fbpx
Таг: ООН

таг: ООН

САД ставија вето на резолуцијата на ООН за итен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Обединетите нации со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот во Газа. Гласањето во ОН дојде откако генералниот секретар Антонио Гутереш за прв пат се повика на членот 99 од Повелбата на ОН, кој му овозможува да ги искаже заканите што ги гледа за меѓународниот мир и безбедност. Тој предупреди...

Повелбата на ОН не ѝ дава право на Русија да ја нападне Украина

Членовите 106 и 107 од Повелбата на ОН не ѝ даваат право на Русија да ја нападне Украина или која било друга држава од земјите наведени во објавата, поради, како што се тврди, „обиди за заживување на нацизмот“. Членот 107 повеќе не е релевантен од причина што веќе не постојат непријателски земји и секоја држава која се сметала за непријателска...

Зголемена тензијата меѓу Москва и Запад околу Украина

Изминатиот месец се зголеми тензијата меѓу Запад и Москва и одделно меѓу западни земји и Русија, со честа употреба на неколку класични дезинформациски наративи од страна на Русија, како што се Западот војува со Русија до последниот Украинец, Западот е лошото момче, а Русија се брани од проширувањето на НАТО, Западот е декадентен, а Русија ги брани традиционалните вредности,...

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше ООН со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации (ООН) со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кое се доделува за големата помош и поддршка на ОН при справувањето со последиците од катастрофалниот скопски земјотрес...

Се уште се конспирира за Агенда 21, иако е јавно достапен документ од 1992 г.

Како што пишуваат проверувачите на факти на Фулфект, Агенда 21 не е глобален план за депопулација на човештвото (такво нешто се тврди и во објавата која ја рецензираме). Агенда 21 е документ под капата на ООН на 351 страница во кој се прецизирани цели за одржлив развој, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на...

Завршна консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост

Денеска во организација на Националното координативно тело за имплементација на конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост и Министерството за труд и социјална политика се одржа завршната консултација за нацрт Стратегијата за правата на лицата со попреченост 2023-2030. На завршната консултација се обратија министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, директорот на Германското друштво за интернационална соработка...

Членовите 106 и 107 од Повелбата на ОН не дозволуваат напад на Русија врз Украина

Текстот на Повелбата на ОН содржи сосема спротивни принципи од она што се тврди во објавата на Фејбук. Не е точно дека Русија може да ја нападне Украина и дека само треба да ги извести победничките сили од Втората светска војна за таквиот чекор. Оваа дезинформација не потекнува од С. Македонија, туку претходно се споделувала и ширела во други...

Утре почнува КОП 27, светот мора да преземе посилна акција за климатските предизвици

Лидери на држави, министри, активисти и претставници на граѓанските организации ќе бидат дел од Меѓународната климатска конференција COP 27, која започнува утре во Шарм Ел-Шеик во Египет и ќе трае до 18 ноември. Најголемиот собир во светот посветен на климатските активности ќе треба да биде надоврзување на резултатите од COP 26 и да поттикне акција за низа прашања од...

ООН собра тим експерти подготвени да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“

Обединетите Нации собраа тим експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија кои се подготвени уште следната недела да ја посетат нуклеарната централа „Запорожје“ во Украина, откако викендов најголемата централа во Европа беше повторно гранатирана од руските сили. Нападите, според Нуклеарното тело на Обединетите нации, дадоа нова итност на преговорите за потребата од посетата на меѓународните експерти. Како што пишува „Њујорк...

Вистиномер: Не е точно дека во ОН терминот „македонски јазик“ е заменет со „јазик на РС Македонија“

Постот шири невистини за наводно интерно упатство на ОН да се користи терминот  „јазик на Северна Македонија“, наместо „македонски јазик“. Ваквите дезинформации беа демантирани од ОН и од македонското МНР, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук тврди дека со интерна одлука на Секретаријатот на Обединетите Нации, на сите служби им е наложено наместо...

