fbpx
Таг: кризна состојба

таг: кризна состојба

Владата предлага кризната состојба на границите да продолжи до јуни 2019

Владата предлага, кризната состојба на јужната и на северната граница да биде продолжена до 30 јуни 2019 година, со цел, превенирање и спречување влез и транзитирање мигранти на територија на Македонија. Предлог-одлуката за изменување на Одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба заради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти низ територијата на Македонија е...

Владата прогласи кризна состојба на териториите на Македонски Брод и на Чашка

Владата вечерва одржа седница за состојбата со пожарите и донесе одлука за прогласување на кризна состојба на подрачјата на општините Македонски Брод и Чашка, затоа што таму веќе неколку дена има активни пожари, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој е и претседател на Управувачкиот комитет за координација и управување со кризи. - Анализирајќи ги сите состојби, пред сè во...

Собранието ја продолжи кризната состојба до крајот на годинава

Собранието на Република Македонија денеска го изгласа предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година, поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ земјава. На седницата за продолжување на кризната состојба до 31 декември, односно до крајот на оваа година, „за“ гласаа 94 пратеници, а „против“ и воздржани немаше. Кризната...

Собранието денеска ќе одлучува за продолжување на кризната состојба

Собранието на Република Македонија денеска, со почеток од 11 часот, ќе одржи две седници. На дневен ред на седмата седница е предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ територијата на земјава. На 30 јуни истекува важноста на одлуката за продолжување...

Владата бара продолжување на кризната состојба до крајот на годината

Собранието утре на пленарна седница треба да гласа за предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ територијата на државата. На 30 јуни истекува важноста на одлуката за продолжување на кризната состојба, што беше донесена во октомври минатата година, а со...

Безбедносните служби подготвени да реагираат во случај на нов бегалски бран

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска има работна средба со раководителите на институциите задолжени за справување со кризната состојба, намалување на ризикот од терористички напади и за безбедност на изборниот процес. „На средбата, директорите на Агенцијата за разузнавање, Управата за безбедност и контраразузнавање, Бирото за јавна безбедност, државниот секретар во МВР и претставници на Генералштабот на АРМ го информираа претседателот...

Собранието ја продолжи кризната состојба до јуни 2017 година

Собранието денеска го усвои предлогот на Владата и ја продолжи кризната состојба на јужната и на северната граница, поради мигрантската криза, до 30 јуни 2017 години. Владата, како што беше наведено во предлогот за продолжување на кризната состојба, на 5 октомври го усвоила записникот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи, во кој била...

Владата бара продолжување на кризната состојба до јуни 2017 година

Комисијата за одбрана и за безбедност и Законодавно-правната комисија во Собранието на Република Македонија денеска ќе го разгледуваат предлогот за продолжување на кризната состојба на јужната и на северната граница поради мигрантската криза. Ако предлогот биде усвоен, наместо до 31 декември оваа година, кризната состојба ќе трае до 30 јуни 2017 година. Продолжувањето на кризната состојба е на барање на Владата, која на седницата на...

Владата прогласи Ден на жалост и кризна состојба во Скопско и Тетовско

Владата на вечерашната вонредна седница донесе одлука за прогласување на 8 август за Ден на жалост на Република Македонија, како и одлука за постоење на кризна состојба во скопскиот и во тетовскиот регион, кој најмногу беа погодени од невремето, соопштија доцна вечерва од Владата. На седницата донесена е и одлука за доделување на еднократна парична помош во висина од 300.000...

Град Скопје ќе им додели по 3.000 евра помош на семејствата на загинатите во невремето

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница одлучи на семејствата на загинатите во невремето кое вчера попладне го зафати Скопје и околината, да им биде дадена еднократна парчина помош од 3.000 евра (180.000 денари). Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на седницата која започна со едноминутно молче за загинатите лица во невремето, ги презентираше мерките што градските власти ги преземаат...

Вонредна седница на Владата, ќе се прогласи кризна состојба во Скопско и Тетовско

Владата за попладнево закажа вонредна седница на која се очекува да биде донесена одлука за прогласување на кризна состојба во Скопско и Тетовско, кои се најмногу погодени од вчерашното невреме. На седницата Владата, исто така, треба да донесе одлука утрешниот ден да биде прогласен за Ден на жалост за жртвите од невремето. По денешниот состанок на Управувачкиот комитет за справување...

Дваесет загинати во невремето, вонредна состојба во Скопско и Тетовско

Според последните информации, во синоќешното невреме кое го погоди Скопје животите ги загубиле 20 лица, а досега е извршена идентификација на телата на 13 од нив, соопштија денеска по завршувањето на состанокот на Управувачкиот комитет за справување со кризи. По состанокот беше соопштено и дека во Скопско и во Тетовско кои беа најмногу погодени од невремето, ќе биде прогласена кризна...

Нема мигранти на јужната граница, кризната состојба на сила до крајот на годината

Кризната состојба што лани во август ја прогласи Владата поради мигрантската криза, а ја одобри Собранието, и понатаму е на сила и ќе трае до крајот на оваа година. Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) за „Мета“ велат дека во моментов ситуацијата на јужната граница е мирна, без масовен притисок, како што беше тоа случај минатата година, кога десетици илјади мигранти...

Извештајот на Катица Јанева денеска пред пратениците во Собрание

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци денеска ќе се најде пред пратениците во Собранието и пред Советот на јавни обвинители. Ова ќе биде четврта седница на Советот на која на дневен ред е Извештајот, а седниците досега се откажуваа...

Кризната состојба ќе продолжи до 15 јуни следната година

Кризната состојба што Владата ја прогласи поради зголемениот обем на влез и на транзитирање на мигранти на територијата на Македонија, ќе продолжи до 15 јуни наредната година. Оваа одлука ја донесе Собранието, откако од Владата беше проценето дека ќе има сè поголем број на мигранти. Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, оцени дека оваа одлука е неопходна, бидејќи досегашната анализа покажала...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...