fbpx
Таг: нова алатка

таг: нова алатка

„Гугл“ ја претстави Address Maker, бесплатна апликација за известување за опасност од пожари на „Гугл Мапс“

По катастрофалните пожари што ја погодија северната хемисфера на Земјината топка изминатово лето, компанијата „Гугл“ деновиве се одлучи да промовира нова бесплатна апликација, која што ќе им помогне на властите и на невладините организации во справувањето со пожарите преку редовно и навремено информирање на граѓаните за ваквата опасност, се наведува во блог постот на компанијата. https://twitter.com/googlemaps/status/1443319819688976399 Address Maker е најновата апликација,...

Со U-Report алатката на УНИЦЕФ, младите ќе споделуваат мислења и ќе носат одлуки битни за нивната иднина

УНИЦЕФ заедно со младите, носители на одлуки, претставници од меѓународната заедница и експерти, на вчерашниот настан во Градскиот парк-Скопје ја претстави алатката U-Report - платформа за поддршка на младинско учество, што им овозможува да ги споделат своите мислења за прашања што им се важни и да креираат позитивни промени во своите заедници. Младите од земјава сега имаат можност да станат...

Еко-мапа е новата алатка преку која граѓаните можат да пријавуваат еколошки проблеми

Новата еколошка алатка за граѓаните, Еко-мапа, денеска беше презентирана на вториот ден од Националната конференција за клима, што е дел од проектот „Да зборуваме за климатските промени“ на Еко-свест, ЦНВП Македонија и ДЕМ, со финансиска поддршка на ЕУ. Оваа интерактивна алатка е создадена со цел да овозможи мапирање на различни еколошки проблеми на цела територија во земјава, кои потоа,...

Промовирана софтверската алатка „ПМ аларм” за прогноза на аерозагадувањето

Во рамки на активностите на „Планот за чист воздух за 2020 година“, денес на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје се одржа јавна презентација на софтверската алатка за прогноза на аерозагадувањето „ПМ аларм”, информираат од Министерството за животна средина и просторно планирање. „ПМ аларм” e систем за прогноза на аерозагадувањето,...

ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите со цените на бизнис-картелите и анти-конкурентните практики. - Доколку луѓето...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...