fbpx
Таг: обесштетување

таг: обесштетување

НБРМ: Вложувањата во крипто-средства не се гарантирани и не постои механизам за обесштетување

Поради актуелноста на крипто-средствата на глобално ниво, тимот на Портата за иновации на Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) на својата веб-страница, објави одговори на најчесто поставуваните прашања во јавноста. Во своите одговори, Народната банка ѝ укажува на јавноста дека како и во други земји, така и кај нас, нема општо прифатена дефиниција за крипто-средствата. Во основа, тие се сметаат...

Државата ќе обесштетува жртви на тешки кривични дела ако осуденикот нема пари

Министерство за правда подготвува предлог-закон за исплата на паричен надоместок на жртви од кривични дела. Оттаму преку Единствениот национален регистар на прописи (ЕНЕР) објаснуваат дека причината за донесување на законот произлегува од потребата за усогласување со меѓународните стандарди и на одредби од Законот за кривичната постапка, каде што е пропишано дека жртвата на кривично дело за кое е пропишана казна...

Прилепските земјоделци треба да бидат обесштетени со 80 милиони денари

На прилепските земјоделци од селата Канатларци и Тополчани и околните населени места, треба да им бидат исплатени околу 80 милиони денари, отштета поради уништените посеви во невремето што ги зафати атарите на двете села на 24 јуни и 4 јули годинава. Прилепските советници на денешната 30. седница на Советот на Општина Прилеп, ги прифатија извештаите од увидните екипи на терен...

Охриѓани ќе добијат само 15 отсто обесштетување за ланскиот земјотрес

Владата на РМ обезбеди повеќе од шест милиони денари за обесштетување од претрпените штети од јулскиот земјотрес во Охрид од минатата година. Со ова за обесштетување на правните и физичките лица кои пријавиле штети на располагање, општината ќе има 6.451.013 денари кои ќе бидат префрлени на посебна сметка. Со решение на градоначалникот на Општина Охрид, ќе бидат обесштетени 862...

Ќе бидат исплатени субвенциите за овоштарите и за лозарите, велат од МЗШВ

Подготвени се решенијата за исплата на субвенции на 544 овоштари во висина од 28 милиони денари, пари што производителите ќе ги добијат на почетокот од неделава, соопштија од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Освен за овоштарство, подготвени се и решенијата за исплата на субвенции за лозарство и за штетите од невремето во општина Гази Баба. Исплатата на овие...

Милошоски: Има повеќе од 850 пријавени штети во општините погодени од земјотресите

Би сакал, во име на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија, да искажам едно разочарување, не толку од пратениците од ДУИ или од Алијансата на Албанците, колку од пратениците од Охрид, Томислав Тунтев и Жаклина Лазаревска, што не прифатија еден интервентен амандман од 2 милиони евра, кој би можел да биде на располагање на граѓаните што...

Владата одлучи патот кај Порој да се исчисти, а земјоделците да се обесштетат

На вечерашната трета владина седница на која се расправаше за штетите во поплавените подрачја во Порој, било истакнато дека Дирекцијата за заштита и спасување и Општината Тетово треба веднаш да почнат постапка за расчистување на наносот на регионалниот пат Тетово – Јажинце, а Владата препорачала да помогне и Армијата. На патот имало нанос од песок и од земја од околу 70.000...

По Велес и Скопје, и Кавадарци го откажа организираниот дочек на Нова година

Кавадарци го откажа дочекот на Нова година на градскиот плоштад, така што по Велес и Скопје, ова е трет град во земјава што го откажува организираниот новогодишен дочек. Финансиските средства кои биле предвидени (околу 5.000 евра) ќе бидат донирани во хуманитарни цели. - На наредната седница, Советот на Општината треба да одлучи за која хуманитарна намена ќе бидат насочени овие средства. Размислуваме и...

Нефункционална е санацијата на штетите од поплавите, истакнаа граѓанските активисти

Три месеци по катастрофалните поплави што ги погодија Скопје и околината, санацијата на штетите оди бавно и незадоволително, истакнаа граѓански активисти на денешната прес-конференција во село Стајковце, кое беше погодено од поплавите во август оваа година. - Саниран е многу мал процент од штетата, а не се отстранети ниту причинителите за катастрофалната поплава што го зафати овој регион. Асфалтирањето е изведено...

Николов: Да се откажевте од 1,2 отсто од расходите, ќе обезбедевте 36,4 милиони евра

Опозицијата има различно видување од власта за тоа од каде треба да се обезбедат 36,4 милиони евра, кои треба да послужат за обесштетување на граѓаните од поплавените подрачја, изјави претседателот на собраниската Комисија за финансирање и буџет, Марјанчо Николов од СДСМ, на денешната расправа за ребалансот на буџетот. - За да се обезбедат овие 36 милиони евра без да се...

СДСМ: Со новиот предлог-ребаланс на буџетот за владата барокот е пред граѓаните

Наместо владата експресно да им излезе во пресрет на граѓаните обезбедувајќи ги потребните 33 милиони евра преку стопирање на крајно непотребната изградба на панорамското тркало и „Рајската градина“, како и пренамена на средствата во висина од 20 милиони евра веќе обезбедени од четвртата еврообврзница издадена кон крајот на 2015 година, таа скроила план за нови криминали тешки 232 милиони...

МФ: Граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплатат средствата

Министерството за финасии ги повикува граѓаните од поплавените подрачја да посочат во која банка да им се исплати авансната паричната помош. - Со цел да се изврши авансната исплата на паричната помош на лицата од подрачјата зафатени со поплавите кои се случија на 6 август, Министерството за финансии ги повикува лицата што биле евидентирани од страна на Комисијата за проценка на...

Поплавените ќе бидат авансно обесштетени со вкупно 2,5 милиони евра, најави Димитриев

Сумата за авансно обесштетување на поплавените семејства ќе се зголеми од 1,5 на 2,5 милиони евра, најави денеска премиерот Емил Димитриев при посетата на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони. Тој истакна дека од до сега посетените 4.000 семејства, податоците биле обработени за околу 1.950 семејства и исплатата од 30.000 денари за нив ќе започнела уште денеска. „Сукцесивно ќе бидат проценувани...

Праските и кајсиите претрпеа големи штети од студеното време

Студеното време пролетва предизвика штети кај праските и кај кајсиите во Тиквешкиот Регион. На терен, штети се утврдени и кај младите ластари од лозовите насади. Според градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов, во некои села во овој регион причинети се големи штети, а за земјоделците ќе следи обесштетување. - Анализите на терен ќе ги дадат точните податоци за тоа колкави се навистина штетите. Но,...

Стечајците протестираа и бараа системско решавање на нивниот проблем

Стечајците денеска протестираа пред зградата на Сојузот на синдикатите (ССМ), каде што побараа оставка од претседателот, Живко Митревски. Според нив, тој ниту еднаш не предложил мерки до Владата со кои ќе се обесштетат. Тие револтот го искажаа и пред Собранието, кое го сметаат за виновно за сегашнаta состојба бидејќи пратениците не донеле закон со кој ќе се реши нивната сосотојба. Стечајците најавуваат помасовни протетси во наредниот...

Груевски во Новаци: Почна исплатата на обесштетувањата од поплавите

Денеска почна исплатата на обесштетувањата од поплавите за граѓаните од општина Новаци, а еден дел од нив веќе ги имаат парите на своите сметки, истакна премиерот Никола Груевски, кој попладнево ги посети општините Битола и Новаци. Според Груевски, за два-три дена ќе бидат обесштетени сите граѓани на Новаци, а во наредните денови и недели паричен надомест ќе добијат и граѓаните...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...