fbpx
Таг: кисела вода

таг: кисела вода

Објавени се резултатите од меѓународниот конкурс за Расадник, се ветува дека нема бетонизација

Објавени се резултатите од меѓународниот конкурс за Расадник, за идејно решение за ДУП за оваа градска четврт во Општина Кисела Вода. Два од вкупно пет пристигнати труда, освоија еднаков максимален број на поени и рамноправно го поделија првото место, како најдобар одговор на барањето на Општина Кисела Вода за обезбедување на хумано живеење во населбата Расадник. Станува збор за проекти...

Платите на градоначалниците на Штип и Кисела Вода не се 90.000 денари

Во неколку интернет медиуми и повеќе написи на социјалната мрежа Фејсбук се појавија информации, во кои се тврди дека градоначалниците на општините Штип и Бутел побарале покачување на платите, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Притоа, се споделуваат и скенирани донесени одлуки од Советите на општините, со кои се ставаат во сила измените кои се однесуваат...

Ѓорѓиевски: Два пати годишно ја чистевме депонијата во Расадник, граѓаните повторно ја создаваат

Дивата депонија во Расадник, Кисела Вода, два пати е темелно исчистена во текот на изминатата година и повторно е создадена од несовесни граѓани, па затоа силно апелирам да покажеме колективна свест и грижа за животната средина во која живееме, напиша на својот профил на Фејсбук Орце Ѓорѓиевски, градоначалник на Кисела Вода. Изјавата следува откако на социјалните мрежи беа споделени фотографии...

[Галерија] Расадникот во Кисела Вода претворен во нова дива депонија

Текстил и сунгери исечени на делови и парчиња, мебел и градежен шут е дел од сликата која може да се затекне на локацијата „Расадник“ во скопската општина Кисела Вода. Според фотографиите направени утринава, овој дел од населбата очигледно несовесните граѓани го користат за да го фрлаат ѓубрето, со што буквално се направени неколку мали депонии. Станува збор за неизградено земјиште,...

Отворен е ветениот затворен пазар во Кисела Вода

На местото на стариот нестандарден полуотворен пазар во Општина Кисела Вода, зад некогашното старо кино, изграден е современ, стандардизиран затворен објект со површина од 250 квадрати на кој се сместени 16 тезги. Со тоа, едно од ветувањата на Орце Георгиевски, како кандидат за градоначалник пред локалните избори во 2021 година е исполнето, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Четири општини ги послушаа младите и започнаа да ги реализираат нивните еколошки идеи

Нови контејнери и велосипедски патеки во Куманово, фотоволтаични кровови во Чаир, селекција и чистење на отпадот и нови велосипедски паркинзи во Аеродром, како и нови паркови и повеќе зеленило, а помалку автомобили во Кисела Вода. Ова се проекти на кои се работи, а кои ги побараа младите од овие четири општини пред локалните избори минатата година, преку проектот „Дигитален...

Град Скопје во акција за сечење и кастрење дрвја во Кисела Вода, жителите негодуваат [фото]

Утрово жителите на населбата Кисела Вода се разбудија од звукот на моторните пили. Качени на дигалката од камиончето, работници на ЈП „Паркови и зеленило“ беа ангажирани од Град Скопје да ги сечат и кастрат дрвјата во парковите околу станбените згради на улица Христо Татарчев. Иако имаат решение да ги сечат и кастрат дрвјата коишто се обележани со симболи „С“ и...

Акција на цртање на графити насловена „Кисела Вода графити џем“ се случи викендов [фото]

Во партнерска соработка помеѓу тимот на Скопје 2028 – кандидат за европска престолнина на културата, општина Кисела Вода и Графити Шоп Хром, викендов на 4 и 5 септември се реализираше акција на цртање на графити насловена „Кисела Вода графити џем/Kisela Voda Graffiti Jam”. „Оваа акција беше организирана по повод назначувањето на нов „Легален ѕид – Legal Wall” во Скопје за...

Во сообраќајна несреќа во Кисела Вода загинаа две лица, седуммина повредени

Во сообраќајната несреќа која синоќа се случи на крстосницата помеѓу булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“, загинале две лица а седуммина се повредени. МВР информира дека станува збор за „фолксваген пасат“ управуван од Р.А.(50) од Студеничани,  „мерцедес“  управуван од Х.С.(28) од Скопје, „фолксваген шаран“  управуван од З.И.(30) од с.Студеничани,  „хјундаи аксент“ управуван од О.А.(25) од с.Батинци, скопско и патничко возило „фиат...

