fbpx
Таг: Сиднеј

таг: Сиднеј

Сиднеј го прекина карантинот по четири месеца: Граѓаните во редици чекаа за да влезат во паб и да се напијат пиво

Австралискиот град Сиднеј го прекина карантинот по речиси четири месеци. Прославувајќи ја новата слобода локалните жители чекаа ред за пабови и продавници што се отворија на полноќ специјално за таа прилика, пренесе Би-Би-Си. Многу други уживаа во очекуваните средби и посети на домови на роднини и пријатели. Ковид рестрикциите забранија посети на домаќинствата и патување подалеку од зона од 5 километри...

Австралискиот премиер Турнбул поддржува истополови бракови

Австралискиот премиер Малколм Турнбул ја поддржа кампањата за признавање на истополовите бракови, иако досега беше молчалив по тоа прашање. Сепак, тој денеска се изјасни за промена на законот за брак и за прифаќање на истополовите бракови, предизвикувајќи големо изненадување во јавноста. Во Сиднеј денеска се одржа голем митинг за поддршка на истополовите бракови, на кој учествуваа повеќе од 20.000 луѓе. На...

Форум за демократска Македонија ќе ја поврзува дијаспората и ќе помага на земјата

Иселеници пред околку еден месец го формирале Форумот за демократска Македонија, „како демократско и непартиско тело“ кое треба да ги поврзе сите демократски ориентирани иселеници, но и луѓе кои по каква било основа се чувствуваат поврзани со Република Македонија, објаснува Емилија Тодорова од Сиднеј за програмата на македонски јазик на австралиското радио „Си-би-ес“. - Форумот за демократска Македонија се формира...

Некои делови во светот ја дочекаа Новата 2017 година

Австралија и Нов Зеланд ја дочекаа Новата година, а во 2017 влегоа и некои острови како Самоа, Тонга и Карибати. Традиционално, спектакуларен огномет беше организиран над позната Сиднејска опера, а годинава им беше посветен на починатите музичари Принц и Дејвид Боуви. https://twitter.com/dsilvallinas/status/815182864908173312 Прв поголем град кој исто така ја дочека 2017 година, е Окланд на Нов Зеланд. Новогодишни прослави во светските метрополи се одржуваат...

Во Сиднеј запленети 1,2 тони екстази

Австралиската полиција заплени 1,2 тони екстази во најголемата акација на заплена на дрога оваа година при што уапсени и обвинети се двајца полски државјани. Полицијата уличната вредност на запленетата дрога ја процени на 110 милиони американски долари. Уапсените мажи на возраст од 28 и 29 години, дрогата ја сокриле во товар на алуминиумски лимови увезени од Чешка. Дрогата на основа на дојава...

Пожар во македонска православна црква во Сиднеј

Неколку часа по велигденскиот собир, се запалила црквата „Христово воскресение“ во Рокдејл, Сиднеј. Причините за пожарот, кој избувнал од покривот, сè уште не се познати, но австралиската полиција истражува дали пожарот бил подметнат. Во гаснењето на пожарот учествувале 60 пожарникари, а тројца од нив биле повредени. Домот за стари лица што се наоѓа до црквата веднаш бил евакуиран. Оваа црква е во надлежност...

Тунрбул: 15-годишен тинејџер изврши терористички напад

Премиерот на Австралија, Малком Тунрбул, изјави дека нападот во Сиднеј, во кој 15-годишен тинејџер уби цивил вработен во полиција, најверојатно е терористички акт. Полицијата наведе дека напаѓачот, кој не е именуван, е убиен во размена на оган со полицијата откако го убил Куртис Ченг пред седиштето на полицијата во западниот дел на Сиднеј. Австралиските медиуми пишуваат дека тинејџерот, за кој полицијата...

Двајца мртви по пукање во Сиднеј, во тек полициска операција

Две лица наводно се убиени во пукање пред седиштето на полицијата во Сиднеј, Австралија, јавува „Би-Би-Си“, повикувајќи се на извештаите на австралиските медиуми. Според изјави на очевидци, на улицата пред станицата, во бизнис-областа Парамата, биле забележани две мртви тела покриени со чаршафи. Полицијата сè уште не го потврдила случајот и смртта на двете лица, но сооптштила дека во тек е полициска...

Боксер изуби свест на меч и почина по два дена

Австралискиот боксер Брендон Смит почина два дена откако ја изгуби свеста по поразот во мечот за титулата шампион на Азија во категорија пердув од ВБЦ-верзија, пренесе „Спорт365“. Смит се онесвести 90 минути по поразот од Филипинецот Џон Мореалдо и оттогаш не се освести. Портпаролот на несреќниот 23-годишен боксер, Џејмс Оши, потврди дека Смит бил приклучен на апарати откако бил примен во...

Современа семејна куќа во Сиднеј

Австралиската архитектонска компанија „Тони Овен партнерс“ развила и имплементирала оригинален дизајн на модерна семејна куќа, која има неверојатен поглед на сиднејската „Опера хаус“ и мостор Харбур. Куќата го доби името „Мобиус“. Градежниците направиле сè за да ја имплементираат својата идеја, односно домот да биде сончев и со добра вентилација, но истовремено да биде заштитен од љубопитните очи на надворешниот свет.

За едно деноноќие евидентирани 148 нови ковид-случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.261 тестови, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот...