fbpx
Таг: случај Тенк

таг: случај Тенк

Контраспин: Јанкулоска е „жртва“ на авторитарниот систем на бегалецот Груевски

Случајот „Тенк“ за кој Јанкулоска и Поповски издржуваат казна затвор, а Никола Груевски „храбро“ побегна од земјата, е чист од правен аспект, барем според пресудата што е потврдена во три степена – Основен, Апелација и Врховен суд. Но, ВМРО-ДПМНЕ спинува дека Јанкулоска е жртва на Заев, без да појасни зошто во чист случај не бара отворено и Груевски да...

Врховниот суд ги потврди пресудите за случајот „Тенк“ за Груевски, Јанкуловска и Поповски

Врховниот суд денеска соопшти дека ги отфрлил жалбите од осудените Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски во случајот „Тенк“ и ги потврдил изречените пресуди на Апелациониот суд. Ова практично значи дека поранешниот премиер Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Јанкуловска и нејзиниот заменик Поповски треба да одат во затвор. „Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на...

Груевски до Ристоска: Кадија те тужи, кадија те суди

„Кадија те тужи, кадија те суди“ и реплицираше поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска, во продолжението на денешното рочиште за случајот „Тенк“, откако обвинителката претходно му се обрати на Груевски со народната поговорка „На човек на сила можеш да му земеш, но не и да му дадеш“. - Не бараме ништо со...

Ристоска до Груевски: На човек на сила можеш да му земеш, не и да му дадеш

Обвинителката на СЈО, Ленче Ристоска му се обрати на поранешниот премиер, Никола Груевски со народната поговорка „На човек на сила можеше да му земеш, но не и да му дадеш“, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, откако адвокатите на одбраната се обидоа да ја прекинат и одложат расправата, бидејќи немале време да го разгледаат цд-то со записникот од претходното...

Груевски: Против мене се води политички процес

Ова е политички процес против мене како и сите други обвиненија на СЈО, рече поранешниот премиер, Никола Груевски, на денешното рочиште за случајот „Тенк“, односно набавката на „мерцедесот“ од 600 илјади евра, за што покрај него, обвинети се и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски. Реагираше судијката Добрила Кацарска, која го опомена...

МВР откри: Со „она на М“ се возат и Иванов и Вељаноски и Димитриев и високи гости

Блиндираниот мерцедес набавен во 2012 година за 600.000 евра и заради кој Специјалното јавно обвинителство го отвори случајот „Тенк“ се наоѓа во Владата и, како што велат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР), се користи како „главно возило за високи гости на странски делегации“. - Блиндираниот мерцедес се користи како главно возило за високи гости-странски делегации при нивна...

Јанкулоска: Никој не е недопирлив, па ни НВО финансирани од Сорос

„Никој не е недопирлив, па ни невладините организации финансирани од Сорос... Потребно е да има еднакви правила и ред и во функционирањето на невладиниот сектор, а институциите мора да бидат оставени непречено да постапуваат и да си ја работат сопствената работа“, вели во интервју за „Дневник“ поранешната министерка за внатрешни работи и висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Јанкулоска. „Граѓанското општество...

Јанкулоска: СЈО да отвори и милион истраги, нема да покрие дека е подредено на СДСМ

Специјалното јавно обвинителство може да отвори уште милион измислени истраги што се производ на конструкции, без никакви докази и аргументи, но тоа нема да ги направи вистина нивните лаги и нема ја ја покрие нивната партиска подреденост кон СДСМ, напиша на „Фејсбук“, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како реакција на новите истраги на СЈО, „Тарифа“ и „Тенк“. Истрагите...

СЈО отвори случај „Тенк“ за „мерцедесот“ на Груевски од 600.000 евра

Специјалното јавно обвинителство поведе две нови истражни постапки под оперативните имиња „Тарифа“ и „Тенк“. Иако во денешното соопштение за истрагата „Тенк“ не е конкретно наведено, јасно е дека станува збор за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра, додека истражната постапка „Тарифа“ е за јавна набавка на софтвер за потребите на акционерското друштво „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), за сума од 4.092.420 евра, кој...

Шефот на ЦИА предупредува: Следниве шест месеци критични за исходот на руско-украинската војна

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Вилијам Барнс оцени дека следниве шест месеци ќе бидат „апсолутни клучни“ за одредување на конечниот исход од војната во Украина, пренесува Си-ен-ен....