Почна изградбата на улица Есенинова која ќе ги поврзува Кисела Вода, Аеродром и Центар

Денеска Град Скопје започна со изградба и пробивање на улицата Есенинова, која ќе ги поврзува Кисела Вода, Аеродром и Центар, односно булеварите Борис Трајковски и Трета македонска бригада. Новоизградената улица ќе биде долга 730 метри, со променлива ширина, односно, ќе има две коловозни ленти и тротоари од двете страни низ Кисела Вода, а потоа четири коловозни ленти пред влезот...

Детална анализа на дивата депонија со линдан во Драчево, бара градоначалникот Темелковски

Притискаме да се испита дали има линдан во Пеленица, бидејќи не сакаме да остане дамка на тоа излетничко место, а уште помалку сакаме да имаме нетретирани хемикалии „во нашиот двор“, вели градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски во разговор за „Мета“. Тој вели дека сите сознанија што ги има Општината се од разговори што се правени со вработени од ОХИС...

Без вода утре и задутре голем дел од општините Кисела Вода и Аеродром

Поради реконструкција на водоводна линија што ќе се изведува кај новиот кружен тек меѓу булевар Србија и улицата Христо Татарчев кај последна 24-ка, од утре во 20 часот до сабота претпладне или напладне, без вода ќе биде голем дел од источното подрачје на Скопје, соопшти Центарот за управување со кризи - Скопје. Без вода ќе бидат Аеродром и Ново Лисиче...

Избеган затвореник и баран криминалец од Србија, биле убиените од менувачницата

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека во соработка со МВР е идентификуван и вториот разбојник што беше убиен во средата минатата недела, при обид да ограби менувачница во скопската населба Кисела Вода. Тој е  граѓанин на Србија, по кого поради претходно сторени кривични дела била распишана потерница. Според првичните сознанија на јавното обвинителство, македонскиот државјанин, кој вршејќи разбојништво настрада во менувачницата,...

OJO идентификувало еден од убиените напаѓачи во менувачницата во Кисела Вода

Основното јавно обвинителство Скопје извршило увид во менувачницата во Кисела Вода каде попладнево при обид за разбојништво две лица беа убиени. Од ОЈО информираат дека познат е идентитетот на едно од починатите лица. Надлежен јавен обвинител издал наредба за обдукција на починатите и за вештачење на прибраниот доказен материјал. „Обезбедени се траги од местото на настанот, како и видеонадзорот од менувачницата....

МВР: Сопственикот на менувачницата ги убил двајцата напаѓачи

Две засега непознати лица се убиени при обид да ограбат менувачница на улицата Борис Трајковски во Кисела Вода, соопшти МВР. Од МВР велат дека во 16.35 часот во Единицата за известување и команда добиена е пријава дека на улицата Борис Трајковски во Скопје, во менувачница, имало пукање од огнено оружје. Според првичните сознанија, двете лица, на чија идентификација се работи, влегле во менувачницата...

Двајца застрелани при обид да ограбат менувачница во Кисела Вода

Две лица се убиени при вооружена пресметка во менувачница во скопската населба Кисела Вода. Неофицијално, двете лица се убиени при обид да ограбат менувачница, која е лоцирана на булеварот Борис Трајковски, кај Чешма во Кисела Вода. Според првичните информации, лицето во менувачницата најверојатно извадило оружје и ги убило разбојниците. Пред менувачницата во моментов има големо полициско обезбедување и три амбулантни возила.

ПОПГМ: Лажни анкетари бараат податоци од пензионери во Кисела Вода

Лажни анкетари ги посетуваат домовите на пензионерите во скопската општина Кисела Вода на кои им доставуваат „прашалници“, во кои им ги внесуваат личните податоци, најверојатно со намера да им ги „украдат“ заради вршење изборни манипулации или за други криминални цели, велат од Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ). Анкетарите се претставувале дека се ангажирани од Сојуз на здруженија...

Тешка сообраќајна несреќа во Кисела Вода

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во населбата Кисела Вода, при што дошло до директен судир меѓу возило „лада“ и патничко комби. Неофицијално, едно лице е починато, а други четворица се повредени. Според изјавите на очевидци, на местото на настанот пристигнале две возила на брза помош, а едно од возилата било сечено од противпожарната служба за да бидат извлечени патниците.  

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...