fbpx
Таг: ООН

таг: ООН

Членовите 106 и 107 од Повелбата на ОН не дозволуваат напад на Русија врз Украина

Текстот на Повелбата на ОН содржи сосема спротивни принципи од она што се тврди во објавата на Фејбук. Не е точно дека Русија може да ја нападне Украина и дека само треба да ги извести победничките сили од Втората светска војна за таквиот чекор. Оваа дезинформација не потекнува од С. Македонија, туку претходно се споделувала и ширела во други...

Утре почнува КОП 27, светот мора да преземе посилна акција за климатските предизвици

Лидери на држави, министри, активисти и претставници на граѓанските организации ќе бидат дел од Меѓународната климатска конференција COP 27, која започнува утре во Шарм Ел-Шеик во Египет и ќе трае до 18 ноември. Најголемиот собир во светот посветен на климатските активности ќе треба да биде надоврзување на резултатите од COP 26 и да поттикне акција за низа прашања од...

ООН собра тим експерти подготвени да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“

Обединетите Нации собраа тим експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија кои се подготвени уште следната недела да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, откако викендов најголемата централа во Европа беше повторно гранатирана од руските сили. Нападите, според Нуклеарното тело на Обединетите нации, дадоа нова итност на преговорите за потребата од посетата на меѓународните експерти. Како што пишува „Њујорк...

Вистиномер: Не е точно дека во ОН терминот „македонски јазик“ е заменет со „јазик на РС Македонија“

Постот шири невистини за наводно интерно упатство на ОН да се користи терминот  „јазик на Северна Македонија“, наместо „македонски јазик“. Ваквите дезинформации беа демантирани од ОН и од македонското МНР, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук тврди дека со интерна одлука на Секретаријатот на Обединетите Нации, на сите служби им е наложено наместо...

Стокхолм+50: Спасот на планетата е наша одговорност

Под мотото „Време е за смели избори. Време е за итна акција. Време е за подобра иднина на здрава планета“, лидерите на над 100 држави вчера и денеска во Стокхолм, на меѓународната конференција на Обединетите нации за здрава планета, „Стокхолм +50: здрава планета за просперитет на сите – наша одговорност, наша можност“, уште еднаш ја истакнаа ургентноста од итни...

Паметно планирање за одржлива инфраструктура

Паметни градови, имплементирање на вештачката интелигенција и сѐ поголемо внимание во однос на рамнотежата меѓу работните обврски и животот се во фокус во еден дел од светот, додека дури половина од светската популација нема пристап до основните здравствени услуги а 2,2 милијарди луѓе на планетата немаат пристап до безбедна вода за пиење. Во периодот од 2000-та до 2019-та година...

Земјава доби 7,9 милиони долари за справување со аерозагадувањето и климатските промени

Со средства од глобалниот Заеднички фонд за Целите за одржлив развој (ЦОР) преку Обединетите Нации, земјава доби 7,9 милиони долари за да создаде нов финансиски инструмент за поевтино финансирање на мали и средни претпријатија, физички лица и домаќинства за инвестиции во обновливи извори на енергија и решенија за енергетска ефикасност, информираат од Владата на РСМ. Северна Македонија е една од...

Хаос во Казахстан, десетици убиени и над 1.000 повредени лица во протестите

Ескалира состојбата во Казахстан по протестите што започнаа во оваа централноазиска земја на 2 јануари во западните градови Жанаозен и Актау, а во меѓувреме се проширија и во најголемиот казахстански град Алмати. Властите во Казахстан утрово потврдија дека најмалку 12 припадници на безбедносните сили биле убиени во Алмати, при што еден од нив бил обезглавен. Истовремено, тие информираат дека...

Одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Во организација на Владата на Република Северна Македонија, Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лица со попреченост и Националниот совет на инвалидските организации на Македонија (НСИОМ), беше одржана свечена седница со којашто беше одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3 Декември. На седницата беше укажано на предизвиците што ги наметна пандемијата со КОВИД-19...

Вистиномер: Бегалците од Авганистан наидоа на македонската хуманост и гостопримливост, но и на нетолеранција

На крајот на август, доцна ноќта во нашата држава пристигна првата група од 149 бегалци од Авганистан. Во Скопје стасаа по неколкудневна драма што се случуваше на аеродромот во Кабул откако Талибанците ја преземаа власта во оваа азиска држава. Страотни слики го опколија светот кога и главниот град Кабул падна во рацете Талибанците. Илјадници преплашени лица се најдоа на...

