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси (РКЕ). Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за два денари за литар, и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 75,50 денари за литар, додека малопродажната цена...

Бензините поскапуваат за еден ипол, а дизелот за два денари

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,98 проценти, информираат од таму. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за 1,50 денари за литар, и со тоа, цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 73,50 денари за литар, додека на „еуросупер...

Бензините поскапуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Новата малопродажна цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 73 денари за литар, „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 75, еуродизел за 63,5, а екстра лесното масло за домаќинство за 63 денари за...

Горивата поевтинуваат од ноќеска на полноќ

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 1,58 проценти, информираат од Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-95“ и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар за литар, и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 70,50 денари за литар,...

РКЕ донесе одлука за намалување на цената на парното за околу 4 отсто

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4 проценти крајната цена на испорачаната топлинска енергија кај трите компании на територијата на Град Скопје. „Скоро 56.000 потрошувачи приклучени на „Балкан енерџи груп“ или 93 проценти од вкупниот конзум ќе добиваат сметки пониски за 4,35 проценти. Нешто над 3.800 домаќинства кои се...

Бензините поевтинуваат за еден и пол, а дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините „еуросупер БС-95“, „еуросупер БС -98“ и екстра лесното масло за домаќинство од утре ќе поевтинат за денар и половина а „еуродизел“ за еден денар по литар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе биде 71 денар, „еуросупер БС -98“...

Бензините поскапуваат за половина денар, а цената на дизелот останува иста

Со последната одлука на Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси, малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 0,28 отсто. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и на „еуросупер БС-98“ се зголемуваат за половина денар за литар и со тоа малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ изнесува 72 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ изнесува...

Бензинот „еуросупер БС-95“ поевтинува за половина денар, цената на другите горива останува иста

Малопродажните цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 0,51 проценти, информираше Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси. Цената на бензинот „еуросупер БС-95“, се намалува за половина денар литар и со тоа ќе изнесува 68 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-98“, на дизелот и на екстра лесно масло не се менуваат. „Еуросупер БС-98“ и оваа недела...

ЕСМ ќе ја пресметува цената на јаглерод за да се забрза транзицијата кон климатски одржлив енергетски сектор

АД „Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ја извести Енергетската заедница дека ќе започне со внатрешно пресметување на „цената на јаглеродот” како подготовка на компанијата сѐ до воведувањето на задолжителното законодавство. Тоа, усогласено со европските и со светските енергетски и климатски трендови, ќе наметне повисоки цени за електричната енергија која ќе се произведува од јаглен, соопштија од ЕСМ. „За интерни потреби...

Народната банка очекува значителен пораст на цената на нафтата во 2021 година

Според најновите оцени за 2021 година, кај цената на нафтата се забележува поголема нагорна ревизија, при што тековно се очекува значително поголем ценовен раст во однос на октомври, соопшти Народната банка во извештајот за најновите макроекономски показатели. Оттаму информираат дека нагорната ревизија е одраз на очекувањата на инвеститорите за дефицит на страната на понудата, како резултат на намаленото производство на...

Цената на бензините се зголемува за еден, а на дизелот за половина денар

Со најновата одлука на Регулаторна комисија за енергетика, цената бензините се зголемува за еден, а на дизелот за половина денар. Оттука малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 64,50, а на „еуросупер БС-98“, 66 денари.Со поскапувањето од половина денар цената на дизелот ќе чини 55 денари. Со оваа одлука се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за...

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар за литар

Регулаторна комисија за енергетика и водни ресурси донесе одлука за зголемување на цената на нафтените деривати во просек од 1,64 проценти. Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, се зголемуваат за еден денар за литар. Со ова зголемување, цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 62 денари за литар, додека малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ ќе изнесува 63,50 денари...

Корисниците на природен гас од 1 јануари ќе добиваат пониски сметки за 6,16 проценти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на денешната седница донесе одлука со која се намалува тарифата за пренос на природен гас во просек за 6,16 проценти, информираат од таму. Одлуката стапува на сила од 1 јануари 2021 година. „На крајот од годината една добра вест а тоа е дека на денешната последна седница за 2020 година донесовме одлука за...

Порталб: Курсевите за дополнително знаење се многу ефикасни, но цените не се прилагодени на стандардот

Порталб.мк спроведе анкета со млади во врска со курсевите што се нудат, за стекнување на дополнително знаење. Според одговорите на младите, во оваа анкета, понудените курсеви се многу ефикасни за нив, но цените кои претежно се движеа од 1.200 и 1.400 денари не се многу прифатливи со оглед на стандардот. Курсевите за германски и англиски јазик како и за математика...

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,90 проценти во однос на минатата недела. Согласно најновата одлука, малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-98“, се намалува за 1,50 денар за литар и ќе изнесува 61 денар за литар. Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“, се намалува за еден денар...

Димковски: Неочекувано ниски цени на тутунот

Во првите денови од откуп на тутунот, постигнати се цени од 140, 160 па и 170 денари за килограм сув тутун, што е неочекувана ниска цена, оценува Трајан Димковски заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, кој за утре најави средба на тутунопроизводителите со министерот Арјанит Хоџа. Со откуп на тутун сѐ уште немаат стартувано сите откупни претпријатија. Дури по отворањето...

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...