Стокхолм+50: Спасот на планетата е наша одговорност

Под мотото „Време е за смели избори. Време е за итна акција. Време е за подобра иднина на здрава планета“, лидерите на над 100 држави вчера и денеска во Стокхолм, на меѓународната конференција на Обединетите нации за здрава планета, „Стокхолм +50: здрава планета за просперитет на сите – наша одговорност, наша можност“, уште еднаш ја истакнаа ургентноста од итни...

Паметно планирање за одржлива инфраструктура

Паметни градови, имплементирање на вештачката интелигенција и сѐ поголемо внимание во однос на рамнотежата меѓу работните обврски и животот се во фокус во еден дел од светот, додека дури половина од светската популација нема пристап до основните здравствени услуги а 2,2 милијарди луѓе на планетата немаат пристап до безбедна вода за пиење. Во периодот од 2000-та до 2019-та година...

Земјава доби 7,9 милиони долари за справување со аерозагадувањето и климатските промени

Со средства од глобалниот Заеднички фонд за Целите за одржлив развој (ЦОР) преку Обединетите Нации, земјава доби 7,9 милиони долари за да создаде нов финансиски инструмент за поевтино финансирање на мали и средни претпријатија, физички лица и домаќинства за инвестиции во обновливи извори на енергија и решенија за енергетска ефикасност, информираат од Владата на РСМ. Северна Македонија е една од...

Хаос во Казахстан, десетици убиени и над 1.000 повредени лица во протестите

Ескалира состојбата во Казахстан по протестите што започнаа во оваа централноазиска земја на 2 јануари во западните градови Жанаозен и Актау, а во меѓувреме се проширија и во најголемиот казахстански град Алмати. Властите во Казахстан утрово потврдија дека најмалку 12 припадници на безбедносните сили биле убиени во Алмати, при што еден од нив бил обезглавен. Истовремено, тие информираат дека...

Одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Во организација на Владата на Република Северна Македонија, Национално координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лица со попреченост и Националниот совет на инвалидските организации на Македонија (НСИОМ), беше одржана свечена седница со којашто беше одбележан Меѓународниот ден на лицата со попреченост, 3 Декември. На седницата беше укажано на предизвиците што ги наметна пандемијата со КОВИД-19...

Вистиномер: Бегалците од Авганистан наидоа на македонската хуманост и гостопримливост, но и на нетолеранција

На крајот на август, доцна ноќта во нашата држава пристигна првата група од 149 бегалци од Авганистан. Во Скопје стасаа по неколкудневна драма што се случуваше на аеродромот во Кабул откако Талибанците ја преземаа власта во оваа азиска држава. Страотни слики го опколија светот кога и главниот град Кабул падна во рацете Талибанците. Илјадници преплашени лица се најдоа на...

Вистиномер: „Нов светски поредок“ нема да прави светска депопулација

Агенда 21 е еден од документите кои произлегоа од конференцијата на ОН за животната средина и развој одржана во Рио Де Женеиро. Во овој документ ги нема термините споменати во постот (видеото) што го рецензираме, како  „валута, војска, сувренитет…“. Агендата за развој 2030, пак, е резолуција усвоена од ОН во 2015 година, фокусирана на 17 цели кои треба да...

Пендаровски во ОН: Важно е младите да учат од нашите неуспеси

„Доколку сакаме да ја задржиме моралната супериорност на демократијата во однос на другите модели на политичко управување, мораме да инвестираме во неа, особено меѓу младите генерации“, рече претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. „Важно е младите да учат од нашите неуспеси честопати предизвикани од добри намери“, даде тој во својот говор...

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

МЖСПП: Стартува проектот на ООН за зачувување на планинските еко-системи

Денеска официјално стартуваше новиот ГЕФ/УНЕП проект: „Промовирање на одржливо управување со земјиштето, преку зајакнување на правната и институционална рамка, градење на капацитетите и реставрација на најранливите планински предели”. „Проектот е дизајниран за остварување на глобалните цели за одржлив развој, да ни помогне во заложбите за имплементација на Декларацијата од Софија и Агендата за зелен договор за Западен Балкан, а со...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...