fbpx
Таг: прекин на сообраќајот

таг: прекин на сообраќајот

Германија блокирана од штрајкот на вработените во јавниот превоз

Германската транспортна мрежа е речиси во целосен застој, бидејќи земјата го доживува еден од најголемите штрајкови во последните децении. Персоналот на аеродромите, пристаништата, железницата, автобусите и метрото непосредно по полноќ го започна штрајкот кој вклучува 24-часовен прекин на нивното работење, пишува Би-би-си. Два од најголемите германски синдикати бараат повисоки плати за да им помогнат на своите членови да се справат...

Грчката авиокомпанија „Ејџиан“ ги прекинува летовите меѓу Атина и Скопје на неодредено време

Грчката авиокомпанија „Ејџиан ерлајнс“ ги прекина летовите меѓу Скопје и Атина на неодредено време. По затворањето на Меѓународниот аеродром Скопје кон средината на март годинава, од компанијата најпрво излегоа со официјален став дека летовите ќе ги возобноват на почетокот од септември годинава, но во меѓувреме одлуката за летовите меѓу двата главни града е променета, пишува „Ex-Yu Aviation News“. Скопје како...

Во прекин сообраќајот на обиколницата на Битола, се вози низ градот

Сообраќајот на патниот правец А3, Прилеп – Битола – Ресен, преку обиколницата кај Битола, е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот Битола, извести претпладнево службата за помош и информации на АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози. На повисоките места во западниот и во југозападниот дел од земјава некаде има остатоци од...

Излизгани возила и превртени камиони, во прекин сообраќајот на дел од патиштата

Сообраќајот на неколку патни правци во земјава е во целосен прекин поради излизгани и превртени тешки товарни возила, соопшти Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Како што информираат оттаму, сообраќајот на патните правци Скопје - Велес и Велес - Скопје е во прекин за сите видови возила, поради излизгани и попречени возила, а од 19.30 часот во целосен прекин е сообраќајот и...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...