Руска вселенска ракета од типот „Сојуз“, која носи товарен брод без човечки екипаж, денеска успешно полетала од космодромот „Бајконур“ во Казакстан и е на пат кон Меѓународната вселенска станица, јавуваат светските агенции.

Лансирањето на „Сојуз“ поминало беспрекорно. Ракетата го однела бродот „Прогрес М-28М“ во назначената орбита, на безбеден пат кон вселенската станица, со која, според планираното, треба да се спои в недела.

На Меѓународната вселенска станица се наоѓаат двајца руски и еден астронаут на американската вселенска агенција НАСА, кои се нетрпение го очекуваат товарниот брод, откако предходните две мисии за носење резерви на станицата завршија со неуспех.

Од руската вселенска агенција „Роскосмос“ соопштиле дека бродот носи 2,4 тони гориво, кислород, вода, храна и други продукти за екипажот на станицата.

Претходнот обид за лансирање на „Прогрес“, во април, годинава, заврши со неуспех, а идентичен исход имаше и обидот пред шест дена, кога ракетата „Фалкон 9“ на „Спејс икс“ експлодира само неколку минути по полетувањето од „Кејп Канаверал“ на Флорида.
На ова му претходеше и неуспешното лансирање на ракетата „Антарес“ на „Орбитал саенс“, во октомври минатата година, која, исто така, носеше товар за НАСА.