fbpx
Таг: ООН

таг: ООН

Го славиме Денот на животната средина, но затрупани сме со ѓубре и дишиме отровен воздух

Во С. Македонија постојат 54 легални депонии, но и двојно поголем број на нелегални. Третманот на отпадот е едено од најгорливите прашања со кои земјата се бори со децении наназад. Ниската свест кај граѓаните, но и лошо поставениот и делумно функционален систем на третман на отпадот се едни од главните причини што македонската природа и денес, 5 Јуни, Меѓународниот...

Николовски на сесија на ООН: Главен приоритет за Владата останува борбата против корупцијата

„Борбата против корупцијата е клучен приоритет во владината рамка „Акција 21“, и тоа е резултат на нашата определба за воведување на систем кој генерира и испорачува правда, правна држава, ред и поредок. Преку спроведување и имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупцијата, како и преку Планот на Владата за борба против корупција, создаваме општество во кое нема да...

Во борбата против корупцијата значајна е улогата на Царинската управа

Љупчо Николовски-Горан Сугарески
Во борбата против корупцијата и организираниот криминал активно се вклучени сите антикорупциски надлежни институции, меѓу кои е особено важна улогата на Царинската управа, но и меѓуинституционалната координација и размената на информации. Ова беше посочено на работна средба на граничниот премин Табановце, меѓу вицепремиерот Љупчо Николовски, директорот на Царинската управа Горан Сугарески и Вирџинија Абајо-Маркез, раководителка на канцеларијата на ОН за...

Сезоната на аерозагадување пристигна, еколошките налепници на возилата не профункционираа

И по две години поминати од првичните најави, еколошките налепници на возилата во земјава не профункционираа. Од Министерството за економија за „Мета.мк“ потврдија дека црвените, жолти и зелени налепници кои требаше да ги класифицираат возилата според степенот на испуштање на издувни гасови во моментов не се функционални. Од ова министерство побаравме информација што се случува со донесувањето на подзаконските...

Увозот на половни возила не запира: ООН потврдува дека се значаен извор на аерозагадување [инфографик]

Првиот глобален Извештај за влијанието на половните возила врз животната средина „Половни возила и животната средина“ на Програмата на Обединетите Нации за животна средина (УНЕП) дава загрижувачки податоци за извозот на автомобилскиот крш во неразвиените земји и земјите во развој, меѓу кои е и Северна Македонија. Дури 14 милиони половни возила биле извезени низ светот во периодот од 2015...

Организација на Обединетите нации одбележува 75 годишен јубилеј

Организацијата на обединетите нации (ООН) денеска ја одбележува ја одбележува годишнината од стапувањето во сила на Повелбата на ООН, донесена во 1945 година. Со ратификувањето на овој документ од мнозинството нејзини потписнички, вклучувајќи ги и петте постојани членки на Советот за безбедност, се формира ООН. Организацијата е формирана по Втората светска војна како наследник на Лигата на народите, како платформа за...

„Вистиномер“: Не постои Агенда 21/2030, а не пак да се поврзе со ковид-19

Лажна и вистинска фотографија слепени една до друга со содржини за светска конспирација се искористени за испраќање опасни пораки околу пандемијата на корона вирусот што ја предизвикува ковид-19 и од која досега во светот се заразија над 31 милион луѓе, а починаа над еден милион, пренесува „Вистиномер“. Пост објава на Фејсбук со две фотографии, од кои едната вистинска, едната е...

Добри сигнали од првата средба на премиерот на Северна Македонија со новиот грчки колега

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во рамките на Генералното собрание на ОН во Њујорк, за првпат се сретна со неговиот колега од Грција Кирјакос Мицотакис со кого разговараа за односите Северна Македонија- Грција. Главната тема на состанокот беше Договорот од Преспа, потпишан на 17 јуни 2018 година. По се изгледа, по преземањето на новата функција, грчкиот противник на Договорот од...

Грчки славист глув за лингвистичката реалност на македонскиот јазик

Извесен Маркус А. Темплар, славист и долгогодишен разбивач на шифри, шифрант и советник на Армијата на САД, како и на безбедносни агенции на САД, а најпознат како советник за национална безбедност на грчката „Македонска лига“, односно организација формирана исклучиво за борба против, како што велат „пропагандата на Скопје и неговиот експанзионизам“, во подолг есеј  се обидува да го прогласи...

