Американската вселенска ракета на „Спејс икс“, „Фалкон 9“, која требаше да однесе товарен брод на Меѓународната вселенска станица, се распадна во пламен само некоку минути по полетувањето од „Кејп Канаверал“ во Флорида, САД, пренесоа светските медиуми.

Делови од „Спејс икс“ паднале во Атлантскиот Океан.

Од американската влесенска агенција (НАСА) изјавиле дека продуктите за Меѓународната вселенска станица биле целосно уништени, но тоа нема да се одрази на екипажот на станицата, кој е обезбеден.

Тројцата астронаути имаат доволно храна, вода и опрема за потребните операции на станицата до крајот на октомври, а во меѓувреме треба да бидат посетени од руски и од јапонски екипи.

Како што пренесуваат медиумите, проблемот се случил 139 секунди по лансирањето, непосредно пред првата фаза, кога ракетата требало да се одвои од горниот дел на „Фалкон 9“.

„Имало прекумерен притисок во резервоарот за течен кислород во горниот дел“, напишал на „Твитер“, претседателот на „Спејс икс“, Елон Маск.

Компанијата на Маск ќе спроведен истрага за паѓањето на ракетата, која ќе биде надгледувана од Федералната авијациска администрација (ФАА) на САД, која има склучено комерцијален договор со калифорниската компанија за снабдување на Меѓународната вселенска станица.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, ова значи дека во блиска иднина нема да има нови лансирања на „Фалкон 9“.