Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е убеден дека Никола Груевски нема да успее да формира влада, но вели дека ќе го чека крајниот рок и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ самиот да го признае тоа.

– Јас сум убеден дека Никола Груевски не може да формира влада. Режимот дојде на крај и ВМРО со Груевски треба да оди во опозиција. Тоа им е јасно и покрај мандатот што го има Груевски. Ние ќе го почитуваме рокот до 29 јануари, кога самиот Груевски треба да каже дека не е во можност да формира влада – изјавил денеска Зоран Заев во Куманово, пренесува „Канал 77“.

Прашан за вчерашната средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, Заев изјавил дека начелно било разговарано за позииците на СДСМ и на ДУИ, но ништо конкретно.

– Најавени се нови средби и тогаш ќе има и прецизирање на ставовите – рекол Заев.

Инаку, Заев денеска е во Куманово поради рочиштето од судскиот процес што се води против него и против претседателот на општинската организација на СДСМ, Мартин Костовски, а по приватна тужба од генералниот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, поради објавување прислушувани разговори меѓу него и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, снимени меѓу двата круга на локалните избори во 2013 година.