fbpx
Таг: новозаболени

таг: новозаболени

Регистрирани 999 нови случаи со ковид-19, починаа 24 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.627 тестирања, од кои регистрирани се 999 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје – 539, Прилеп и Битола - по 44, Куманово – 41, Охрид – 38, Кавадарци – 34, Велес – 25, Гевгелија – 23, Тетово – 22, Неготино – 21, Кочани – 20, Крива Паланка – 19, Гостивар –...

Потврден 541 нов случај на ковид-19 од 2.789 тестирања, починале 19 лица

Во последните 24 часа се направени 2.789 тестирања, а регистриран е 541 нов случај на ковид-19 во: Скопје – 290, Прилеп – 43, Тетово – 22, Охрид – 21, Гостивар - 19, Кавадарци, Битола и Гевгелија – по 16, Велес - 15, Штип и Струмица – по 13, Ресен – 12, Неготино – 10, Куманово – 7, Богданци -...

Регистрирани уште 582 заболени од ковид-19, бројот на активни случаи достигна 7.418

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, од кои се регистрирани 582 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Најголем дел од новорегистрираните случаи се во Скопје – 274, а потоа во Прилеп – 55, Кавадарци – 40, Куманово – 24, Гевгелија – 23, Неготино – 20, Тетово и Велес – по 18, Охрид – 13, Струмица –...

Од ковид-19 низ земјава се лекуваат 687 пациенти, има 616 слободни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 687 и има околу 616 празни болнички кревети во ковид центрите. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, а бројката на лица сомнителни...

Извршени 2.118 тестирања, откриени 403 нови случаи на ковид-19, десет пациенти починале

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-165, Куманово-30, Дебар-9, Штип-4, Прилеп-10, Тетово-14, Струга-11, Велес-25, Битола-10, Охрид-19, Кавадарци-22, Гостивар-11, Гевгелија-8, Струмица-13, Радовиш-3, Крушево-4, Кочани-14, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-3, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-1, Кичево-4, Ресен-4, Неготино-11. Денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 339 оздравени...

Неделен извештај на ИЈЗ: Бројот на починати од ковид намален за 20,4 отсто, оздравени за 14,8 отсто повеќе

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 4 до 10 јануари 2021 година, тестирани биле вкупно 13.022 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што претставува зголемување од 20,8 отсто во однос на минатата недела, информираат од Министерството за здравство. Регистрирани се 2.471 нови позитивни случаи од...

Откриени уште 489 случаи на ковид-19, 26 пациенти починале, а 748 оздравеле

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19. Од нив, во Скопје 230, Куманово-28, Штип-7, Прилеп-21, Тетово-18, Струга-15, Велес-11, Битола-13, Охрид-26, Кавадарци-18, Гостивар-16, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Валандово-5, Виница-3, Делчево-1, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-4, Неготино-3. Денеска Институтот...

ИЈЗ: За една недела за 16,9 отсто помалку позитивни случаи на ковид-19 и за 8,6 отсто помалку починати

Институтот за јавно здравје, ИЈЗ, го објави извештајот за состојбата со заболените од ковид-19 за периодот од 14 до 20 декември 2020 година. Според него, тестирани се вкупно 15.607 материјали во лабораториите за присуство на SARS-CoV-2, што е  намалување од 1,6 отсто во споредба со една недела претходно. Во споменатиот  период, процентот на позитивни од тестирани случаи изнесува 29,3...

Нови 929 случаи на ковид-19, починале 28 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.758 тестирања, а регистрирани се 929 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-417, Куманово-40, Штип-20, Прилеп-47, Тетово-46, Струга-31, Велес-39, Битола-46, Охрид-33, Кавадарци-23, Гостивар-37, Гевгелија-11, Струмица-32, Крива Паланка-7, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-22, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Виница-4, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-22, Ресен-5, Неготино-10. Денеска Институтот за јавно...

ИЈЗ: За една недела за 10,7 отсто намален бројот на починати од ковид-19, а за 4,2 отсто на позитивните случаи

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, ИЈЗ, за периодот од 30 ноември до 6 декември, пријавени се 184 смртни случаи од 25 градови, што е намалување од 10,7 отсто во однос на претходната недела. Во однос на возраста, 158 лица биле над 60 години, 20 лица на возраст од 50-59 години, 5 смртни случаи се пријавени од...