Вистиномер: „Нов светски поредок“ нема да прави светска депопулација

Агенда 21 е еден од документите кои произлегоа од конференцијата на ОН за животната средина и развој одржана во Рио Де Женеиро. Во овој документ ги нема термините споменати во постот (видеото) што го рецензираме, како  „валута, војска, сувренитет…“. Агендата за развој 2030, пак, е резолуција усвоена од ОН во 2015 година, фокусирана на 17 цели кои треба да...

Пендаровски во ОН: Важно е младите да учат од нашите неуспеси

„Доколку сакаме да ја задржиме моралната супериорност на демократијата во однос на другите модели на политичко управување, мораме да инвестираме во неа, особено меѓу младите генерации“, рече претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. „Важно е младите да учат од нашите неуспеси честопати предизвикани од добри намери“, даде тој во својот говор...

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

МЖСПП: Стартува проектот на ООН за зачувување на планинските еко-системи

Денеска официјално стартуваше новиот ГЕФ/УНЕП проект: „Промовирање на одржливо управување со земјиштето, преку зајакнување на правната и институционална рамка, градење на капацитетите и реставрација на најранливите планински предели”. „Проектот е дизајниран за остварување на глобалните цели за одржлив развој, да ни помогне во заложбите за имплементација на Декларацијата од Софија и Агендата за зелен договор за Западен Балкан, а со...

Го славиме Денот на животната средина, но затрупани сме со ѓубре и дишиме отровен воздух

Во С. Македонија постојат 54 легални депонии, но и двојно поголем број на нелегални. Третманот на отпадот е едено од најгорливите прашања со кои земјата се бори со децении наназад. Ниската свест кај граѓаните, но и лошо поставениот и делумно функционален систем на третман на отпадот се едни од главните причини што македонската природа и денес, 5 Јуни, Меѓународниот...

Николовски на сесија на ООН: Главен приоритет за Владата останува борбата против корупцијата

„Борбата против корупцијата е клучен приоритет во владината рамка „Акција 21“, и тоа е резултат на нашата определба за воведување на систем кој генерира и испорачува правда, правна држава, ред и поредок. Преку спроведување и имплементација на Конвенцијата на Обединетите Нации против корупцијата, како и преку Планот на Владата за борба против корупција, создаваме општество во кое нема да...

Во борбата против корупцијата значајна е улогата на Царинската управа

Љупчо Николовски-Горан Сугарески
Во борбата против корупцијата и организираниот криминал активно се вклучени сите антикорупциски надлежни институции, меѓу кои е особено важна улогата на Царинската управа, но и меѓуинституционалната координација и размената на информации. Ова беше посочено на работна средба на граничниот премин Табановце, меѓу вицепремиерот Љупчо Николовски, директорот на Царинската управа Горан Сугарески и Вирџинија Абајо-Маркез, раководителка на канцеларијата на ОН за...

Сезоната на аерозагадување пристигна, еколошките налепници на возилата не профункционираа

И по две години поминати од првичните најави, еколошките налепници на возилата во земјава не профункционираа. Од Министерството за економија за „Мета.мк“ потврдија дека црвените, жолти и зелени налепници кои требаше да ги класифицираат возилата според степенот на испуштање на издувни гасови во моментов не се функционални. Од ова министерство побаравме информација што се случува со донесувањето на подзаконските...

Увозот на половни возила не запира: ООН потврдува дека се значаен извор на аерозагадување [инфографик]

Првиот глобален Извештај за влијанието на половните возила врз животната средина „Половни возила и животната средина“ на Програмата на Обединетите Нации за животна средина (УНЕП) дава загрижувачки податоци за извозот на автомобилскиот крш во неразвиените земји и земјите во развој, меѓу кои е и Северна Македонија. Дури 14 милиони половни возила биле извезени низ светот во периодот од 2015...

Организација на Обединетите нации одбележува 75 годишен јубилеј

Организацијата на обединетите нации (ООН) денеска ја одбележува ја одбележува годишнината од стапувањето во сила на Повелбата на ООН, донесена во 1945 година. Со ратификувањето на овој документ од мнозинството нејзини потписнички, вклучувајќи ги и петте постојани членки на Советот за безбедност, се формира ООН. Организацијата е формирана по Втората светска војна како наследник на Лигата на народите, како платформа за...
Scars Above скриншот од играта на Steam

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра

Српската фирма Studio Mad Head Games ја направи играта Scars Above што делува како високобуџетна игра. Во Србија во последниве неколку години правењето компјутерски игри преку специјализирани фирми стана...