И Скопје и Атина демантираат дека во ООН се подготвува анекс на Договорот од Преспа

И во Скопје и во Атина и официјално се демнатира дека, како што шпекулираа грчките медиуми, „грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе побара ООН да одобри дополнителен протокол кој ќе го допрецизира Преспанскиот договор во смисла дека ќе дава многу ограничен простор за наведувањата на јазикот и нацијата“. Според портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, станува збор за „лажна вест на грчките...

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба, за „Егејска Македонија“, според грчките медиуми, Атина ќе ја префрли битката на меѓународно тло. Како што пишува атинска „Ифимерида“  сега кога веќе владата во Атина станала свесна дека терминот „македонски јазик“ останува во употреба кај...

Нимиц: Уште нема решение за името, но проблемите се дефинирани и стеснети

Се уште немаме конечно решение, но двете страни се решени да направат доволно за да постигнат договор и работат напорно, рече медијаторот Метју Нимиц по дводневните средби во Њујорк со преговарачите Димитров и Коѕијас. - Со министерот Димитров и со министерот Коѕијас имавме многу сериозни разговори за името. Проблемите се јасно дефинирани и стеснети. Се уште немаме конечно решение, но...

Нимиц денеска на средби во Атина, ОН сметаат на можно решение на проблемот со името

Обединетите нации (ОН) сметаат дека може да биде постигнат напредок во решавањето на 25-годишниот спор помеѓу Грција и Македонија за името, ако има компромис кај раководствaта и народите на двете земји, изјави заменик-портпаролот на ОН, Фархан Хак. Хак додал дека ОН целосно ја дели оценката на медијаторот дека е создаден позитивен импулс во релациите меѓу двете земји и оти е можно решение...

Во септември странците ќе завршат со процената за штетата од поплавите

Процената што треба да ја направи тимот на Европска Унија, Обединети нации и на Светска банка за штетите од катастрофалните поплави што се случија на почетокот на месецов, ќе биде завршена на крајот на септември, се вели во заедничката изјава на ЕУ, ООН и на Светска банка. Стратегијата за обнова треба да ги идентификува приоритетите и да даде детална процена на трошоците, обезбедувајќи...

Прифатена кандидатурата на Керим за генерален секретар на ООН

Кандидатурата на Срѓан Керим за генерален секретар на ООН е официјално прифатена. Со заедничко писмо, претседателот на 70. заседание со генералното собрание, Могенс Лукетофт, и постојаниот претставник на Соединетите Американски Држави во ООН, амбасадорката Саманта Пауер, претседател на Советот за безбедност за декември 2015 година, ги известиле сите земји-членки на ООН за поднесената кандидатура на Керим. Во периодот за избор на...

Груевски имаше обраќање на Самитот за одржлив развој на Обединетите нации

Премиерот Никола Груевски, вчера, во Њујорк, САД, се обрати на Самитот за одржлив развој на Обединетите нации. Во своето обраќање, тој ја поздрави и ја поддржа универзалната агенда за намалување на сиромаштијата и за подобрување на благосостојбата на граѓаните, преточена во документот Трансформирање на нашиот свет: Агенда за одржлив развој 2030. Посочи дека целите за одржлив развој треба да се...

Владата го номинираше д-р Срѓан Керим за Генерален секретар на ООН

Д-р Срѓан Керим, поранешен министер за надворешни работи на Република Македонија, Владата на Република Македонија одлучи да го номинира за генерален секретар на Организацијата на обединетите нации, информираат од Владата. Источноевропската група во ООН, на која припаѓа ѝ Република Македонија, во ноември 2014 година зазeде заеднички став дека следниот генерален секретар на ООН, врз основа на системот на ротација, би требало...

Денеска е Светски ден на детето

Денот на детето се слави секој 20 ноември , а Светската организација за подобро детство ги потсетува државите, невладините организации и институциите дека сè уште постојат деца кои живеат во лоши услови кои имаат влијание врз нивниот раст и развој во животот. Целта на одбележувањето на Светскиот ден на детето е да се сврти вниманието на широката јавност на сите...

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...