fbpx
Таг: толпа

таг: толпа

Амбасадата на САД во Москва предупреди на можни терористички напади во Русија

Амбасадата на САД во Русија ги предупреди државјаните на САД кои престојуваат во земјата да избегнуваат големи собири во следните 48 часа поради закани од терористички напади, односно напади при поголеми собири, вклучително и концерти. Според известувањето, државјаните на САД треба да внимаваат што се случува во нивната околина, да избегнуваат толпи и да следат на локалните медиуми за нови...

Иванов: Ако можеле да се амнестираат воени злосторници, зошто не и луѓе заведени од толпа

„Ако имаат доблест новите пратеници во новиот состав на Собранието, ако сакаат да влијаат на смирување на општеството и да покажат акт на добра волја и на помирување, нека го направат тоа што беше направено по конфликтот во 2001 година. Тогаш знаеме дека Собранието амнестираше воени злосторници. Ако можеле воени злосторници да се амнестираат, зошто да не им се помогне...

Сите неодговорени прашања од синоќешната драма пред и во Собранието

Утринава околу зградата на Собранието е мирно, а зградата ја обезбедуваат полицајци. Таму се собрани десетина граѓани и има поставено четири шатори. Сите вработени во Собранието се на работа. По вистинската драма остануваат многу неодговорени прашања за насилното влегување во зградата и за физичките напади врз пратеници и новинари: Кој ѝ ги отвори вратите на толпата?; Зошто полициски функционери (со еполети со три...

Возач налета на пешаци во Лондон, пет лица се повредени

Пет лица се повредени откако возач налета на пешаци во југоисточен Лондон. Лицето што управувало со автомобилот е уапсено, јави локалната полиција. Според надлежните, најверојатно инцидентот не претставува терористички чин.

Пијан возач влета во толпа и повреди 28 лица во Њу Орлеанс

Пијан возач влета во толпа, при што 28 лица се повредени, меѓу кои и деца, јавија американски медиуми. Луѓето ја гледале главната парада на карневалот „Марди грас“ во центарот на Њу Орлеанс. https://twitter.com/Z9Network/status/835696200946941952 Шефот на локалната полиција, Мајкл Харисон, изјави дека не станува збор за терористички напад, туку дека возачот бил или пијан или под дејство на дрога. - Се сомневаме дека...

„Шарена револуција“: Утре сите пред суд да му дадеме поддршка на Павле Богоевски

„Шарената револуција“ ги повика граѓаните, утре, во 10.45 часот, да дојдат пред Основниот суд Скопје 1 и да му дадат поддршка на активистот Павле Богоевски. Во најавата за настанот на „Фејсбук“, пишува дека Богоевски се товари за „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“. „Еден за сите, сите за еден! Утре во 10.45 ние ќе бидеме заедно со нашиот соборец Павле Богоевски,...

Одложено судењето на Савески и на Куновски

Судењето на двајцата членови на Левица, Здравко Савески и Владмир Куновски, кое требаше да почне денеска, е одложено. Причината за одложувањето е тоа што сè уште не е утврдена штетата на секој од обвинетите поединечно, а судот одби да се спојат предметите за овие инциденти. „Остануваме во куќен притвор затоа што обвинителството е неажурно со утврдувањето на штетата врз канцеларијата на т.н....

Битолчани со поддршка за притворените Савески и Куновски

Група од дваесетина битолчани денеска во 10 часот се собраа пред Основниот суд во Битола за да искажат поддршка на двајцата членови на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. На двајцата членови на новоформираната партија им се суди за учество во толпа на протестите на „Шарената револуција“. Никола Славески, член на левица од Битола, рече дека во општество каде политичарите од...

Денеска почнува судењето на членовите на Левица

Денеска во Кривичниот суд ќе почне судењето против членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски. Двајцата се обвинети за учество во толпа и се наоѓаат во куќен притвор. За нив и за другите осомничени и обвинети, обвинителството процени дека сториле материјална штета од 15.000 евра.

Индиец линчуван поради гласини дека јадел говедско месо

Педесетгодишен маж од северниот дел на Индија бил убиен од разбеснета толпа луѓе откако се прошириле гласини дека тој и неговото семејство чуваат и консумираат говедско месо, јавува „Би-Би-Си“. Според информациите, Мухамад Аклак во понеделникот вечерта бил претепан и каменуван од група мажи во градот Дадри, во индиската држава Утар Прадеш. Во налетот на толпата, тешко повреден бил и неговиот 22-годишен...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...