fbpx
Таг: навивачки групи

таг: навивачки групи

Приведени повеќе од 20 лица пред и за време на фудбалскиот натпревар помеѓу Шкупи и Левски

Голема тензија ги одбележа моментите пред стартот на синоќешниот натпревар помеѓу ФК Шкупи од Скопје и ФК Левски од Софија, Бугарија. Две бугарски возила биле нападнати кај трговскиот центар „Чаирчанка“ на улицата Цветан Димов, при што со повреди завршил еден од бугарските навивачи. Според јавното обвинителство, до настанот дошло додека навивачи на ФК Левски со две возила со бугарски регистарски...

Во државата недостига превенција на говорот на омраза кој резултира со несакани последици (инфографик)

Во последната деценија се намалува бројот на деца малолетници кои биле во судир со закон и се осудени на казна, покажуваат бројките на Државниот завод за статистика. Од друга страна пак, податоците на Хелсиншкиот комитет за човекови права, покажуваат дека во изминатите две години зголемен е бројот на дела од омраза, каде што сторители или жртви се малолетници. Комитетот...

Говорот на омраза вознемирувачки, МВР ветува дека ќе го расчисти инцидентот „Добар Шиптар, мртов Шиптар“

Продолжуваат реакциите во јавноста по инцидентот што се случи пред неколку дена во населбата Ѓорче Петров, каде „Комитите“ провоцираа извикувајќи „Добар Шиптар, мртов Шиптар“. Од Хелсиншкиот комитет за човекови права преку соопштение за јавноста велат дека навивачките групи треба да престанат да бидат актери на претстави насочени кон поларизирање на општеството, пишува „Порталб.мк“. Тие понатаму истакнуваат дека, иако во изминатиов...

СВР и ОЈО се координираат за расчистување на случајот со говорот на омраза на навивачките групи

Полицијата и Обвинителството работат координирано во обелоденувањето на настаните кои се случија во саботата и неделата во Тетово во кои навивачите на групите „Војводи“ и „Балисти“ користеле говор на омраза по етничка основа, а кое според Кривичниот законик е кривично дело казниво со глоба или казна затвор од 1 до 5 години, известува „Порталб.мк“. Во саботата, навивачката група „Војводи“ од...

Хронологија на палењата на македонското знаме на Косово

Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше на спротски натпревари и на протести, но такви инциденти се случуваа и по судски, политички или...

Четворица полицајци повредени во тепачка меѓу навивачки групи во Скопје

Четворица полицајци биле повредени во тепачка меѓу навивачките групи „Балисти“ и „Шверцери“, што вчера попладне се случила на стадионот „Чаир“ во Скопје, за време на натпреварот меѓу фудбалските екипи на ФК „Шкендија“ и ФК „Силекс“, информира МВР. Според полициските информации, вчера околу 17.30 часот, на стадионот „Чаир“ дошло од нарушување на јавниот ред и мир од поголем обем со меѓусебна...

Гостиварското обвинителство ја расчистува тепачката меѓу навивачите на „Будуќност“ и на „Шкендија“

Вкупно 14 лица се осомничени за тепачката меѓу навивачките групи на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ од Црна Гора и на фудбалскиот клуб „Шкендија“ од Тетово, што се случи вчера во близина на преминот Стража, кај Сретков мост. Од Основното јавно обвинителство Гостивар соопштуваат дека е почнато сослушувањето на инволвираните лица. „Истражувајќи го настанот, надлежното Основно јавно обвинителство Гостивар врши сослушување на инволвираните...

Полицијата поднела пет прекршочни пријави за инцидентот меѓу навивачките групи кај ГТЦ

Скопската полиција привела 23 лица и поднела пет прекршочни пријави по вчерашниот инцидент кај Градскиот трговски центар (ГТЦ) во кој, според МВР, членови на навивачката група на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ и на „Комити“ го нарушиле јавниот ред и мир. Според информациите на МВР, вчера околу 17.15 часот, додека навивачи на „Будуќност“ седеле во кафулињата на Кеј 13 Ноември, дошле неколку...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...