fbpx
Таг: Љубинка Башеска

таг: Љубинка Башеска

Одложен почетокот на судењето за „Еразмус“, одбраната побара изземање на судијката

Почетокот на судењето за случајот „Еразмус“, во кој се обвинети шестмина професори од Економскиот факултет во Скопје, е одложено откако на денешното рочиште дел од адвокатите на обвинетите побарале изземање на судијката Љубинка Башеска и на судијата Ивица Стефановски, како член на судечкиот совет, пренесува „24 Вести“. Адвокатот Јован Јоанидис, во образложението на барањето за изземање на судиите, навел дека...

Два и пол месеци нема безбедносни сертификати за судијките поротнички во „Пуч“

И по два и пол месеци, двете нови судијки поротнички во случајот „Пуч“ сè уште немаат добиено безбедносни сертификати, потврдуваат за „Мета“ од Кривичниот суд. Од добивањето на безбедносните сертификати за поротничките зависи датумот за следното рочиште за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК),...

Панчевски, Груевска-Илиевска и Башеска го блокираат СЈО во истрагите „Таргет“ и „Трезор“

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, составен од судиите Владимир Панчевски, како претседател на судот, и судијките Дијана Груевска-Илевска (заменик-претседател на судот н.з.) и Љубинка Башеска (судијката во случајот „Пуч“ н.з.), вторпат одбил да издаде наредба за да може Специјалното јавно обвинителство да изврши претрес на компјутерските системи во еден од телекомуникациските оператори во врска со случајот „Таргет“,...

Судот до Јанева: „Пуч“ досега се одложуваше на Ваше барање

Од вкупно 10 рочишта, колку што досега беа одржани за случајот „Пуч“, шест биле одложени поради отсуство на обвинетите, три на барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и „само“ тоа на 16 септември било одложено поради болест на судија поротник, велат од Кривичниот совет, по денешното повторно одложување на судењето. „За да не дојде до одредени манипулации, ja потсетуваме јавноста...

Заев се појави на рочиштето за случајот „Пуч“

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се појави на рочиштето за случајот „Пуч“, откако претходните неколку рочишта беа одложени поради тоа што тој, како еден од обвинетите во случајот, не се појавуваше. На денешното рочиште се очекува да се појави обвинител од специјалното обвинителство, бидејќи тимот на Катица Јанева одлучи дека овој предмет е во нејзина недлежност. На последното, одложено, рочиште, судијката...

Денеска прво рочиште за „Пуч“ откако Јанева го презеде предметот

Денеска во 10.30 часот, во Основниот суд Скопје 1, треба да почне судењето за случајот „Пуч“, откако претходните неколку рочишта беа одложени поради тоа што лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој е еден од обвинетите во случајот, не се појавуваше. На денешното рочиште се очекува да се појави обвинител од специјалното обвинителство, бидејќи тимот на Катица Јанева одлучи дека овој...

Денот на дрвото го одложи рочиштето за случајот „Пуч“

Поради акцијата „Ден на дрвото“, сите судења во Основниот суд Скопје 1, закажани за 2 декември, меѓу нив и рочишето за случајот „Пуч“, се одложени и пезакажани за друг ден, соопштија попладнево од судот. „Заради одржување на акцијата „Ден на дрвото“, на 2 декември 2015 година, кој ќе биде неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, ја информираме јавноста...

СДСМ: Ако Јанева не го преземе „Пуч“ до 2 декември, Заев нема да се појавува во судот

Доколку Специјалното обвинителство го преземе предметот за случајот „Пуч“ до следното рочиште закажано за 2 декември, тогаш претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ќе се појави на судењето, а доколку тоа не се случи дотогаш, тој повторно нема да дојде на закажаното рочиште, велат од СДСМ. „Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, останува на истиот став соопштен и во јавноста и во...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...