fbpx
Таг: Светско првенство

таг: Светско првенство

На Светското првенство по куглање, нашиот Архан во финалето го освои 8-то место

Архан Арслановски, куглар и ученик од средното училиште „Таки Даскало“ од Битола се пласираше во финалето на Светското првенство по куглање, информираат од Кугларската федерација на Македонија. Во машкото финале, Архан се пласираше на 8-то место со резултат 516 (148). И младата Стефанија Алексовска од Битола настапуваше на Светското првенство по куглање, каде со резултат 553 го освои 12-то место,...

По поразот од Португалија, Македонија останува без настап на Светско првенство во фудбал

Фудбалската репрезентација на Македонија не успеа да ја помине последната пречка што ја делеше од настап на Светското првенство во Катар. Со резултат 2:0 заврши финалниот меч од баражот помеѓу Португалија и Македонија што вечерва се одигра на стадионот „Драгао“ во Порто. Стрелец на двата гола беше португалскиот репрезентативец и фудбалер на Манчестер Јунајтед, Бруно Фернандеш. Првиот подогок беше постигнат...

Вечерва на стадионот „Драгао“ во Порто, Македонија игра за прво учество на еден мундијал

Вечерва, со почеток во 20:45 часот на стадионот „Драгао“ во Порто ќе започне фудбалскиот натпревар во кој Македонија игра против Португалија. Победникот на овој натпревар ќе обезбеди пласман на Светското фудбалско првенство во Катар. Ако македонската репрезентација успее да победи, тоа ќе значи прво учество на еден фудбалски мундијал од осамостојувањето на земјата. Селекторот Благоја Милевски соопшти дека е свесен...

Историска победа над Италија, Македонија чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар

Историска победа над Италија забележа Фудбалската федерација на Северна Македонија, со што македонските фудбалери се чекор поблиску до пласман на Светското првенство во Катар. Победничкиот и единствен гол на натпреварот го постигна Александар Трајковски во 92-та минута од мечот. Селекторот Благоја Милевски и капитенот Стефан Ристовски беа поздравени со аплауз кога влегуваа во салата за прес-конференции по завршувањето на мечот. “Ова се...

Македонија со свој учесник на Светското слем првенство на вицешампион(к)и

По долги години пауза, по вторпат македонски претставник ќе учествува на светско првенство во слем-поезија, соопштија од Поетри слем – Македонија. Станува збор за новото Светско првенство на вицешампион(к)и, што за првпат се организира по иницијатива на Светската организација за слем-поезија, во која членуваат сите земји во светот со активна слем сцена, вклучително и од кај нас. Светското првенство ќе се...

Каратистот Емил Павлов освои сребрен медал на Светското првенство во Дубаи

Македонскиот каратист Емил Павлов го освои сребрениот медал на Светското првенство во Дубаи во финалето во категоријата до 67 килограми. Тој во финалето денеска беше поразен од актуелниот олимписки првак Стивен Да Коста. За штипјанецот Емил Павлов ова е прв настап во категоријата до 67 килограми, а претходно беше трикратен европски шампион во категоријата до 60 килограми. Од Карате федерацијата на...

Каратистот Емил Павлов ќе се бори за злато на Светското првенство во Дубаи

Македонскиот каратист Емил Павлов испиша историја на Светското првенство во Дубаи откако се пласираше во финалето во категоријата до 67 килограми, соопшти Карате федерацијата на Македонија. Павлов во полуфиналето славеше над Унгарецот Мартијал Ивес Тадиси поради прв освоен поен откако борбата заврши 3-3, а за противник во финалето ќе го има Стивен да Коста од Франција. Финалниот меч ќе се...

Македонскиот кантерстрајк тим победи на Светското првенство во Израел

Слика од победниците во Кантерстрајк
Македонската „Кантер страјк: Глобал офенсив“ (Counter Strike:Global Offensive) репрезентација го освои Светското првенство на Меѓународната еспорт федерација. Тие успеаја да го победат тимот на Романија во финалето, откако претходно во полуфиналето ја совладаа украинската репрезентација. Составот за CS:GO репрезентацијата од актуелните светски прваци е следен: Јане “aidKiT” Апостолоски, Дамјан “kyxsan” Стоилковски, Александар “CacaNito” Ќулукоски, Павле “stYleEeZ” Стојановски и Кристијан “fodor”...

Младата Миа Еминова Блажевска постави пет нови национални рекорди во пливање

Одлични резултати на нашата Олимпијка, Миа Еминова Блажевска на Меѓународниот пливачки натпревар "Гран при Зрењанин Куп", кој се одржа по 29-ти пат. Младата пливачка успеа да постави пет нови рекорди на Македонија, но и ја исполни Б-нормата за претстојното Светско првенство во пливање кое се одржува во Абу Даби, информираат од Пливачкиот и ватерполо клуб „Орион“ од Скопје. Во српскиот...

Картинг пред претседателскиот кабинет: Петар Богатиновски се подготвува за Светско првенство во картинг

Картинг шампионот или како што медиумите во светот го нарекуваат македонското чудо од дете, 12 – годишниот Петар Богатиновски вчера го возеше својот картинг пред претседателскиот кабинет. Претседателот Стево Пендаровски на Фејсбук изрази поддршка за Петар, кој со победата во Централна Европска Зона – CEZ, е првиот Македонец којшто се квалификуваше за светското првенство во Бахреин во декември годинава. „Иако има...

Македонија ја победи Германија во фудбал на нивен терен, за квалификации за Светско првенство

Македонската фудбалска репрезентација ја победи Германија во Дуизбург со 2:1 во квалификациите за Светското првенство, а натпреварот беше вистинска фудбалска сензација. Двата гола за репрезентацијата ги постигнаа Горан Пандев и Елиф Елмас. Македонија поведе со 1:0 со гол на Горан Пандев во продолжението на првото полувреме. Германија дојде до израмнување на резултатот со голот на Илкај Гундоган од пенал во 63.минута. Македонија на...

Македонската Е-спорт репрезентација ќе се натпреварува на Светско првенство

На 31 октомври годинава започнува Светското првенство во е-спорт на кое ќе се натпреварува и македонската репрезентација, заедно со 60 други држави. Минатата недела се одигра првиот квалификациски турнир во Текен, во организација на Македонската Е-спорт Федерација. „Поради состојбата со ковид-19, турнирот беше лимитиран на 16 учесници и без посетители. Стефан Глигоров од Скопје беше победник на натпреварите, кои се...

Македонските ракометари со 34:30 го совладаа Тунис на СП во Франција

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Мец го совлада тимот на Тунис со резултат 34:30 и со победа го почна настапот на Светското ракоментно првенство што се одржува во Франција. Најефикасен стрелец на мечот беше капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, кој постигна 12 гола, а по седум запишаа Дејан Манасков и Стојанче Стоилов. Кај селекцијата на Тунис најефикасен беше Теџ...

Македонија во Скадар ќе ги почне квалификациите за Светското фудбалско првенство

Македонската фудбалска репрезентација со мечот против селекцијата на Албанија, закажан за 5 септември, ќе го почне квалификацискиот циклус за Светското првенство во 2018 година, што ќе се одржи во Русија. Мечот, како што одлучи албанската фудбалска федерација, ќе се игра во Скадар, на стадионот „Лоро Боричи“, кој има капацитет од 20.000 седишта и во моментов се реновира. Еден месец подоцна, предвидени...

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...