fbpx
Таг: смена

таг: смена

На конгресот на Алијанса на Села, го разрешиле Таравари

Борбата меѓу двата непријателски табора во Алијанса за Албанците продолжи денеска, кога се одржа и вториот конгрес за неколку дена на „Алијанса за Албанците“. Имено, во Опера и Балет во Скопје, денеска се собраа делегати свикани од поранешниот партиски лидер Зијадин Села. На конгресот е донесена одлука за смена на сегашниот партиски претседател Арбен Таравари и избор на Села...

Дамева: Судскиот совет немаше правна основа да ја исклучи јавноста

Разрешената претседателка на Судскиот Совет (СС) на РСМ има право кога вели дека вчерашните седници (три) на кои СС ја повлече одлуката за разрешување од 28 април, па изгласа нова за разрешување со повеќе гласови, па закажа трета на која избра нов претседател на СС, се, де факто, настани кои не се во целост засновани на правото и на...

Блупринт групата: Судскиот совет продолжува со незаконито и нетранспарентно постапување

Блупринт групата за реформи во правосудството денеска искажа сериозна загриженост за последниот развој на настаните во Судскиот совет на РСМ (ССРСМ). Односно, како што се вели во јавната реакција на Блупринт групата, вчера во период од помалку од четири часа, ССРСМ одржа дури три одделни седници „на кои, наместо да ги исправи повредите сторени на седницата на 26 април...

Протестен собир „Сите за МКЦ“ утре напладне

На платото пред Младинскиот културен центар (МКЦ) -- Скопје, утре ќе се одржи собир во одбрана на МКЦ, во организација на колективот „Гола планина“. Собирот ќе почне точно напладне и е предвидено да трае до 16 часот. Според најавата за настанот на Фејсбук, целта е „сите ентузијасти и љубители на независната култура, заедно да го изјавиме нашето незадоволство“. „Ние не се...

Контраспин: Ги назначува Владата, ама требало да ѝ се поклонат на партијата!

Владата ја спинува вистината и сака да претстави дека заради мир во владината коалиција, нешто најнормално на свет е „позицијата директор на државниот Инспекторат за животна средина да е во политичка надлежност на партијата ДОМ“. Но, тоа воопшто не е нормално. Во конкретниот случај, излегува како ДОМ да има врвни ингеренции врз Инспекторатот, а не Владата. Тоа не е...

Протестите го принудија Борисов да смени четворица министри во бугарската влада

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата со коалициските партнери објави дека се прифатени барањата за оставка на министрите за финансии Владислав Горанов, за внатрешни работи Младен Маринов, за економија Емил Караниколов и за туризам Николина Ангелкова, со цел да се смири состојбата со протестите во државата. Како што пренесува агенцијата БТА, смените во владата доаѓаат во ситуација на секојдневни антивладини...

ВМРО-ДПМНЕ: Жртвувањето на директорот на БЈБ нема да ги реши проблемите во МВР

Замислете, директорот на Бирото за јавна безбедност злоупотребува службен џип за да го пренесе друштвото на својата ќерка на одмор во авто - камп во Грција и притоа да застанува по продавници. Жртвувањето на директорот на БЈБ нема да ги реши проблемите во МВР. Ова денеска на прес-конференција го изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. Тој додаде дека „проблемите нема да ги реши...

Иванов го назначи генералот Нуредини за нов заменик-началник на генералштабот на АРМ

Врховниот командант на АРМ, претседателот Ѓорге Иванов, го смени заменик-началникот на Генералштабот, бригадниот генерал Мухамет Рацај, објави „Порталб.мк“. Информацијата ја потврдуваат и од кабинетот на претседателот, од каде велат дека декретот за смената на Рацај бил објавен во „Службен весник“. „Да, информациите се вистинити и декретот е објавен во „Службен весник“. Рацај е разрешен, а Азим Нуредини е именуван на негово...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на СДСМ го окупираше синдикатот

СДСМ стави рака врз синдикатот кој треба да ги штити интересите на вработените. Додека граѓаните чекаат просечна плата од 30.000 денари и минимална плата од 16.000 денари, СДСМ наместо да го испорача ветувањето, го презема синдикатот за да се осигура дека ќе биде задушен секој револт од катастрофалните економски политики, обвини ВМРО-ДПМНЕ претпладнево. „Партиската полиција на Оливер Спасовски, даде асистенција за...

Разрешена директорката на Филхармонија, Маја Чаначевиќ

Министерството за култура на Република Македонија донело решение за разрешување на Маја Чаначевиќ од функцијата директор на Националната установа Македонска филхармонија - Скопје. За вршител на должноста директор во оваа установа е назначен Виктор Илиески, член на ансамблот на филхармонијата. Во соопштението од Министерството за култура се вели дека според наодите на инспекциските служби, директорката на установата не го усогласила...

