fbpx
Таг: одржлив развој

таг: одржлив развој

Се уште се конспирира за Агенда 21, иако е јавно достапен документ од 1992 г.

Како што пишуваат проверувачите на факти на Фулфект, Агенда 21 не е глобален план за депопулација на човештвото (такво нешто се тврди и во објавата која ја рецензираме). Агенда 21 е документ под капата на ООН на 351 страница во кој се прецизирани цели за одржлив развој, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на...

Кичевското село Белица е првата зелена комуна: Од јаглен се насочува кон одржлив развој

Кичевското село Белица ќе биде првата зелена комуна во земјава. Одржливото користење на ресурсите, зачувувањето на биодиверзитетот и намалувањето на влијанието на климатските промени кои ќе се имплементираат во Белица ќе послужат како модел за трансформација на целиот кичевски регион од јаглен кон зелен развој и чисти извори на енергија. Дел од активностите кои треба да ја започнат зелената трансформација...

Да се укинат субвенциите за мали хидроцентрали, а реките да останат слободни

Не нѝ требаат стандарди за рибни патеки, туку реките да ни останат слободни, апелира Анес Ахмети од село Жировница, кој заедно со своите сограѓани веќе неколку години се бори да не се изградат мали хидроцентрали на Жировничка река. Субвенциите кои ги привлекуваат инвеститорите кон овие енергетски објекти мора да бидат укинати, бара и Ивица Аврамоски од село Локвица, кој...

Во понеделник започнува 9-тата Студенска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој

Деветтото издание на Студентската конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој (СКЕЕОР 2021) ќе се одржи во периодот од 13 до 16 декември. Станува збор за единствена конференција во регионот организирана од студентите за студентите, во која младите го ставаат фокусот на теми од енергетската ефикасност и одржливото работење. Конференцијата на која студентите ќе дадат лични предлози и решенија за...

Се одржа Денот без автомобили, Град Скопје најавува дека „Рекорд“ од 2023 година ќе биде пешачка зона

На улицата Васко Карангелески во населбата Аеродром вчера се одржа Денот без автомобили во Скопје, на кој голем број граѓани ги оставија автомобилите и дојдоа пешки или со велосипеди да ги проследат бројните културни активности што ги организираа градските власти во период од 12 часа. Во одбележувањето на вчерашниот ден се приклучи и скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој на...

Николовски на Форум во Словенија, за да се зголеми трговијата со земјоделски производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски од денеска до 26 август, ќе учествува на 12. „Форум за агро-трговија и економска соработка помеѓу земјите од Централна и Источна Европа и Кина“, што годинава се одржува во Словенија. На утрешниот состанок, министрите за земјоделство од Централна и Источна Европа и од Кина, ќе ја промовираат иницијативата „16+1“ чиј што дел...

„Македонија 2025“ организира форум во Стокхолм за соработка помеѓу компаниите

Форум за претставување на можностите за соработка помеѓу Македонија и Шведска ќе се одржи на 13 и 14 јуни во Стокхолм. Форумот го организира платформата „Македонија 2025“ во соработка со Амбасадата на Македонија во Шведска и бизнис-регионот околу Стокхолм. Овој настан е продолжение на иницијативата на „Македонија 2025“ за поврзување на македонски професионалци и експерти во различни сфери, кои живеат низ...

„Еко-свест“: Неопходен е модел за еколошка одржливост на Охрид

Активистите од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко-свест“, бараат средба со претставници на локалната самоуправа од Охрид за, како што велат, да се отвори соработка за наоѓање решенија за одржлив развој на Охрид. Минатата година „Еко-свест“ имаше средби со граѓански иницијативи, со домашни и со странски експерти. „Се надеваме на средба и наоѓање решенија за развој на овој...

„Охрид СОС“ бара ревизија на планот за Националниот парк Галичица

Активистите од граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ велат дека треба да се ревидира менаџмент-планот за Националниот парк Галичица, во насоката во која би требало да се одвива идниот развој на Галичица и на регионот. – На Охрид му треба туризам во текот на целата година и уништувањето на природата значи смрт за туризмот во градот со двоен УНЕСКО-статус на културно и...

САД објавија нов пакет воена помош за Украина од 275 милиони долари

Американското Министерство за одбрана објави значителен пакет безбедносна помош од 275 милиони долари за Украина да ги задоволи безбедносните и одбранбените потреби на украинските вооружени сили, објави Пентагон во...