fbpx
Таг: лансирање

таг: лансирање

Третото лансирање на ракетата кон Месечината одложено за неколку недели

По вториот неуспешен обид во саботата, лансирањето на новата ракета на НАСА и мисијата „Артемида 1“, која треба да се упати кон Месечината, сега е одложено за неколку недели, јавуваат светските новински агенции. Контролорите на летот во саботата по втор пат не можеа да го лансираат леталото наречено „Систем за вселенско лансирање“, во што биле спречени поради истекување на гориво,...

Словенија ги лансираше своите први сателити во вселената

Првите сателити на Словенија, NEMO-HD и TRISAT, беа лансирани во вселената во четвртокот со ракетата Вега ВВ16, информираат од словенечкото Министерство за економија. Европската вселенска агенција ја лансираше ракетата Вега од Француска Гвајана носејќи во орбитата 53 сателити од 21 клиент од 13 земји, се вели во соопштението на Министерството. Лансирањето беше одложено неколку месеци поради пандемијата со ковид-19 и неповолните...

Прво лансирање астронаути во САД по 9 години – во приватна капсула и ракета (видео)

Првпат од пензионирањето на флотата шатлови пред девет години, вчера беше извршено лансирање астронаути на НАСА од тлото на САД – и тоа во капсулата „Дрегон“ на ракетата „Фалкон 9“, обете изградени од компанијата „Спејс Екс“. Капсулата со астронаутите на НАСА Даг Харли и Боб Бенкен веќе се приближува до Меѓународната вселенска станица и се очекува во 16.30 часот по...

ОН ќе го санкционираат севернокорејското лансирање ракета

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди најновото ракетно тестирање на Северна Кореја, истакнувајќи дека ќе преземе нови мерки, вклучително и санкции поради дестабилизирачкото однесување на Пјонгјанг. Во соопштението, кое е едногласно усвоено, Советот за безбедност на ОН истакнува дека е многу важно Северна Кореја веднаш да покаже искрена посветеност на процесот на намалување на нуклеарното вооружување низ конкретни акции. Генералниот секретар на...

Северна Кореја спроведе неуспешна ракетна проба

Северна Кореја тестираше уште една балистичка ракета, соопшти јужнокорејската војска и додаде дека тестирањето завршило неуспешно. Агенцијата „Јонхап“ тврди дека ракетата се распаднала неколку секунди по лансирањето. Американските власти потврдија дека тестирањето завршило неуспешно. Ракетата е лансирана од територија во близина на Пјонгјанг, во 5.30 часот по локално време. Според „Си-ен-ен“ се работи за ракета со среден дострел КН-17, која била лансирана од аеродромот „Букчанг“...

Северна Кореја повторно лансираше балистички ракети

Северна Кореја тестираше две балистички ракети од источното крајбрежје, пренесуваат светските медиуми. Како што соопшти војската на Јужна Кореја, се верува дека станува збор за ракети со среден дострел. Лансирањето на ракетите го забележала и американската војска, која соопшти дека нејзините сателити детектирале истрелување ракети, кои паднале во водите на Јапонското Море.

Северна Кореја најави лансирање сателит

Северна Кореја ги објави плановите за лансирање сателит за набљудување кон крајот на месецов, соопшти денеска претставник на Меѓународната поморска агенција. Лансирањето на сателитот со ракета би можело да предизвика негативни реакции во меѓународната јавност бидејќи меѓународната заедница ги смета севернокорејските ракетни тестови за проба на ракети со долг домет, односно развивање нуклеарна и ракетна програма. Претставникот на Меѓународната поморска агенција...

„Спејс екс“ успешно ја лансираше и вертикално ја приземји ракетата „Фалкон 9“

Американската компанија за вселенска технологија „Спејс екс“ (Space X) ноќеска успешно ја лансираше, а потоа ја приземји во исправена положба својата ракета без екипаж, што е прв ваков подвиг во историјата. Пред да се спушти во вертикална позиција во Кејп Канаверал на Флорида, ракетата „Фалкон 9“ испорачала 11 комуникациски сателити во орбитата на Земјата. Ова достигнување, како што пренесува „Би-Би-Си“, е...

Руски вселенски брод на пат кон Меѓународната вселенска станица

Руска вселенска ракета од типот „Сојуз“, која носи товарен брод без човечки екипаж, денеска успешно полетала од космодромот „Бајконур“ во Казакстан и е на пат кон Меѓународната вселенска станица, јавуваат светските агенции. Лансирањето на „Сојуз“ поминало беспрекорно. Ракетата го однела бродот „Прогрес М-28М“ во назначената орбита, на безбеден пат кон вселенската станица, со која, според планираното, треба да се спои...

Ракетата на „Спејс икс“ експлодира веднаш по лансирањето од „Кејп Канаверал“

Американската вселенска ракета на „Спејс икс“, „Фалкон 9“, која требаше да однесе товарен брод на Меѓународната вселенска станица, се распадна во пламен само некоку минути по полетувањето од „Кејп Канаверал“ во Флорида, САД, пренесоа светските медиуми. Делови од „Спејс икс“ паднале во Атлантскиот Океан. Од американската влесенска агенција (НАСА) изјавиле дека продуктите за Меѓународната вселенска станица биле целосно уништени, но тоа...

Полетува бродот што ќе носи луѓе на Марс

НАСА-програмата што испраќа човечки екипаж на Марс денеска влезе во нова фаза! Пробното лансирање на пропулзиониот систем (ракетен систем „Делта 4“) кој го носи вселенскиот брод „Орион“ е во тек! Системот треба да биде лансиран од лансирачката рампа во Флорида. Бродот „Орион“ го дизајнираше компанијата „Локид Мартин“, а ќе мине 4-5 часа во орбитата, кружејќи 5.800 километри над земјата. Бродот лета без...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....