fbpx
Таг: Рената Десковска

таг: Рената Десковска

Казните за навреда и клевета кон новинари треба да се минимални, но и да се работи на проверка на фактите

Министерството за правда е во процес на изработка на измените на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета (ЗГОНК), а Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска организираше вебинар со експерти и новинари во функција на нивно консултирање за изработка на подобро идно законско решение. На вебинарот „Нови трендови во локален и регионален контекст во законодавството за клевета и...

Десковска: Вонредната состојба не значи забрана на движење, полициски час и затворање на продавници

Министерката за правда Рената Десковска денеска појасни дека воведувањето на вонредна состојба не значи забрана на движење, полициски час и затворање на продавниците. Таа додаде дека ситуацијата не е ништо поразлична отколку претходно со кризната состојба. Ограничувањето на човековите права ќе биде минимално. „Самото прогласување на вонредна состојба, не значи ограничување на човековите права и начинот на живот. Но постои уставна...

Средбата на партиите за Законот за јавно обвинителство нема да се одржи

И покрај тоа што беше закажана, заедничка средба на партиите денеска за Законот за јавно обвинителство нема да има, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не дава амандмани и нема да учествува. Министерката за правда Рената Дескоска ќе има средби само со тие партии што дале амандмани. Најдоцна до задутре, Законот за ЈО ќе биде поднесен во Собрание, за да се гласа на 11...

Нова средба за Законот за ЈО за надминување на разликите помеѓу партиите

Работните групи на политичките партии денеска повторно ќе се сретнат за да се обидат да ги надминат разликите околу Законот за Јавно обвинителство. Во саботата до 12 часот беше рокот партиите да достават амандмани, при што некои од пратенички групи доставиле, а некои замолиле за дополнително време за да ги формулираат заради обврските што ги имаа со дијалогот „Жан Моне“....

Партиите до утре на пладне треба да достават амандмани за Законот за јавно обвинителство

Политичките партии кои имаат забелешки на предлог-законот за јавно обвинителство треба да поднесат амадмани утре до 12 часот, беше заклучено на денешната средба на работните групи на политичките партии кои разговараа во Собранието. Министерката за правда Рената Дескоска по средбата изјави дека дел од партиите уште на денешната средба доставиле амадмани, дел најавиле дека тоа ќе го сторат утре, а...

Предлог-законот за јавно обвинителство од денеска е во собраниска процедура

Предлог-законот за јавно обвинителство од денеска е во собраниска процедура и закажана е јавна дебата во Комисијата за политички систем. Од СДСМ ги повикаа од ВМРО-ДПМНЕ „да престанат да ја држат земјата во заложништво, како што тоа го прават со Законот за Јавно обвинителство“. „Законот за јавно обвинителство овозможува сите предмети на СЈО, но и сите останати случаи, да имаат професионална...

Граѓаните со лоша материјална состојба ќе добиваат бесплатна правна помош

Денес стапува во сила новиот Закон за бесплатна правна помош, кој на граѓаните со незавидна материјална состојба ќе им овозможи пристап до правдата и остварување на нивните права. Од државниот буџет овие граѓани ќе добиваат бесплатна правна помош од адвокат и ќе можат да ги покријат сите судски и административни трошоци, информираат од Министерството за правда. Заинтересираните граѓани можат да...

Заев побара оставка поради инцидентот, директорот на „Шутка“ се согласи да ја даде

Директорот на затворот „Шутка“, Ѓоко Котевски ќе го прифати барањето на премиерот Зоран Заев за негова оставка, по повод инцидентот кој вчера се случи кога приведените поранешни министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, наводно биле нападнати и повредени. – Барањето на премиерот е конечно и тоа ќе биде реализирано. Се надевам дека ќе има простор да ја завршам истрагата и...

Заев: Ќе бидеме пример за светот и ќе понудиме достоинствен живот на децата со пречки

Премиерот Зоран Заев денеска во име на Владата даде целосна поддршка на документот „Меѓународна класификација на функционирање“, од новата фаза од кампањата „Биди фер, за детство без пречки“ во организација на УНИЦЕФ. На промоцијата, на која покрај него беа и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерката за образование, Рената Десковска, како и претставникот на УНИЦЕФ во...

Десковска најави блокада за Кембриџ-програмата во средното образование

Министерката за образование и наука, Рената Треневска-Десковска, денеска најави дека е почнат обид да се спречи воведувањето на Кембриџ-програмата во средното образование и вели дека е можно да се намали бројот на предметите во основното образование. Десковска рече дека се бараат правни механизми пред почетокот на новата учебна година да се стопира уште една, според неа, штетна мерка во образованието. Министерката...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...