fbpx
Таг: Правен факултет

таг: Правен факултет

Aкадемската фела избира нов ректор на УКИМ, резултатите ќе се знаат попладнево

Редовни, вонредни професори, доценти и студенти - членови на универзитетски студентски собранија на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска избираа прв човек на најстарата високообразовна институција во државата. Право на глас имаа 1.426 гласачи, а се бираше меѓу шестмина кандидати. Резултатите од гласањето ќе бидат познати попладнево. Мета.мк следеше дел од изборниот процес на неколку факултети. Гласањето кое беше тајно, се...

Почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет во Скопје

Правниот факултет „Јустинијан Први“ - Скопје соопшти дека починал проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на факултетот, поранешен декан на факултетот и поранешен министер за образование и физичка култура. Бајалџиев (78) беше министер за образование и наука во периодот 1992-1994 година и декан на Правниот факултет од 2000 до 2004 година. „Со заминувањето на проф.д-р Димитар Бајалџиев, Правниот факултет изгуби еден...

Преку подкастот „Јустинијан збори“ студентите ќе дебатираат за важни прашања

Студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје ги започнаа своите активности со првиот подкаст „Јустинијан збори“. Посочуваат дека ваков подкаст освен на Правниот, треба да има и на останатите факултети. „Со овој подкаст сакаме да имаме едно наше место, еден вид на платформа каде наши другар/ки, студент/ки професор/ки и други релевантни субјекти ќе можат отворено да разговараат за своите...

Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. „На ова чекавме речиси 30 години, ама се исплатеше. Нека ни е со среќа!“, рече претседателот Пендаровски по потпишувањето на Указот. На чинот на потпишувањето присуствуваа студенти од политички студии на Правниот факултет „Јустинијан Први“ од Скопје.

Фатиме Фетаи во Штип ги оценуваше студентите во симулирано судење

Поранешната специјална јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, беше дел од комисијата што ги оценуваше студентите по право од четирите државни правни факултети од Штип, Тетово, Скопје и Битола. Симулираното судење се одржа вчера на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.  Фатиме Фетаи го привлече вниманието со своето присуство, но сепак, пред новинарите не сакаше да зборува на ниту една...

Почина Томислав Чокревски, професор и поранешен министер за внатрешни работи

Во Скопје денеска почина проф. д-р Томислав Чокревски, поранешен министер за внатрешни работи, соопшти МВР. Чокревски беше на чело на Министерството за внатрешни работи од  почетокот на 1996 година до крајот на 1998 година. Тој беше и професор на Правниот факултет во Скопје, како и негов декан во 1991 и 1992 година. Од 1992 до 1994 година беше ректор на универзитетот...

Почина д-р Тодор Пеливанов, долгогодишен професор на Правен факултет

Тодор Пеливанов, пензиониран професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, починал денеска, соопшти деканатот на факултетот. Тој беше припадник на првите генерации на професори кои ги удрија темелите на правната теорија во Република Македонија. Неговите трудови, учебници и предавања се во областа на воведните и теоретските правни науки. Посмртните останки на проф. д-р Тодор Пеливанов ќе бидат изложени во капелата на Градските...

МВР го потврди нападот на Фрчкоски, но не открива детали за преземените мерки

Министерството за внатрешни работи денеска потврди дека три непознати лица во петокот го нападнале професорот на Правниот факултет, Љубомир Фрчкоски. „Во врска со настанот од 3 март, кој од страна на ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје беше пријавен како физички напад врз професор, беше излезено на местото на настанот, при што е констатирано дека на тој...

Почина професорот и поранешен министер за финансии Јане Миљоски

Почина универзитетскиот професор и поранешен министер за финансии, Јане Миљоски. Миљоски предаваше на Правниот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“, а потоа беше ректор на приватниот „Њујорк колеџ“. Во економските кругови ќе остане запаметен како татко на приватизацијата и на денационализацијата, а беше и голем љубител на џез-музиката.

Студентите на Правен факултет со герила-акција ја прекинаа наставата

Студентите на Правниот факултет денеска ја прекинаа наставата на факултетот, како што велат, со герила-акција. Студентите велат дека не е коректно тие да седат на предавања, додека нивна колешка се наоѓа во притвор. Во акцијата, студентите оделе од кабинет до кабинет, а влегле и во кабинетот на професорката Татјана Каракамишева и од неа побарале коментар за одлуката на претседателот Ѓорге...

Министерот Рот дебатираше со студентите: Сработете си ја домашната задача

Политичката криза мора веднаш да се реши, а времето е лимитарно за да се спроведат реформите и целосно да се имплементира Договорот од Пржино, рече Михаел Рот, државен министер во германското МНР, на дебатата со студентите на Правниот факултет. - Имплементацијата на Договорот од Пржино е далеку од тоа што треба да биде, сите рокови се пробиени, се опструира работата...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...