fbpx
Таг: новозаболени

таг: новозаболени

Ниту има наплив од ковид заболени, ниту, пак, тие се заразуваат од прскање со авиони

Од средината на септември досега, бројките на новозаболени во земјава се двоцифрени, односно ситуацијата е стабилна и бројките се намалуваат. Нема „наплив на нови заболувања” како што се тврди во објавата. Во вториот дел од објавата се става знак еднаквост меѓу коронавируост и прскањето со авиони, односно се инсинуира дека оние кои имаат симтоми на вирусот се всушност отруени...

Едно починато лице и 65 нови ковид случаи евидентирало Министерството за здравство

Во последното деноноќие направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство (МЗ). Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 14 реинфекции. Вкупно 61 пациент е заведен како оздравен во истиот временски период. „Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Кавадарци (77г), истото е починато во болнички услови. Согласно...

Регистрирани 554 нови случаи на ковид-19, починаа 17 лица на возраст од 33 до 92 години

Во последните 24 часа регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 од 4.072 направени тестови, а починале 17 лица на возраст од 33 до 93 години, информира Министерството за здравство. Најголем дел од новозаболените се од Скопје - 309, потоа од Куманово - 44, Велес и Прилеп - 20, Тетово, Битола и Кавадарци - 17, а во останатите градови има...

Нови 17 случаи на ковид-19 од 2.896 тестирања, оздравени седум, а починато едно лице

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.896 тестирања, а регистрирани се 17 нови случаи на ковид-19: Тетово – 9, Скопје – 6, и Прилеп и Гостивар – по 1. Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: Куманово и Тетово – по 3 и Скопје - 1. Регистрирано е едно...

Шест нови случаи на ковид-19, нема оздравени, ниту починати лица

Министерството за здравство информира дека, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.028 тестирање, а се регистрирани 6 нови случаи на ковид-19, по два во Скопје, Битола и во Кичево. Не се регистрирани починати лица, ниту оздравени пациенти. Според градови, во Скопје има 68.676 случаи на ковид-19, од кои активни се 65, во Куманово се...

Денеска 6 нови случаи на ковид-19, оздравеа 10 пациенти, нема починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 6 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 3, Тетово, Струмица и Берово - по 1. Регистрирани се 10 оздравени пациенти од: Скопје – 5, Куманово – 2, Велес, Струмица и Кичево – по 1. Во изминатово деноноќие...

Денеска 8 нови случаи на ковид-19 и 72 оздравени пациенти, нема починати

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.265 тестирања, а регистрирани се 8 нови случаи на ковид-19 од: Скопје - 3, Струмица – 2, Куманово, Велес и Кичево – по 1. Регистрирани се 72 оздравени пациенти од: Скопје – 23, Куманово, Прилеп и Кичево– по 7, Гостивар и Охрид...

Велика Британија во трет бран на корона вирусот, во Бразил бројот на починати надмина половина милион

Делта-варијантата на корона вирусот, која за првпат беше регистрирана во Индија, го зголемува бројот на новозаболени лица од ковид-19 во Велика Британија. За период од една недела, за 79 отсто е зголемен бројот на новозаболени од делта-варијантата, додека приемот во болниците на пациенти е речиси двојно зголемен, јавува Гардијан. Експерти за овој лондонски весник велат дека Велика Британија се...

Нема починати од ковид-19, нови 29 случаи и оздравени 34 лица

Министерство за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 29 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 9, Кичево – 5, Куманово и Тетово – по 4, Прилеп и Охрид – по 2, Штип и Струмица – по 1. Нема починати лица. Регистрирани се 34 оздравени пациенти од: Скопје – 18, Прилеп – 4,...

Денеска 4 нови случаи на ковид-19, регистрирани 14 оздравени и 1 починат пациент

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран е 4 нов случај на ковид-19 од: Скопје – 3 и  Прилеп  – 1. Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Неготино и Македонска Каменица – по 1. Во изминатово деноноќие пријавено е...

Денеска 19 нови случаи на ковид-19, оздравени 26 пациенти, починаа 6 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.456 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19 од: Скопје – 5, Куманово – 3, Гостивар, Кочани и Демир Хисар – по 2, Прилеп, Тетово, Кичево, Гевгелија и Неготино – по 1. Регистрирани се 26 оздравени пациенти од: Скопје –...

Денеска 33 нови случаи на ковид-19, оздравени 92 и починати 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања, а регистрирани се 33 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 13, Куманово – 4, Тетово, Охрид и Кичево – по 3, Прилеп и Радовиш – по 2, Битола, Штип и Дебар – по 1. Регистрирани се 92 оздравени пациент...

Регистрирани 53 нови случаи на ковид-19, починале 13 лица

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања за ковид-19, а регистрирани се 53 нови случаи на оваа болест. Од новите случаи на ковид-19 регистрирани во последните 24 часа, најголема бројка има во Скопје – 29, потоа следуваат Прилеп со 7 нови случаи, Куманово - 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2, Тетово,...

Регистрирани нови 14 случаи на ковид-19 од направени 1.489 тестирања

Во последните 24 часа од 1.489 тестирања регистрирани се 14 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 10, Куманово, Кавадарци, Ресен и Македонски Брод по 1, соопшти Министерството за здравство. Регистрирани се 103 оздравени пациенти од: Скопје – 40, Струмица – 8, Куманово и Кавадарци – по 7, Охрид и Виница – по 6, Прилеп и Кратово – по 4, Велес,...

Нови 46 случаи на ковид-19, оздравени 89, починати 15 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.487 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 27, Куманово – 8, Охрид и Струга – по 2, Прилеп, Битола, Кочани, Кичево, Делчево, Виница и Крушево – по 1. Регистрирани се 89 оздравени пациенти од:Скопје – 51, Куманово...

Нови 50 случаи на ковид-19, оздравени 133, а починати 16 лица

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 26, Битола – 7, Куманово – 6, Прилеп, Охрид и Струга – по 2, Гостивар, Кочани, Дебар, Виница и Кратово – по 1. Регистрирани се 133 оздравени пациенти од:...

ИЈЗ: За една недела за 48,3 отсто помалку позитивни случаи на ковид-19, смртноста намалена за 38,1 отсто

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 10 до 16 мај 2021, покажува дека за ковид-19 се тестирани вкупно 16.773 материјали во лабораториите, што е зголемување за 6,3 отсто во споредба со една недела претходно. Во овој период се регистрирани 674 нови позитивни случаи на ковид-19, од 31 град во државата, што е намалување за...

Денеска 1.092 нови случаи на ковид-19, оздравени се 2.003 пациенти, починаа 32 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 5.569 тестирања, а регистрирани се 1.092 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 452, Битола – 85, Куманово – 80, Прилеп – 49, Кавадарци – 45, Велес – 41, Струмица – 36, Охрид – 33, Тетово – 30, Штип – 27,...

Денеска регистрирани 1.272 нови случаи на ковид-19, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес - 39, Охрид – 34, Штип – 32, Струмица и Струга...

Од ковид-19 починаа уште 30 лица, пандемијата зеде вкупно над 3.500 жртви во земјава

Во последните 24 часа се направени 1.682 тестирања, а регистрирани се 457 нови случаи на ковид-19, објави Министерството за здравство, според податоците од Институтот за јавно здравје. И тоа, во: Скопје – 198, Прилеп - 32, Куманово – 30, Охрид – 29, Велес – 25, Кавадарци – 24, Штип – 17, Тетово – 16, Гевгелија – 15, Гостивар –...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...