fbpx
Таг: смени

таг: смени

По смената на Чулев, во МВР вратени старите функции на 14 раководни лица

Откако викендов Агим Нухиу го презеде министерското столче во Министерството за внатрешни работи од техничкиот министер Наќе Чулев, во согласност со законските одредби за функционирање на техничката влада од денеска повторно се вратени на старите раководни функции 14 раководни лица на исто толку организациони единици во министерството, кои беа на овие позиции и пред формирањето на техничката влада, информираат...

По смените во СВР Штип од претходниот министер, се очекуваат нови назначувања од Чулев

Во последните денови од министерувањето на Оливер Спасовски во Министерството за внатрешни работи, тој направи две клучни смени - на врвот на СВР Штип и на врвот на кочанската полиција, а сега во Штип на големо се шпекулира дека техничкиот министер на МВР, Наќе Чулев ќе го смени неодамна назначениот началник на СВР Штип и ќе постави свој човек....

Заев ќе предложи смена на директорите на „МЕПСО“, „ЕСМ“,„Македонија пат“ и други

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција во Владата на која информираше за смената директорите на институции, раководители, членови на Управни одбори. За разрешување, Заев ќе ги предложи директорот на МЕПСО Сашо Василевски, директорот на „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) Драган Миновски, директорот на „Македонија пат Гајур Кадриу“, директорката на Клиниката за детски болести Катерина Ставриќ, директорот на МЖ „Инфраструктура“ Ирфан...

Љупчо Николовски е нов генерален секретар на СДСМ

Љупчо Николовски е новиот генерален секретар на СДСМ, информираше синоќа премиерот Зоран Заев по одржувањето на Централниот одбор, во рамките на кој беа направени смените во партијата. „Љупчо Николовски нема повеќе да биде министер на Министерството за земјоделство, шумарство и  водостопанство. Тој е еден од поуспешните министри во нашата Влада. Тоа го знаат граѓаните со сите реформи, со сите мерки...

Заев: Сменети секретaрите, потпретседателите и Извршниот одбор на СДСМ

Претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев синоќа информираше за смените кои беа направени во партијата за време на одржувањето на Централниот одбор. Нов генерален секретар на партијата е министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, кој повеќе нема да ја извршува таа функција. „Благодарност до тројцата секретари на СДСМ, Генералниот секретар Кирацовски, секретарот за организациони работи Миле Зечевиќ,...

Заев на почетокот на јуни ќе ги објави смените на функционерите

На почетокот на јуни ќе излезам комплетно со промени во раководни структури на министерско ниво, во државните институции, а крајот на јуни ќе почне и по вертикала во општините каде државата е претставена со одредни државни институции, одговори премиерот на новинарско прашање за најавените промени. Тој посочи дека се работи за неколку министри, заменици-министри и директори. - Сè уште сме во...

Тројца нови директори во здравството, разрешени голем број економски менаџери

Министерството за здравство информираше дека се именувани тројца нови директори на здравствени установи. Нов директор на Геронтолошкиот завод е Салија Љатиф, на Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле е Ангелчо Андоновски, а Филип Гучев е новиот прв човек на Универзитетската клиника за ревматологија. На првата функција во Психијатриската болница Бардовци и понатаму ќе биде досегашниот директор, Ќамиљ Ковачи. Исто...

Владата денеска ќе расправа за јавниот долг и ќе менува раководители

Владата на Република Македонија на својата 22. седница денеска ќе расправа за повеќе точки, меѓу кои и смена на раководители на институции. Членовите на владата ќе ја разгледаат информацијата на Центарот за управување со кризи за активностите поврзани со кризната состојба на дел од територијата на земјава, за периодот откако е донесена мерката до денеска, како и информацијата на Министерството...

Серија нови именувања на директори на клиники и на здравствени домови

Министерството за здравство денеска ги соопшти имињата на новоназначените директори на клиники и на здравствени домови. Промените на директорските места почнаа кон крајот на јуни, речиси еден месец по стапувањето на должност на новиот министер за здравство, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, еден од трите клучни партнери во владината коалиција. Нов директор на Институтот за трансфузиона медицина е Кочо...

Таравари: Законот за јазиците ќе помине во првите сто дена на Владата

Усогласени се сите страни и нема коалициски пречки за разгледување на законот за јазиците, предлогот ќе помине на владина седница во стоте дена од работата на новиот владин состав, порача денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - Законот ќе помине во Влада и ќе се испрати во Венецијанската комисија. Ние, како партија, тоа што сме го кажале пред да влеземе...

