fbpx
Таг: Оксфордски речник

таг: Оксфордски речник

„Гоблински режим“ е збор на годината според Oксфордскиот речник

Гоблин скриншот од вебсајтот на Близард
Гоблински режим (Goblin mode) е терминот којшто годинава беше избран за збор на годината од лексикографите на Оксфордскиот речникот. Фразата што во слободен превод може да гласи „како гоблин“ или директната транскрипција „гоблин мод“. Покрај тоа што потсетува на познат тип на чудовиште од епската фантастика и од повеќето РПГ Игри зад оваа фраза стои интересно објаснение на терминот: „Гоблинскиот...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...