fbpx
Таг: предрасуди

таг: предрасуди

„И јас сум тука“: Фотографии, книга и документарец против предрасудите за лицата со попреченост

Вечерва во холот на Кинотеката во 19:00 часот ќе се одржи фотографската изложба „И јас сум тука“ инспирирана и посветена на лицата со попреченост и борбата против предрасудите. Во изложбата се вклучени 20 лица со посебни потреби на различна возраст. Нивните портрети ќе бидат придружени со кратки приказни посветени на нив. Автори на изложбата се новинарката Сребра Ѓорѓиевска и фотографот Тоше...

Човечиња, Индијанци, Шиптари, Цигани, жути, магариња… Политичари или кочијаши?

Човечиња, Цигани, ватерполисти, Шиптари, Индијанци, жути, фараони, Египќани... Изразите што ги употребуваат политичарите во аудиоснимките што ги објавува лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се јасен приказ на оние кои ги користат и оддаваат впечаток за лица полни со предрасуди и со нетолеранција кон различниот, велат познавачите. Никола Груевски: жути, шушљупаковци; Али баба; А е муслиман или е католик? Гордана Јанкулоска: човечиња; будалетинки; Циганиве; луда банда (лустрација); магариња; ватерполисти; Шиптари; лигњава; педерски; идиотизам; будало жениште;  Да се фатат...

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...