fbpx
Таг: породување

таг: породување

Матичните гинеколози со поголема капитација, за следење бременост ќе добиваат двојно

Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ) соопшти дека со одлука на Управниот одбор од 1 септември вредноста на капитациониот поен за матичните гинеколози ќе изнесува 55 денари, пет денари повеќе од досега. Се воведува и нов надомест, за следење на бременост, односно во текот на бременоста на некоја жена, гинекологот што ја следи ќе добива два капитациони поени...

Починала родилка во Тетово, бебето преживеало

Триесетгодишна родилка од селото Желино починала синоќа откако била донесена во тетовската болница во состојба кога породувањето било почнато. Бебето било извадено живо од нејзината утроба. Од Клиничка болница - Тетово велат дека жената имала висок притисок и била донесена во тешка состојба. Лекарите констатирале дека породувањето е веќе почнато и било постапено според медицински протокол, но наскоро жената паднала...

СВР Куманово поднесе кривична пријава против девојка која извршила чедоморство

Mедицинска сестра од гинеколошко одделение при Општа болница Куманово пријавила во СВР Куманово дека на нивното одделение со обилно крварење е донесена А.М. (19) од с.Матејче, Општина Липково. Од извршен преглед на лекар-гинеколог е утврдено дека истата се породила во период од 24 часа. А.М. која што веќе била во поодмината бременоста и за која не постојат податоци дека претходно бременоста и...

Обвинение за тетовски гинеколог поради смрт на родилка

Основното јавно обвинителство Тетово поднело обвинение против лекар гинеколог од Клиничкиот центар во Тетово, кој се товари за смртта на родилка, која починала при породување поради ненавремена медицинска интервенција. Тетовското обвинителство, покрај обвинението, до Основниот суд Тетово доставило и предлог на лекарот да му биде изречена и споредна казна, забрана за вршење професија. „Во август минатата година, при вршење царски рез...

Сиријка роди девојче во гевгелиската болница

Вчера попладне во гевгелиската болница, сириска државјанка, една од бегалците што транзитираат низ територијата на државата, родила здраво женско бебе, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, мајката и детето се наоѓаат во добра состојба. Станува збор за петти случај во кој мигрантка се породила во Македонија. Инаку, според МВР, во последните 24 часа потврди за искажана намера за барање...

Родилка починала во Тетово од нестручно изведено породување

Триесет и тригодишна родилка од Тетово починала од нестручно изведено породување во тетовската болница, а бебето се наоѓа во критична состојба, обвинува семејството, пишува „Нова ТВ“. За случајот се води истрага, а гинекологот што ја вршел интервеницијата е суспендиран од работа додека не заврши истрагата. Ноќта меѓу 19 и 20 август, на одделението за гинекологија во болницата во Тетово се случувала вистинска...

Нема веќе пораѓање со царски рез по желба

Нема веќе желби за раѓање. Со новото упатство, гинеколозите можат да прават царски рез само ако има медицински индикации, дознава „Здравство 24“ (zdravstvo24.mk). Оваа одлука доаѓа по алармантните податоци на ФЗОМ за 2013 година, според кои, 50 проценти, односно секоја втора охриѓанка и стружанка биле породени по пат на хируршка интервенција. Доста висок е и процентот на ниво на држава. Од 20.463...

Парите за породилно боледување ќе ги исплаќа ФЗОМ

Средствата за боледување и за породилно отсуство од март 2015 година во целост ќе ги плаќа ФЗОМ. Како што соопштија оттаму, без разлика дали фирмата во која лицето е вработено плаќа или не плаќа придонеси, корисникот ќе добива пари од Фондот. Право на надоместок за породилно отсуство ќе имаат сите вработени без разлика дали се на определно или на...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...