fbpx
Таг: краен рок

таг: краен рок

Автопатот Кичево-Охрид нема да поскапува, новиот рок за завршување е почетокот на 2024 година

Нема да има ново поскапување на автопатот Кичево-Охрид, но затоа ќе има второ пробивање на рокот за неговото пуштање во употреба. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски заедно со директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Ејуп Рустеми денеска извршија увид во изведбата на автопатската делница долга 57 километри. Министерот Бочварски ги отфрли шпекулациите дека автопатот би можело...

До крајот на мај ќе се преговара со „Синохидро“ за крајниот рок за довршување на автопатот Кичево-Охрид

Јавното претпријатие за државни патишта преговара со кинеската компанија „Синохидро“ околу новиот анекс со којшто ќе се продолжи рокот за изведба на автопатот Кичево-Охрид. Директорот на ЈП за државни патишта, Ејуп Рустеми денеска информираше дека очекува кон средината на мај да биде договорен анексот, којшто потоа треба да биде усвоен од Владата и од Собранието. Освен што напомена дека нема...

ДЗС: За десет месеци од годинава бројот на туристите паднал за 60,8 отсто

За десет месеци од годинава, односно во периодот од јануари до октомври 2020 година, во однос на истиот период од лани, бројот на туристите во земјава е намален за 60,8 отсто, кај домашните туристи падот е за 20 отсто, а кај странските за 84,2 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика, ДЗС. Во истиот тој период има и намалување...

Болните од ковид-19 и лицата во самоизолација имаат рок до полноќ да се пријават за гласање

Фото: Борче Поповски
За да им се овозможи да го остварат своето гласачко право на предвремените парламентарни избори, болните од ковид-19 и лицата што се наоѓаат во самоизолација мора да се пријават до ноќеска на полноќ до Општинските изборни комисии или по електронски пат. На оние граѓани кои ќе се пријават ќе им биде овозможено да гласаат од нивните домови на 13 јули...

Заев: Груевски не може да формира влада, но ќе чекам самиот да го признае тоа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е убеден дека Никола Груевски нема да успее да формира влада, но вели дека ќе го чека крајниот рок и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ самиот да го признае тоа. - Јас сум убеден дека Никола Груевски не може да формира влада. Режимот дојде на крај и ВМРО со Груевски треба да оди во опозиција. Тоа им е...

Утре истекува рокот за пријавување на штетите од поплавите

Утре истекува рокот што го определи Владата за пријавување на настанатите штети од поплавите што се случија на 6 август 2016 година, за оштетените од населените места Стајковци, Сингелиќ, Инџиково, Економија, Ченто, Брњарци, Страчинци, Виниче, Црешево, Булачани, Раштански пат, Смилковци, Арачиново, Илинден, Шуто Оризари и Шипковица. Сите лица од овие населени места кои сè уште ги немаат пријавено штетите од поплавите,...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...