fbpx
Таг: правни лица

таг: правни лица

Отворен повик за млади и правни субјекти за учество на Регионален младински саем за вработување

Регионален младински саем за вработување ќе се одржи на 28 февруари во Скопје, за кој Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги објави повиците за учество на млади лица и правни субјекти. Саемот е замислен како отворена платформа за градење вештини и компетенции за вработување на младите како и креирање на можности за нивно поврзување со работодавачите. Предвидено е да...

Блокирани сметките на 103.934 граѓани и фирми во првата половина од 2020 година

Вкупно 224.496 трансакциски сметки на 103.934 депоненти биле блокирани заклучно со јуни годинава, покажуваат податоците на Народната банка. Од вкупниот број блокирани депоненти, 78.331 се граѓани, а 25.603 се правни лица. Статистиката на Народната банка покажува дека со мали варијации бројот на блокирани граѓани и фирми лани и во првото полугодие од годинава постојано е над границата од 100.000, што...

Пауновски: Пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19

На денешната прес-конференција, директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски најави дека ќе биде затворено целото пазарно одделение во Куманово, поради како што информираше тој, еден пазарен инспектор од Куманово е позитивен на Ковид-19. Во периодот од 28 мај кога се отворија угостителските објекти, заклучно со вчерашниот ден, поднесени се 28 кривични и 38 прекршочни пријави, а затекнати се и...

По 30 април, 20 евра казна за неносење маска на јавни места од затворен тип (инфографик)

Сите граѓани и компании што нема да ја почитуваат владината уредба за задолжително носење лична заштита на јавни места од 30 април ризикуваат да добијат парични казни. Оние кои нема да ги почитуваат мерките за покривање на носот и устата ќе бидат казнети со парична казна во износ од 20 евра. Оние компании кои нема да обезбедат заштитна опрема за...

Најголем дел од банките за 6 месеци ќе ја одложат отплатата на кредитните обврски

Големо мнозинство од македонските банки, вклучително сите големи банки, постигнале усогласеност преку своите понуди да овозможат одлагање на отплатата на кредитните обврски до 6 месеци за кредитокорисниците - физички лица, најдоцна до 30 септември 2020 година. „Македонската банкарска асоцијација (МБА) ја информира јавноста дека во согласност со измените и дополнувањата на Одлуката за методологијата за управување со кредитниот ризик, коишто...

Град Скопје нема да презема мерки за неплатен данок на имот и фирмарина

Град Скопје ги демантира дезинформациите во одредени медиуми и ги информира граѓаните дека решенијата за данок на имот и фирмарина кои што сега поштенски пристигнуваат на нивните адреси, биле испратени пред да се случи епидемијата со корона вирусот, но поради новонастанатата состојба, нема да презема дополнителни мерки кон даночните обврзници. „Градот Скопје, согласно со одредбите на Законот за даноци на...

За непочитување на полицискиот час парични казни или затвор до една година

Јавното обвинителство ја известува јавноста дека непочитувањето на полицискиот час којшто почнува вечерва ќе значи извршување на кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од членот 206 од Кривичниот законик. „Со Одлука на 25 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 21 март, на подрачјето на целата држава се воведува забрана за движење на населението...

УЈП ја објави новата листа на должници, последна за годинава

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави листата на должници бр.12/2018 за долгови доспеани до 31 август и неплатени до 30 ноемрви по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата објавени се 2.140 должници - правни лица што е помалку за 13 од претходната листа и 2.370 физички...

УЈП ја објави новата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави најновата листа на должници брoj седум, за долгови доспеани до 31 март и неплатени до 30 јуни по основ на данок на додадена вредност (ДДВ), данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На листата на должници објавени се 2.069 правни лица и 1.812 физички лица. Вкупно објавениот нето-долг...

Европска Унија ги продолжи санкциите кон Русија за шест месеци

Европска Унија повторно ги продолжи санкциите кон Русија за шест месеци, до 15 март 2018 година, поради судирите во Украина. Санкциите се однесуваат на руски и на украински поединци и на правни лица. И покрај фактот што неколку членки на ЕУ се противеа за санкциите кон Русија и повикаа на нивно укинување, Брисел и понатаму ги продолжува рестрикциите кон Москва, кои...