Ситуацијата со хеморагичната треска е под контрола, вели Таравари

Покрај двајцата починати од село Симница, инфицирани со хантаан-вирусот, другите осум пациенти што беа задржани на лекување ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари. - За сите осум пациенти, последните резултати на испитувањата на антитела во крв се негативни. Сите ќе бидат пуштени дома бидејќи немаат никакви симптоми на болеста. Само еден пациент кој...

Чакаровски: Денеска 33 здравствени установи ќе добијат нови директори

Министерството за здравство денеска ќе назначи нови директори на 33 здравствени институции, промените ќе продолжат утре, а до петок ќе се направат сите измени на директорските места во институциите под контрола на Министерството за здравство, порача денеска заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски. -Ги работиме документите. Денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите, до петок...

Таравари: Не брзаме, ги бараме најдобрите кадри за директорските функции

Ако имаме успешни директори, ќе бидеме успешни како министри, а и како Влада, изјави денеска министерот за здравство, Арбен Таравари, на промоцијата на проектот „Добредојде бебе“, најавувајќи понатамошни промени на директорските функции во секторот што тој го води. - Здравството треба полека да наоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции. Затоа не брзаме, ќе најдеме најдобри...

Таравари подготвува нови смени на директори и извод за роденчињата уште во болница

Хигиената во болниците останува главен проблем и во следните пет-шест месеци еден од моите главни фокуси ќе биде хигиената во сите болници, рече министерот за здравство, Арбен Таравари, по денешното чистење на слободниот простор меѓу клиниките во скопскиот Клинички центар. Тој истовремено најави дека наскоро ќе бидат обелоденети и наодите на инспекциите во некои болници, а тогаш ќе има и...

Од 1 септември дел од администрацијата ќе работи во две смени

Ќе се воведе флексибилно работно време на сите вработени во државната управа, а во одредени институции и двосменско работно време, соопшти министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски информирајќи дека таква одлука донела Владата на Република Македонија на денешната седница. Одлуката ќе се применува од 1 септември и оттогаш почетокот на работното време ќе биде меѓу 7:30 и 8:30...

Вториот ешалон „ќе падне“ по изборот на владата, на маса околу 1.000 раководни позиции

Смената во вториот ешалон раководители, по изборот на министрите, би опфатила повеќе од илјада лица во државните институции и во јавните претпријатија. Според последниот регистер, државниот јавен сектор брои 1.291 институција, кои се финансираат од државниот буџет. Владата е основач на 491 институција, Република Македонија на 71, Собранието на 25, а другите 765 институции се основани од општините и од претседателот...

Директор на тетовско средно училиште смета дека е разрешен незаконски и тенденциозно

Директорот на Средното стручно училиште „Моша Пијаде“ од Тетово, Александар Бачевски, смета дека решението за негово разрешување донесено од Општина Тетово е незаконско, тенденциозно и од политички причини. Тој изјави дека ќе го прифати решението за да не ја усложнува ситуацијата која, според него, е и онака комплицирана, во период кога завршува мандатот на градоначалниците и на советите на општините. -...

Поради несоодветни услови, ученици од Тетово учат во три смени

Второто полугодие за дел од учениците од основното и од средното образование во Тетово, почна со одредени тешкотии. Во најголемото основно училиште „Лирија“ во Тетово, наставата се одвива во три смени, поради неможноста да се учи на вториот кат од училиштето, каде минатата година почна да прокиснува покривот. - Сега часовите траат по половина час. Така ни налага законот, во вонредни...

Кадровски промени во СВР Тетово

Неваир Шабани е новиот началник на Секторот за внатрешни работи Тетово, а досегашниот, Фаредин Зенуни, замина на друга должност во Министерството за внатрешни работи. Кадровски промени се извршени и во други сектори во тетовската полиција. Началник на одделението за криминалистичка полиција е Берат Мустафи, кој на ова место го замени Муазам Халили. Нов командир на полициската станица за безбедност на...

Директорски смени во битолското образование

Пред стартот на новата учебна година започнаа директорските смени во битолското образование. Во наредниот период промени на директорските места ќе има во неколку основни и средни училишта во градот, каде на директорите им истекуваат и вторите мандати. Директорите на училиштата кои покажаа видливи резултати во работата, најверојатно ќе имаат шанса за трет мандат, но во друго училиште, како...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...