fbpx
Таг: Кичеец

таг: Кичеец

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да спинува околу Дака, иако парите ги дал во времето на Груевски

Сѐ додека ВМРО-ДПМНЕ упорно го премолчува тврдењето на црногорскиот бизнисмен Дака дека не дал мито, а дека парите што ги дал на Кичеец ги дал во времето на Владата на Никола Груевски, партиското тврдење за наводна корупција на Заев за овој случај е спин, пишува Вистиномер во најновиот Контраспин. ВМРО-ДПМНЕ, во партиско соопштение посветено на здравствена криза, повторно изнесува тврдење...

Мицкоски на Кичеец: Јас се борам СЈО и „Империја“ да не поминат (АУДИО)

Две нови аудио снимки денеска беа објавени на Јутјуб-профилот со корисничко име „Рекет“, во кои се слушаат гласовите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, поранешната директорка на Агенцијата за вработување во Скопје Слободанка Алексовска и Зоран Милески-Кичеец, кој е еден од осудените лица во случајот „Рекет“. Првата аудио снимка трае 27 секунди, а во неа се чини дека Мицкоски и...

Српски „Информер“ ја утна прогнозата за распитот на Боки 13

Најавувајќи го распитот на првоосомничениот во предметот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, кој на 23.09.2019  беше изведен пред обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, српскиот портал „Информер“ ја дезинформираше јавноста. Имено, уште рано утрото во 08,28 часот , некоклку часа пред закажаниот распит на Јовановски, споменатиот портал објави текст со наслов во кој прејудицира дека Боки...

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“

Обвинителот Бурим Рустем од Специјалното јавно обвинителство денеска треба да даде исказ во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, за случајот „Рекет“. Од понеделникот досега за истрагата дадоа специјалните обвинителки Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска. Стефанова, која директно е спомената и од Катица Јанева и од Боки 13 во снимките од „Рекет“ сведочеше пет часа, но потоа не...

По пет часа распит, Стефанова не откри детали за исказот во Обвинителството

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Лиле Стефанова, денеска, излегувајќи од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) по пет часа распит, не соопшти детали за нејзиниот исказ пред колегите за случајот „Рекет“. Поради „Рекет“ во притвор се Бојан Јовановски - Боки 13, Зоран Милевски - Кичеец, а италијанскиот весник „Ла Верита“ објавува снимки од примопредавање пари и...

Пендаровски бил разочаран од тоа што го слушнал, повикува на брза и темелна истрага

Лично, како човек, разочаран сум, одговори претседателот Стево Пендаровски на новинарско прашање дали е разочаран од специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Шефот на државата денеска напладне одржа прес-конференција за случајот „Рекет“, на која повика на брза и темелна истрага, обвиненија против сите инволвирани и политичка одговорност на сите кои било како се поврзани со случајот. - Јас, јавно, уште на самите...

Српски медиуми повторно во напад врз Заев, иако го нема во „Рекет“

Дел од српските медиуми блиски до тамошната власт и во вчерашните написи за аферата „Рекет“ и новите објавени снимки од италијанскиот весник „Ла Верита“, продолжија со тактиката директно да го врзуваат премиерот Зоран Заев со овој скандал. Впечаток е дека овие медиуми оркестрирано излегоа со сензационалистички наслови во кои јасно се препознава намерата да се дискредитира актуелната македонска Влада...

ЈО: Новите снимки не излегоа од кај нас

Јавното обвинителство денеска официјално соопшти дека снимките што деновиве ги објави италијанскиот весник „Ла Верита“, кои одекнаа во јавноста во земјава, не се произлезени од кај нив, но и дека биле дел од доказниот материјал за случајот „Рекет“. „Јавното обвинителство ја известува јавноста дека снимките објавени во еден италијански медиум поврзани со предметот „Рекет“ не се добиени од обвинителството. Станува...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...