fbpx
Таг: Лилјана Поповска

таг: Лилјана Поповска

Лилјана Поповска замина, прв човек на ДОМ е Маја Морачанин

Прв човек на партијата Демократска обнова на Македонија (ДОМ) од вчера е пратеничката Маја Морачанин, која на тоа место ја наследи својата парламентарна колешка Лилјана Поповска. Под мотото „Зелени вредности – трајна визија“, на 4-от конгрес на ДОМ се собраа околу триста делегати, кои избраа нов Централен и Надзорен одбор на ДОМ. Потоа за претседателка на ДОМ едногласно беше избрана...

Еко-активисти предупредуваат: И власта и опозицијата одработуваат за концесионерите

Цијанидната коалиција СДСМ-ДПМНЕ, асистирана од ДУИ, уште еднаш потврди дека нивните кавги само ја замајуваат јавноста во вид на димни бомби, а всушност се работи за коњуктурно-лукративна групација со ротирачка методологија, огорчено реагираат еко-активистите од југоисточна Македонија по информациите дека Собранието не гласаше за измените и дополнувањата на Законот за минерални суровини поради немање кворум за работа иако беа...

ДОМ: Не гласавме за законот за јазиците, оти е тешко применлив и нефункционален

Од партијата ДОМ велат дека нивните две пратенички во Собранието, Лилјана Поповска и Маја Морачанин во Собранието не гласале „за“ предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање затоа што сметаат дека законот е „тешко применлив и нефункционален“. „На денешното гласање за законот за употреба на јазиците во прво читање пратеничките од ДОМ, Лилјана Поповска и Маја Морачанин, не гласаа...

Европската зелена партија е подготвена да помогне со експерти за животна средина

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со делегација од Европската зелена партија, предводена од Рајнхард Бутикофер, пратеник во Европскиот парламент придружувани од претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска. Од влада информираат дека, голем дел од состанокот бил посветен на мерките за заштита на животната средина во Македонија и за надминување на постоечките проблеми, како што се големото загадување на воздухот, доделени сомнителни...

Трајанов: Груевски нè убедуваше дека прислушувале странски служби и мрачни сили

Поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, лани, веднаш откако опозицијата почна да ги објавува прислушуваните разговори, односно т.н. „бомби“, ги убедувал коалициските партнери дека прислушувањето го вршеле странски служби, тврди лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, кој денеска заедно со носителот на кандидатската листа на Коалицијата за промени и правда во четвртата изборна единица, Слободан Богоевски,...

Поповска се откажа од добитното место на листите, ќе го добие друг член на ДОМ

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, денеска на прес-конференција информираше дека се откажува од добитното пратеничко место на листата на СДСМ. – Се откажувам од пратеничкото место, а за ова ќе го известиме и СДСМ. Ќе се борам со еднаква страст од друга позиција, која сега се смета за недобитна. Се имам откажано од повеќе функции досега. Никогаш не сум жалела...

Куновска даде оставка во градската организација на СДСМ поради Поповска

Софија Куновска поднесе оставка од местото претседател на градската организација на СДСМ незадоволна од листите за кандидати на пратеници, дознава СДК од извори во партијата. На состанокот на извршниот одбор на партијата пред одржувањето на конгресот, Куновска поднела оставка и рекла дека останува во кампањата како посветен член на СДСМ до конечно уривање на режимот на Груевски. Но, таа реагирала на...

Заев и Поповска: Без фер и демократски избори, нема излез од политичката криза

Зоран Заев и Лилјана Поповска, лидери на СДСМ и на ДОМ, денеска ја потпишаа платформата за демократска Македонија. Заев рече дека борејќи се за регуларни, фер и демократски избори, испраќаат заедничка порака дека ова е првиот чекор кон нормализација на државата. „Начелата како враќање на правдата, правната држава, професионализација на полицијата, департизација и деполитизација на институциите, вредностите од аспект на...

Опозицијата сè погласно зборува за бојкот, радикализација и за протести

Дали во наредниот период нè очекува радикализирање на отпорот и нов 17 мај ако владејачката коалиција, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, остане на ставот предвремените парламентарни избори да се одржат на 24 април? Ако се суди според изјавите на некои политичари, како Лилјана Поповска и Стево Пендаровски, но и по најавата на  75. невладини и граѓански организации - да! Претставниците на граѓанскиот сектор му пишаа на еврокомесарот Јоханес...

Поповска: Ова е арогантно покажување сила и вовед во нова дестабилизација

Пратениците во Собранието во отсуство на опозицијата ја почнаа расправата за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ за распуштање на Собранието. Против тоа оваа одлука да се стави на дневен ред беа пратеникот Павле Трајанов и пратеничката Лилјана Поповска. Павле Трајанов рече дека оваа одлука е спротивна на Уставот и дека вакви одлуки треба да се донесат со согласнот на сите...

Едноминутен молк во Собранието за жртвите во Париз

По предлог на пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, пратениците во Собранието на Македонија со едноминутно молчење им оддадоа почит на жртвите во синхронизираните терористички напади во Париз, пред да почнат со расправата по двете точки на дневниот ред. По предлог на претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски, прва точка за расправа на дневниот ред е одлуката за објавување јавен оглас за избор на претседател и...

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...