fbpx
Таг: НОВА

таг: НОВА

АВМУ: ТВ „Нова“ и „Алфа“ се пристрасни, а другите медиуми пласираат псевдовести

Радиодифузерите продолжуваат да ја следат веќе востановената уредувачка политика при известувањетo, при што особено се истакнува непочитувањето на професионалното начело за еднаков третман на различните гледишта, се вели во извештајот од надзорот на изборното медиумско известување за периодот од 27 август до 5 септември 2017 година, што го спроведува Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ). Агенцијата ги издвојува ТВ „Алфа“...

Совет за етика на медиумите: Дебатна емисија на телевизија „Нова“ разгорува стереотипи

Комисијата за жалби при Советот за етика на медиумите на Македонија ја прогласила за основана жалбата поднесена од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ против телевизија „Нова“ за дебатната емисија „Отворено студио“. Станува збор за дебатната емисија со наслов „За или против геј бракови“, која се емитуваше на 17 јули 2017 година. Во својата одлука, Комисијата за жалби најпрво...

Сирија ќе добие банкнота со ликот на Башар ал Асад

Првпат во 17-годишното владеење на претседателот Башар ал Асад, Сирија в недела ќе ја добие првата банкнота со неговиот лик. Станува збор за нова банкнота од 2.000 сириски лири (вредност на 3,9 американски долари), соопшти Централната банка на Сирија. Потегот се образложува со оштетувањето на банкнотите што се во употреба. Досега сириските банкноти беа со слики на историски места или настани...

Димовски: СЈО се пресметува со медиумите кои Заев ги прогласи за непријатели

„Специјалното јавно обвинителство е целосно поставено и трансформирано како извршен орган на Социјалдемократскиот сојуз. Во моментов СЈО ја реализира финалната фаза од битката на аболираниот криминалец Зоран Заев против сите медиуми што не се под контрола на Бихаќка“, изјави на прес-конференција членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Според Димовски, СЈО влегува во отворена пресметка со сите медиуми кои беа...

Ад хок телото за медиуми поведе прекршочни постапки против две телевизии

Ад хок телото за медиуми поведе прекршочни постапки против телевизиите „Нова“ и „Алфа“, за прекршоци од членот 75, став 1 на Изборниот законик. Комисијата на денешната седница отфрли предлози за поведување прекршочни постапки против телевизиите „Телма“ и „24 Вести“, за истиот член од законот, со кој се бара правично, балансирано и коректно известување во текот на предизборниот период. Вчера, Комисијата донесе одлука...

Јанакиески: СЈО ме товари за нешто што не постои

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, за телевизијата „Нова“, во првото интервју по оставката, за акцијата „Титаник“ во која беше отворена истражна постапка и против него, рече дека „го товарат за нешто што не постои“ и дека „тоа е една политичка хајка кон луѓе што тие ги утврдиле дека се влијателни во ВМРО-ДПМНЕ“. – На самата прес-конференција не беа приложени...

СДСМ: „Нова“ емитувала 1.545 секунди позитивни прилози за ВМРО-ДПМНЕ, а за СДСМ ниту една

„Медиумите под палката на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ продолжуваат да шират невистини и да ја бранат „фамилијата“ од криминалот за последните 10 години. Полека, но сигурно, приматот на прв медиумски пропагандист го зема телевизијата „Нова“ на Сеад Кочан“, се вели во соопштението на СДСМ. Од опозициската партија додадаваат дека за само три дена, според надзорот по идентична методологија утврдена од ОБСЕ/ОДИХР, телевизија „Нова“...

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски да објасни за овоштарникот на Јанева

Љупчо Николовски сериозно му конкурира со своите лаги на некрунисаниот крал на лагите, аболираниот мултимилионер Зоран Заев, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. „Очигледно Љупчо Николовски добил партиска задача да глуми и квазиексперт за слобода на медиуми. Кога веќе решил да излегува на прес-конференции и да се бламира со куп лаги...

Николовски: Наместо кај вистинските земјоделци, парите завршуваат кај сопственици на медиуми

Изјавите на министерот Михаил Цветков откриваат нови сомнежи дека сè уште се прават злоупотреби во Министерството за земјоделство и дека наместо кај вистинските земјоделци, парите завршуваат кај сопственици на медиуми, блиски до власта, изјави дополнителниот заменик-министер за земјоделство шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според него, „со парите на граѓаните, со парите на вистинските земјоделци, се финансираат медиумите на Никола Груевски задолжени да...

„Џентерм“ од САД планира идната година да отвори фабрика за автокомпоненти во Прилеп

Компанијата „Џентерм“ со седиште во местото Нортвил, сојузна држава Мичиген, САД, извести дека има намера во четвртиот квартал од 2015 година да отвори нова фабрика во близина на Прилеп. Ова предмалку на својот фејсбук-профил го најави и премиерот Никола Груевски. Во првата фаза, фабриката ќе биде на површина од околу 6.000 квадратни метри и ќе произведува комплетна линија на уреди за затоплување...

„О2“, нова регионална телевизија со седиште во Охрид

Од синоќа, со емитувањето на првиот ТВ-дневник во етерот, зрачи нова регионалната телевизија „О2“, чие седиште е во Охрид. Директорот на телевизијата, Николче Милески, појаснува дека „О2“ ги има сите технички предуслови и студиско-теренска техника која е врв во мигот на нашиве простори. Тимот го сочинуваат млади и образовани новинари и технички персонал, кој мина низ процесот на обука и...

УКИМ и „Нова“ ќе потпишат меморандум за соработка

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и Меѓународните училишта „Нова“ денеска ќе потпишат меморандум за соработка. Со потпишувањето на овој меморандум се предвидува да почне соработката преку организација на настава по кинески јазик во училиштето „Нова“, а со тоа кинескиот јазик ќе се придружи на францускиот, италијанскиот, германскиот и на шпанскиот, коишто моментно се изучуваат како странски јазици во...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...