Милан Ристески, кој влезе во Собранието на 27 април, не е повеќе директор на Онкологија

Милан Ристески е симнат од функцијата директор на Клиниката за онкологија. Ристески, првиот директор на клиника разрешен од новиот министер, Арбен Таравари, беше дел од протестите на иницијативата „За заедничка Македонија“, а беше и едно од лицата што влегоа во Собранието на 27 април, кога се случија дивеењата и бруталните претепувања на пратеници и на новинари. Не неговото место доаѓа Нино Васев,...

Трамп се закани на Коми, размислува да ги укине брифинзите за новинари

Претседателот на САД Доналд Трамп со неколку твитови денеска предизвика вистинска сензација во јавноста, откако порача дека „можеби е подобро“ да се укинат брифинзите за новинарите во Белата куќа, а потоа му се закани на сменетиот директор на ФБИ, Џејмс Коми да не искажува негативни ставови за претседателот во јавноста, споменувајќи „снимки“. „Бидејќи сум многу активен претседател а многу работи...

Иницијатива за смена на претседателката на Собранието на Србија

Собранието на Србија денеска ја продолжува седницата што беше прекината на 1 март поради предизборната кампања. На седницата опозициските пратеници ќе пробаат на дневен ред да ја воведат иницијативата за смена на претседателката на парламентот, Маја Гојковиќ. Иницијативата за смена на Гојковиќ ја поднесоа Демократската партија и движењето „Доста беше“, тврдејќи дека таа го деградира највисокото законодавно тело, дека ги крши...

Синдикатите потпишаа повелба и го поздравија разрешувањето на Митревски

Повеќе гранкови синдикати ставија потпис на повелбата за солидарност на синдикатите и на здруженијата за заштита на работничките права, со која, меѓу другото, се спротиставуваат на опструкциите на синдикализмот и бараат од надлежните органи во земјава да преземат активности за нивно надминување. Со повелбата, која ја потпишаа Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ), Синдикатот на работниците од управата, правосудните...

Разрешени уште 15.000 државни службеници во Турција

Турските власти, во рамките на акцијата за пресметување со пучистите, разрешија уште 15.000 државни службеници, воени лица, полицајци и други административни работници и затворија повеќе од 500 институции за кои се претпоставува дека се поврзани со неуспешниот обид за државен удар извршен на 15 јули. Како што јавуваат светските медиуми, официјална Анкара разрешила 1.988 припадници на турските вооружени сили, 7.586 лица од...

Спасовски: До сега се сменети 11 началници во МВР, можно е да се сменат уште четворица

Досега во Министерството за внатрешни работи се сменети 11 началници, а останува можност за промена уште на четворица, одговори денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на новинарско прашање за последните кадровски смени во МВР, на промоцијата на полициски службеници во Идризово. Спасовски информираше дека добил информација оти четири до пет лица на битни позиции во МВР биле во исто време...

Собрани 1,8 милиони потписи за смена на претседателот на Венецуела

Приврзаниците на венецуелската опозиција излегоа на протести барајќи референдум за отповикување на претседателот Николас Мадуро. Венецуела е во криза, поделена од политичката војна помеѓу парламентот, кој го држи опозицијата, и социјалистичката влада, во време кога народот е незадоволен поради колапсот на економијата на оваа земја богата со нафта. Приврзаниците на коалицијата Тркалезна маса за демократско единство, на десниот центар, протестираа во...

Чавков на чело на „Алфите“ го врати аболираниот Ивица Антески – Пуки

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков веќе го сменил Примислав Димовски од командир на едницата „Алфа“ и на негово место го поставил Ивица Антески - Пуки, еден од 56. лица кои се најдоа на списокот на помилувани од претседателот, Ѓорге Иванов, пишува  „Либертас“ повикувајќи се на свои извори од МВР. Од Министерството за внатрешни работи засега нема потврда, но ниту демант...

Чавков го смени началникот на СВР Охрид и назначи нов

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, еден ден по преземањето на функцијата, во текот на вчерашниот ден, го сменил досегашниот и го назначил Гоце Недески за нов началник на Секторот за внатрешни работи во Охрид. Недески е долгогодишен вработен во СВР Охрид и бил раководител на Одделението за аналитика. Претходно со оваа позиција раководеше Сашо Смилески, кој беше назначен од...

Иницирана постапка за смена на бразилската претседателка

Парламентарната комисија на Долниот дом на бразилскиот парламент се изјасни за поведување постапка за смена на претседателката на Бразил, Дилма Русеф, поради манипулирање со владините сметки за да прикрие дефицит. Против претседателката, еден ден претходно се изјаснија 38 од 65 членови на комисијата. Ако две третини од 513 членови на Долниот дом на парламентот го поддржат повикот, конечната одлука би требало да ја...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...