fbpx
Таг: СебастијанКурц

таг: СебастијанКурц

Могерини и Курц со предлози за решавање на кризата во Сирија

Високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, изјави дека преговорите за ставање крај на војната во Сирија би можеле да се водат по моделот на преговори за иранската нуклеарна програма, додека шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, предложи во преговорите на почетокот да биде вклучен и сирискиот претседател Башар ал Асад. Могерини во Њујорк, каде во тек е заседание на Генералното...

Курц им порача на Хрватска и на Србија да ги тргнат емоциите на страна

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, денеска ги повика Хрватска и Србија да ги остават на страна своите емоции и повторно да воспостават слободен протек на стока и на луѓе. Тој истакнал дека затворањето на границите не придонесува за решавање на проблемот. - Ги повикувам Хрватска и Србија да ги стават емоциите на страна и повторно да воспостават слободен...

Курц: Без ЕУ перспективи, БиХ и Косово може да се свртат кон радикалниот ислам

Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц изјави дека на земјите од Западен Балкан не смее да им се блокираа ЕУ перспективите затоа што без нив постои опасност некои од нив, како што се БиХ и Косово, да се оттргнат од Европа и се свртат кон радикалните исламистички групации и сред Европа да имаме такви групации. - Тоа е...

Курц: ЕУ мора да и помогне на Македонија со мигрантите

ЕУ мора да помогне затоа што ситуацијата во Македонија е драматична, а земјата е оставена сама да се справува со големиот број мигранти, изјави денеска министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц, кој е во еднодневна посета на Македонија каде со министерот за внатрешни работи, Митко Чавков го посети прифатниот камп за мигранти во Гевгелија. Тој напомена дека неопходен...

ЕУ-министри: Потребно е политичко решение за излез од кризата во Македонија

Министрите за надворешни работи ја завршија дискусијата за Македонија, на која било кажано дека Европската унија ќе продолжи да ја следи ситуацијата, а искажана била поддршка за напорите на тројцата европратеници што го олеснуваат процесот. Тие се согласиле дека е потребно политичко решение за кризата, потврдија за „Мета“ извори присутни на состанокот. Македонија не беше формално ставена на дневен ред и нема да...

Србија ќе мора да ги нормализира односите со Косово за да влезе во ЕУ

Пред да влезе во Европска Унија, Србија треба целосно да ги нормализира односите со Косово, а тоа би било потврдено и со правно обврзувачки документ, изјави шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, во интервју за НИН. - Не е во интерес на ЕУ да ги прифати во полноправно членство членките кои се во конфликт со соседните земји, бидејќи тоа би...

Приведено лице што се јавувало преку телефон со лажни информации за сообраќајќи на блиски

Министерството за внатрешни работи (МВР) денеска во 9 часот на Граничниот премин Деве Баир го лиши од слобода Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија. Тој им се јавувал на...