fbpx
Таг: студентски живот

таг: студентски живот

Во недостаток на активности, студентите од Тетово времето го поминуваат во кафулиња

Студенските денови се најубавиот дел од животот, вака велат повеќето студенти откако ќе дипломираат. Но, колку е убав овој период и со какви проблеми се соочуваат студентите на двата универзитета во Тетово, Универзитетот во Тетово (УТ) и Универзитетот на Југоисточна Европа (УЈИЕ)? На оваа тема Порталб.мк разговараше со дел од студентите и поранешните студенти на овие универзитети. Студентката Зана Речи...

Студентската дружба и ковидот: Ми недостасува макијатото од „Рандеву“ и тремата пред полагање испити

Kaко изгледа студентскиот живот во време на пандемија? Што е она што најмногу им недостасува на студентите, имајќи предвид дека наставата сè уште во добар дел се изведува на далечина? Дали „живнаа“ студентските домови, со оглед на тоа дека од оваа академска година во нив има станари? На овие прашања, Мета.мк побара одговори од Ева и Мимоза, студентки на...

МОН: Студенти, аплицирајте да добивате 2.400 денари месечно за студентски оброк

Министерството за образование и наука (МОН), потсетува дека во тек е јавниот повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање на месечен паричен надоместок од 2.400 денари за девет месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти е од 1 до 31 август 2021 година. За кандидатите кои ќе се стекнат со статус на студенти...

Тетово: Студентите не бараат читални или кина, туку основни услови за живот

Улици со дупки, мини депонии, недостаток на осветлување и опасност да постанат мета на криминалци се синоним за студентското секојдневие на локацијата оддалечена на само пет минути од двата универзитети во Тетово, која е воглавно населена од студенти. Ардиана, студентка што живее во овој своевиден студентски град за „Порталб.мк“ ги објасни проблемите со кои тие се соочуваат секој ден. Како...

Домот „Гоце Делчев“ оди и на Booking.com, цената ќе биде 400 денари за ноќевање

Мини кујна, нови кревети и душеци, нови плакари, нови прозорци и врати, опремени заеднички простории за одмор. Сето ова го има во сите четири згради-блокови кои го сочинуваат студентскиот дом „Гоце Делчев“, изграден по катастрофалниот земјотрес, а пуштен во употреба пред точно половина век, во 1970 година. Во меѓувреме, никогаш од изградбата не беа направени потемелни реконструкции на објектите...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...