fbpx

Град Скопје ќе им додели по 3.000 евра помош на семејствата на загинатите во невремето

-

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница одлучи на семејствата на загинатите во невремето кое вчера попладне го зафати Скопје и околината, да им биде дадена еднократна парчина помош од 3.000 евра (180.000 денари).

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на седницата која започна со едноминутно молче за загинатите лица во невремето, ги презентираше мерките што градските власти ги преземаат за санирање на штетите и справувањето со последиците.

Трајановски посочи дека најпогодена од невремето е општината Гази Баба, од каде се жртвите, а големи штети се пријавени и во општините Аеродром и Кисела Вода.

Градоначалникот посочи дека за дваесетина минути наврнале 93 литри дожд на квадратен метар, што како што рече е како водена бомба да паднала врз Скопје.

Во справувањето со невремето, Трајановски рече дека имале голема помош од Министерството за внатрешни работи и Армијата на Република Македонија (АРМ) кои интервенирале со џипови, камиони, хермелини, а во функција била ставена и целата механизација на јавните претпријатија во градот.

Тој информираше дека за помош на настраданото население е направен прифатен центар во средното училиште „Панче Арсовски“, каде биле згрижени околу илјада лица чии куќи биле оштетени во невремето, а пунктови за дистрибуција на храна, вода и облека се отворени и во Основното училиште „Наум Наумовски Борче“ во Маџари и во Основното училиште „25 Мај“ во Сингелиќ.

Скопскиот градоначалник најави дека претставници од градот Скопје и од Владата ќе бидат назначени во комисијата за проценка на штетите, која ќе ја формира општината Гази Баба.

За попладнево во 16.30 часот е закажана вонреда седница на Владата за последиците од поплавите, а на која според информаците треба да биде донесена и одлука за прогласување на кризна состојба во Скопско и Тетовско, кои беа најмногу погодени од вчерашната елементарна непогода.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy course download free
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course