МЗШВ презема мерки за заштита на шумите од пожари

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) активно презема мерки за заштита на шумите од појава на пожарите, реагираат од Министерството на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму велат дека министерот Љупчо Николовски презел низа мерки, меѓу кои и тоа што дал согласност за делумна, а потоа и за целосна забрана за движење во шумите или во одделни нејзини делови од 5 август до нејзино...

УЈП објави нова листа на должници

Управата за јавни приходи (УЈП) објави нова листа на должници за долгови доспеани до 31 април и неплатени до 31 јули, на основа на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ е повисок од 120.000 денари за физичките лица и за самостојни вршители на дејност и...

Царината минатиот месец поднела 10 кривични пријави против 14 лица и пет фирми

Царинската управа на Република Македонија, постапувајќи по констатирани неправилности, во март годинава до надлежните јавни обвинителства поднела 10 кривични пријави против 14 физички и пет правни лица. Како што соопштуваат од Царината, пријавите се поднесени за неовластено производство и пуштање во промет на накротични дроги, психотропни супстанци и прекурсори, за криумчарење, фалсификување пари, фалсификување исправа, царинска измама и за недозволено пренесување...

УЈП ја објави новата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави најновата 12. листа на должници, на која се наоѓаат вкупно 4.570 компании и граѓани. Станува збор за субјекти кои должат за данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, продонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На списокот се оние кои имаат долгови доспеани за плаќање до 31 август, а се...

Во Црна Гора живеат 47 милионери

Во Црна Гора живеат 47 милионери, додека 206 компании  имаат депозити, односно заштеда поголема од еден милион евра, покажуваат податоците на централната банка на таа земја. На крајот од третиот квартал годинава, вкупната заштеда на физичките лица во Црна Гора изнесува 1,5 милијарди евра, односно 52 проценти, додека депозитите на правните лица изнесуваат 1,4 милијарди евра, што претставува 48 отсто од...

Повеќе од 4.000 компании и граѓани на новата листа на должници на УЈП

Повеќе од 4.000 компании, меѓу кои државни и приватни претпријатија, како и граѓани, се најдоа на новата листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) објавена на нејзината веб-страница. Новата листа на должници бр. 08/2016 е за долгови доспеани до 31 мај и непелатени до 31 август врз основа на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход,...

Се зголемува бројот на блокирани сметки

Бројот на блокирани сметки кај физичките лица во февруари годинава изнесува 77.569, додека кај правните субјекти блокирани се е 44.933 сметки. Во споредба со претходниот месец, бројот на блокирани сметки кај правните лица се зголемил за 329. Бројот на блокирани сметки кај физичките лица во февруари годинава во однос на истиот месец лани, кога изнесувал 57.622, е зголемен за 19.947. Кај...

Се зголемува бројот на блокирани сметки на физички и на правни лица

Бројот на блокирани сметки на физички и на правни лица во декември 2015 година изнесува 3.817.856. Во однос на претходниот месец, има зголемување за 7.031. Во однос на декември 2014 година, бројот на блокирани сметки е поголем за 95.692.

Се зголемува бројот на блокирани сметки на граѓани и на правни лица

Бројот на блокирани сметки во ноември изнесувал 247.562, од кои 69.271 се на правни лица, а 178.231 се на граѓани. Од почетокот на 2015 година до ноември истата година бројот на блокирани сметки кај граѓаните се зголемил за околу 27.000, додека кај правните лица за 3.637 сметки, покажуваат податоците на НБРМ.

Имотен лист ќе може да се вади преку интернет

Катастарот воведе нов дистрибутивен систем, со помош на кој граѓаните и правните лица ќе можат да извадат имотен лист од дома. Имотен лист во електронска форма ќе чини 150 денари, а доколку се порача преку дистрибутивниот систем во хартиена форма, ќе изнесува 183 денари и уште 70 денари за поштенски трошоци. - Дистрибутивниот систем ќе биде достапен на интернет 24 часа...

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...