fbpx
Таг: предлог-мерки

таг: предлог-мерки

Стопанска комора ѝ предлага енергетски мерки на Владата за поддршка на економијата

Девет предлог мерки кои државата би требало да ги преземе, за да ја поддржи економијата во енергетска криза, испратила Стопанската комора до сите државни и јавни институции кои имаат надлежност во енергетиката. Мерките произлегле од јавната седница на Управниот одбор на Стопанската комора и на Македонската енергетска асоцијација. Како што информираат оттаму, АД ЕСМ треба да го конципира производството од...

Основците да не носат маски, предлага Комисијата за заразни болести

Да се укине обврската децата во училиштата да носат маски како заштита од ковид, е една од трите мерки што Комисијата за заразни болести ги предлага, а за кои соопшти на денешниот редовен состанок. „Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, но и на оние критериуми што ги споменавме минатиот пат со кои се обидуваме да ја објективизираме...

Скринингот на учениците со нереални бројки: Досега од 800 тестирани само осум позитивни

Од 800 тестирани ученици, само 8 се позитивни на ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Комисијата за заштита од заразни болести, д-р Злате Мехмедовиќ. Според него, скринингот во основните училишта сè уште не е целосно завршен, а се очекува да бидат тестирани до 2.000 ученици. Но, разочарувачки факт е што од десетици илјади ученици, согласност за тестирање дале само...

Во угостителството „висат“ 29.000 работни места, се бараат итни мерки од Владата

Малите и средните претпријатија кои имаат до 50 вработени, семејните компании и претприемачите се најпогодени со новата состојба предизвикана од Ковид-19. Субјектите чија главна дејност е угостителството, ставија клуч на врата, по уредбата на Владата за нивно затворање, а поради опасноста од ширење на вирусната инфекција. „Здравјето на граѓаните е најважно, но не смее да се дозволи да пропадне оваа...

Министерството за животна средина со предлог-мерки за намалување на загадувањето

Воведување сообраќаен режим пар-непар за возилата и намалено користење на службените возила за 50 прценти од страна на државните и на јавните институции предложува Министерството за животна средина и просторно планирање до Владата, за да се намали загадувањето на воздухот. Од Министерството за животна средина и просторно планирање информираат дека ресорниот министер, Башким Амети, денеска се сретнал со претставници на граѓанските здруженија...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...