fbpx
Таг: прашина

таг: прашина

Цементарница „Усје“ викендов поради технички проблем испуштила прашина со варовник и лапорец

Прашина што содржи варовник и лапорец која се јавила како последица на дефект е причината за емисиите од цементарницата „Усје“ минатата недела. Државниот инспекторат за животна средина викендов по пријава на граѓани направил итна и вонредна контрола во индустрискиот капацитет и констатирал дека заради технички проблеми, емисиите настанале во постројката за производство на клинкер. Од таму истекол материјал од циклон...

Аерозагадување во лето: Пустински ветер донесе прашина во Лазарополе, во Скопје црн чад над Ново Лисиче

Топла воздушна маса која носи прашина може да е причината за зголемените вредности на ПМ-10 честичките регистрирани во изминатите два дена, велат од Министерството за животна средина и просторно планирање. Пустинскиот ветер, според податоците од Управата за хидрометеоролошки работи, може да потрае и во наредните денови. Сепак, информираат од Министерството, деновиве активен ќе биде и Државниот инспекторат за животна...

„Пејпер мил“ ќе мора да работи или на плин или да стави клуч додека не инсталира филтри

Загадувачот „Пејпер Мил“ од Кочани, доколку на следното мерење на емисиите во воздухот кое е закажано за два дена, на 30 декември, се докаже дека и понатаму ги надминува граничните вредности, ќе мора да престане да го користи котелот на пелети и да премине на плин или пак, ќе мора да стави клуч на врата и да не работи...

Жителите од струшкото село Лабуништа се гушат во прашината на осумте каменоломи

Жителите од струшкото село Лабуништа се гушат во прашината на осумте каменоломи. Осум илјади жители на ова село секојдневно мака мачат со загадувањето од каменоломите кои се лоцирани во непосредна близина на самото село. Уште пред повеќе од три години, беше формирана и локална комисија составена од советници во претходниот состав на Советот на Општина Струга и општински инспектори, која...

Денеска ќе врне жолт дожд

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со локални врнежи од дожд. Ќе дува засилен ветер од југоисточен правец. Поради југозападно струење и присуство на прав од Сахара, можно е врнежите да имаат жолта боја. Утринската температура се движеше меѓу 5 и 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 10 до 17 степени. Во Скопје ќе биде...

ЕЛЕМ ќе ги реконструира филтрите на РЕК Битола за да се намали загадувањето

ЕЛЕМ годинава ќе изврши реконструкција на електростатските филтри на РЕК Битола, за да се намали емисијата на парашина, а со тоа и загадувањето на околината, информираа од Владата. - Сметаме дека сумата која е издвоена е крајно сериозна и ќе придонесе кон подобрување на состојбите со аерозагадувањето во Битола и околината -  изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. ЕЛЕМ во својата...

Тетово прекриено со прашина опасна по здравјето на граѓаните

Тетово е прекриено со прашина по големото невреме што го зафати регионот. При расчистување и при транспортирање на наносите од земја, кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини. При движење на возилата, прашината се крева во воздухот најчесто во зоната на дишење. Таа може да предизвика сериозни заболувања кај населението, велат здравствените работници. -...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...