Нови 984 случаи на ковид-19, оздравeле 631 пациент, починале 24

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19. Од нив во Скопје се забележани 398 нови случаи, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-24, Крива Паланка-3, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-15, Валандово-2, Виница-1, Делчево-26, Кратово-4,...

Светски ден за борба против ХИВ/СИДА: Годинава има нови 29 случаи, на терапија се 306, а починале шестмина

Годинава, заклучно со 30 ноември во државава се регистрирани вкупно 29 нови лица со потврдена ХИВ-инфекција, кои се од различни возрасни групи, од 20 до 69 години. Сите новодијагностицирани се од машки пол, а според начинот на пренос, кај 25 лица инфекцијата се случила кај мажи кои имаат сексуални односи со мажи, а 4 лица се изјасниле како хетеросексуалци. Половина...

Во Прилеп за два дена има околу 50 нови случаи на ковид-19

Само во последните два дена во Прилеп се евидентирани 50-ина нови случаи на ковид-19. Од Центарот за јавно здравје информираа дека денеска има 25 нови случаи, а вчерашните анализи потврдија присуство на вирусот и кај 24 други граѓани. Утешен е податокот дека во овие два дена оздравеле 22 лица, но активни се вкупно 191 случај, од кои 36 се...

Една наставничка во општина Центар е позитивна на ковид-19, за друга во тек е епидемиолошка анкета

Во моментов пристигнуваат податоци во врска со една наставничка позитивна на ковид-19 во одделенијата од 1 до 3 одделение и една наставничка во вишите одделенија, информираше директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова на денешната прес-конференција. „Станува збор за една позитивна наставничка во основно училиште во општина Центар, која уште пред 8 дена е во самоизолација, воедно...

Регистрирани 98 нови случаи на ковид-19, оздравеа 56 пациенти, починаа две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.253 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 17, Куманово 13, Прилеп 11, Тетово 10, Струга 5, Велес 2, Битола 1, Охрид 3, Кавадарци 4, Гостивар 7, Гевгелија 7, Струмица 2, Крива Паланка 2, Кочани 3, Пробиштип 1, Македонски Брод 1, Берово 1, Виница...

Нови 130 случаи на ковид-19, двајца пациенти починаа и 152 се оздравени

Во последните 24 часа направени се 1.742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-40, Куманово-6, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-13, Струга-4, Битола-3, Охрид-6, Кавадарци-2, Гостивар-18, Струмица-1, Пробиштип-2, Берово-1, Виница-5, Делчево-4 и Кичево-7, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во болнички услови починати се двајца пациенти, еден од Скопје (70г.) и еден пациент од Штип (75г.). Денеска Институтот...

Нови 109 случаи на ковид-19, 422 оздравени и еден починат пациент

Во изминатите 24 часа се откриени 109 случаи на ковид-19 во земјава, со што вкупната бројка на случаи од почетокот на пандемијата изнесува 11.942. Во изминатово деноноќие, од болеста починало едно лице, а 422 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Во овој период, извршени се 782 тестирања. Распоредот на новите случаи по градови е следниот: Скопје 20, Куманово 16, Кавадарци 15,...

Регистрирани 85 нови случаи на ковид-19, оздравени се 45 пациенти, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.188 тестирања и се регистрирани 85 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-9, Дебар-3, Штип-9, Прилеп-1, Тетово-1, Велес-2, Битола-4, Кавадарци-6, Гостивар-7, Струмица-1, Кочани-1, Демир Хисар-1, Виница-1, Кичево-7. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 45 оздравени пациенти од: Скопје-1, Тетово-13, Велес-2, Битола-3, Демир Хисар-2, Делчево-1, Свети Николе-13, Кичево-7. Починати се 4...

Во Штип од денеска нема да работи уште една поголема конфекција

Текстилна фабрика со околу 250 работници од денеска не работи, а работниците ќе чекаат да бидат тестирани на Ковид-19. Ова го потврди градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, кој рече дека сопственикот се согласил привремено да престанат со работа, до завршувањето на скринингот. Како што дознаваме, позитивни се четири работнички од оваа текстилна фабрика. Со претходните шест, оваа е седмата текстилна...

Оздравени 38 пациенти, потврдени 21 нови, уште двајца починати од корона вирусот

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 38 оздравени пациенти, починале двајца, а се регистрирани 21 новозаболени. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починал пациент од Скопје на 50 години, хоспитализиран на 6 април, а пациентот 17 дена бил на механичка вентилација. На Клиниката за онкологија починал пациент на 51 година од Прилеп, чиј...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...