fbpx
Таг: процеси

таг: процеси

Кривичен суд одговори на обвинувањата од адвокатите и Катица Јанева

Основниот суд Скопје 1, познат и како Кривичен суд, денеска одговори на обвинувањата од адвокатите на обвинетите во судските процеси во кои обвинението го застапува Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и на вчера кажаната критика од специјалната обвинителка Катица Јанева дека не се закажуваат доволно рочишта за овие предмети. Адвокатите се бунеа дека многу често се закажуваат рочишта, а некои...

СДСМ: Блокадата ќе кулминира со истекување на мандатот на градоначалниците

„Неопходно е веднаш да се одблокираат демократските процеси во Македонија и Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за составување нова влада на претседателот Зоран Заев“, велат од СДСМ во редовното утринско соопштение. Од партијата додаваат дека поради блокираните демократски процеси, Македонија се соочува со проблеми кои им штетат на граѓаните и на целиот државен систем. „Таквата блокада ќе кулминира в понеделник,...

Само еден концесионер на мала хидроцентрала во Националниот парк „Шар Планина“ се откажал, останатите бараат обесштетување

Концесионерите на четири од седумте мали хидроцентрали кои се зацртани во Националниот парк „Шар Планина“ побарале надомест за вложените средства за да се откажат од изградбата. Само еден концесионер...