fbpx
Таг: политички партии

таг: политички партии

Ванхауте: Избори на кои не учествуваат сите политички партии се проблематични избори

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте денеска, пред почетокот на средбата на работните групи во Клубот на пратеници, рече дека, според него, можно е да се постигне договор за законот за медиуми и дека е добро што политичките партии даваат свои предлози, кои не се конечни решенија, туку само предлози. Тој потврди дека со некои од предлозите има проблем затоа што не...

Ванхауте: Едностраната одлука да се оди на избори ја уништи довербата во процесот

Немам чувство дека партиите сакаат понатаму заедно да работат и да се обидуваат заеднички да ги постигнат целите, изјави белгискиот олеснувач во преговорите за Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, пред вчерашната средба на работните групи во Клубот на пратеници, која почна околу 18 часот. Како главна причина за ваквата состојба, Ванхауте го посочи датумот на изборите, односно „унилатералната одлука“ да се...

Хан потврди дека во февруари повторно ќе дојде во Скопје

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, на својот официјален твитер-профил извести дека ќе ја посети Македонија во февруари и потсети дека сите партии треба да имаат конструктивна соработка. „Поранешна Југословенска Република Македонија: Добредојдени се првите чекори преземени од опозицијата да остане вклучена. Сериозни напори, исто така, треба бргу да направат владеjачките партии за избирачкиот список, Државната изборна комисија и...

Јанева: Законот за плати на обвинителите ни ја крши автономноста

Одредбата во предложениот закон за плати на јавните обвинители, која го овластува јавниот обвинител на Република Македонија, по претходна согласност од министерот за финансии, да одлучува за додатоците на јавните обвинители во Специјалното јавно обвинителство, се кршат воспоставените принципи на автономност и на финансиска незвисност на ова oбвинителство, стои во денешното писмено обраќање до јавноста на специјалната обвинителка Катица...

ДИК заглави во изборот на независни експерти

Партиите имаат проблем да се договорат за имињата на експертите кои треба да седнат на столчињата во Државната изборна комисија. Како што дознава „Мета“, сите членови - експерти за кои досега се разговарало, биле блиски или до власта или до опозицијата, што го ставало во прашање работењето и непристрасноста на комисијата. Од извори блиски до преговарачите дознаваме дека партиите лобирале кај...

Политичките партии сè уште далеку од договор за медиумите

Политичките партии кои денеска преговараат за медиумите во Клубот на пратеници во Скопје, повторно не постигнаa напредок околу спорните прашања, дознава „Мета“. Според нашите информации, преговарачите разговарале за Агенцијата за медиуми, но не постигнале решение. Се очекува преговорите за медиумите да продолжат и утре. Денеска ВМРО–ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да достават предлози што тие ќе ги претстават на средбите на работните групи....

Лидерска средба во Грција за бегалската и за внатрешно-политичката криза

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и лидерите на мнозинството грчки партии денеска ќе се соочат на лидерска средба во претседателската палата. На политичкото „мени“ ќе се најдат бегалската криза, но и голем број внатрешни политички проблеми, кои повторно создаваат имиџ на раздор отколку на соработка меѓу сите политички сили за излез од финансиската криза. Покрај бегалската криза, која особено по оградата...

Шилегов: По медиумите, ќе се преговара за судовите

Откако ќе завршат преговорите на работните групи за решавање на проблемите во медиумите, политичките партии ќе почнат разговори за судовите, рече Петре Шилегов, одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата пред Владата. - Избирањето на претседатели на судовите денеска само зборува за дволичноста на ВМРО-ДПМНЕ во фазата на разговори и преговори за надминување на политичката криза. Денеска се избира претседател на скопска...

ВМРО-ДПМНЕ не коментира, на СДСМ им е драго што Јанева почнала со работа

Петре Шилегов, портпаролот на СДСМ, вели дека им е драго што и покрај сите опструкции, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, почнала да работи. - Сите бевме свесни за опструкциите што ѝ се правеа на специјалната јавна обвинителка, само за да се одложи почетокот на работата. Драго ни е што таа смогна сили и што и покрај сè почна да ги...

Денеска во Охрид дебата за слободни избори

Центарот за слобода „Цивил“, во рамките на проектот „Слободни избори за слободни граѓан(к)и“, попладнево од 16.30 часот, во Охрид ќе организира состанок со претставници на политичките партии, граѓанското општество, медиумите и на други засегнати страни, информираат од невладината организација. „На средбата ќе се дискутира за процесите за надминување на политичката криза и за обезбедување услови за слободни избори. Слободни избори...

Работните групи завршија без договор за медиумите

Средбата на работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино завршија без конкретен договор за медиумите. Роберт Поповски од СДСМ вели дека денеска разговарале за агенцијата за медиуми, а дека повторно ќе се сретнат в понеделник. - Денеска на работната група разговаравме за агенцијата за медиуми и само ние како учесници имавме доставено предлог како таа да функционира, па затоа...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...