fbpx
Таг: сообраќајна контрола

таг: сообраќајна контрола

Полицијата вчера фатила 16 автобуси и комбија со неисправни кочници

При акциска контрола на автобуси и комбија за јавен превоз на патници, полицијата вчера утврдила дури 54 прекршоци во полето на техничката исправност, од кои 16 биле возење со неисправни уреди за сопирање, соопшти МВР. Акциската контрола била спроведена во периодот од 9 до 14 часот на територијата на целата земја. Вкупно 177 возила биле испратени на вонреден технички преглед,...

Санкционирани 269 возачи во Скопје, 17 биле под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден, 6 февруари, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 269 мерки, меѓу кои, за возење без возачка дозвола 32 санкции, 14 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 19 мерки за непочитување на брзина на движење, 14 за користење...

Санкционирани 272 возачи во Скопје, од нив 89 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, 3 октомври, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Од МВР соопштија дека на територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден се изречени вкупно 272 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола, 9 лица, пречекорување на дозволената брзина на движење, 89 прекршоци, технички неисправни и нерегистрирани...

Полицијата вчера во Скопје казнила 210 возачи, повреден полицаец при вршење контрола

Еден полицаец ноќеска околу 1 часот по полноќ бил повреден додека вршел сообраќајна контрола на булеварот „Борис Трајковски“ во општина Кисела Вода. Како што информираат од МВР, додека полицискиот службеник мерел со радар брзина на движење на возилата, А.Д. (19) со возило „цитроен берлинго“ го удрил и повредил полицаецот, по што заедно со неговиот сопатник побегнале од местото на...

Полицијата вчера во Скопје казни 513 возачи, од кои 148 за пречекорена брзина на движење

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје, во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 513 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале казни за повеќе прекршоци констатирани кај возачите, меѓу кои за возење без возачка дозвола се казнети 35 лица, за...

СВР: Во Тетово и Гостивар учениците се возат во претоварени комбиња и со возачи без дозволи

Учениците во Тетово и Гостивар на школо одат во претоварени комбиња со кои управуваат возачи што немаат возачка дозвола, открил СВР Тетово при контрола на сообраќајот, известува „Порталб.мк“. - Вчера од 6 до 9 часот во Гостивар имаше акциска контрола на 35 комбиња од јавниот превоз. Притоа беше утврдено дека девет комбиња се претоварени, осум возачи немале лекарско уверение, тројца...

Екстрадираниот Даневски бил уапсен при рутинска сообраќајна контрола

Поранешниот директор на Ветеринарната управа Зоран Даневски, од пред неколку дена е во штипскиот затвор, по негова екстрадиција од Бугарија каде се криеше од македонските власти кои го бараа со меѓународна потерница поради злоупотреби во агрокомбинатот „Џумајлија“, каде беше извршен директор. Во штипскиот затвор веќе една година се наоѓа неговиот постар брат, Слободан Даневски поранешен пратеник и градоначалник...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...