fbpx
Таг: Кирил Пецаков

таг: Кирил Пецаков

Мета факт: Пецаков не го исполни ветувањето за нова вело-патека од Охрид до Св. Стефан

Во предизборната кампања пред локалните избори во 2021 година, тогашниот кандидат за градоачалник од ВМРО-ДПМНЕ за Охрид, Кирил Пецаков, даде ветување дека ќе изгради велосипедска патека од Охрид до Свети Стефан за, како што рече, безбедно движење на велосипедистите од излезот на градот до туристичката населба. До овој момент, нема градежни работи на потегот Охрид - Св. Стефан, поради...

Мета факт: Нема трага од изградбата на нов парк во центарот на Охрид, ветен од градоначалникот

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков во предизборната кампања пред локалните избори во 2021 година на граѓаните на Охрид им вети изградба на нов парк на потегот од споменикот на А. Ден Долард до Студенчишкиот канал, којшто до денешен ден не е реализиран. Ова ветување не е исполнето, а екипата на Мета.мк на терен забележа дури и уништување на споменикот на...

Оштетени домови од денешното невреме во Охрид

По пладневното невреме што го зафати Охрид, градоначалникот го свика на состанок општинскиот кризен штаб, при што донесена е одлука комисијата за проценка на штети да излезе на терен, информира охридскиот градоначалник Кирил Пецаков. „Во моментов се врши проценка каде што имаме сознанија дека се најголеми штетите, односно каде што има големи оштетувања на домовите. Најпогодени се домовите во населбата...

Општина Охрид со угостителите бараат автопатот Подмоље-Охрид да се гради од септември

Изградбата на автопатот од Подмоље до Охрид и пренасочувањето на сообраќајот на стариот пат Охрид-Струга денеска ги собра на состанок охридскиот градоначалник Кирил Пецаков со претставници на Хотелската асоцијација на Македонија, угостителскиот еснаф од Охрид, туроператори, туристички агенции, СВР Охрид и стручните служби при Општина Охрид. Сите учесници на состанокот, со исклучок на СВР Охрид, го потпишаа барањето до Владата...

Од Охрид СОС велат дека враќање на концесиите на плажите по старо не може да има

По вчерашната најава на новиот охридски градоначалник Кирил Пецаков дека ќе ги враќа концесиите на плажите долж Охридското езеро, денеска со реакција се јавија од граѓанската иницијатива Охрид СОС. Тие изјавата на Пецаков ја оценуваат како крајно неумесна и недолична за лице на таква одговорна функција. „Во неговата изјава гледаме еден крајно штетен однос кон Регионот исклучиво во служба на...

Димитриевски останува градоначалник на Куманово, извесна победата на Пецаков во Охрид

Независниот кандидат и досегашниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, прогласи победа на локалните избори. Од обработени 57 отсто од гласовите од страна на ДИК, Димитриевски води со над 2.000 гласови пред Оливер Илиевски. Кандидатот на СДСМ, Илиевски, го призна поразот и му честиташе на својот противкандидат. „Му честитам на победата и му посакувам успешен мандат“, изјави Илиевски. Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, Кирил...

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....