fbpx
Таг: капитал

таг: капитал

Недељник: Србија е светски шампион во задолжување и прилив на капитал од Кина

Србија во 2022 и 2021 година била светски првак според задолжувањата и приливот на капитал од Кина, пишува српскиот неделник „Недељник“. Србија земала вкупно 8,03 милијарди долари како кредити од Кина, вклучувајќи ги и кинеските инвестиции, со што нашиот северен сосед во изминативе две години се искачил на самиот врв во светот, се наведува во истражувањето „China Global Investment...

Фирма ќе може да се отвори со основачки капитал од едно евро

Владата во Собранието го испрати предлог законот за измени и дополнувања на Законот за трговските друштва со кои се овозможува основање друштво со ограничена одговорност со симболичен минимален износ на почетен основачки капитал од едно евро. Измените се наменети за граѓаните кои имаат идеја за водење бизнис, но немаат доволно средства во износ од најмалку 5.000 евра основачки капитал, за...

Народна банка: Банките добивката да не ја делат како дивиденда, туку за зголемување на капиталот

Народна банка им укажа на банките, добивката остварена во изминатата година да ја стават во функција на натамошно зголемување на капиталот и нивниот финансиски потенцијал. Ова е со цел, банките да бидат повеќе подготвени за справувањето со потенцијалните негативни последици од вирусот Ковид-19. „Како што им е укажано, банките треба да се подготвени да обезбедат поддршка на редовното работење на...

Преполовени странските инвестици: Лани влегле само 326 милиони евра

Вкупните странски директни инвестиции во земјава во текот на минатата година изнесувале 326,3 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Во 2019 година има значително намалување на странските инвестиции во однос на претходната година кога странските инвеститори во земјава вложиле 624 милиони евра. Од вкупната сума странски директни инвестиции лани 219,9 милиони евра се нето-приливи по сопственички капитал, 101,8...

„Слободен печат“, „Вечер“ и „Нова Македонија“ добија 500.000 од вкупно 712.000 евра владини субвенции (инфографик)

Владата го објави списокот со 12-те печатени медиуми што добија субвенции преку Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатени медиуми за 2019 година. Според објавените владини податоци, на повикот за финансиска поддршка за минатата година биле доставени вкупно 16 барања, за кои биле предвидени околу 810.000 евра. Од нив, одобрени се 12 барања за субвенции, при што...

Анѓушев: Странските инвеститори внеле 78,8 милиони евра, во првите три месеци

Вкупно 78,8 милиона евра странски капитал е влезен во земјата во првите три месеци, истакна вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. „Оваа година само во првиот квартал се 78,8 милиона евра, а просекот од претходните седум години изнесува 15,6 милиони евра или во 2019 година директните странски инвестиции, директните пари донесени за градење фабрики во државата се пет пати повеќе...

Заев: Компаниите кои се на берза, се поатрактивни за домашните и странски инвеститори

Македонската берза и пазарот на капитал се важен дел од економското функционирање на нашата земја и улогата и функцијата што ги имаат за раст и развој на економијата и компаниите се исклучително важни, рече денеска во обраќањето премиерот Зоран Заев на јубилејната 20-годишна конференција во организација на АД Македонска берза во Охрид. Тој додаде дека државата е тука да гарантира...

Државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза од почеток на 2019 

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза, Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни така и странски. Теводвски истакна дека со ова се следи...

Арсовска: Стопанството е во стагнација, потребни се активни мерки за раст

Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска, на денешниот форум насловен „Потенцијал на регулатива за ангел-инвеститори“, рече дека летаргијата кај стопанствениците е резултат на континуираната криза и воздржување од инвестиции. „Стопанството е во стагнација и потребни се активни мерки за поттикнување на нови инвестиции и раст. Она што ние во стопанството го чувствуваме е една летаргична состојба по основ на...

Прва 30-годишна државна обврзница на македонскиот пазар на капитал

Денеска за првпат на македонскиот пазар на капитал е издадена државна обврзница со време на достасување од 30 години, информираат од Министерство за финансии. „Ова е сигнал за довербата на инвеститорите во македонската економија, бидејќи зголемената рочност, односно време за враќање на средствата, укажува на зголемена доверба. Големата доверба се покажа и преку двојно поголемата побарувачка на инвеститорите за 30-годишната...

Осум компании со грчки капитал се дел од листата на 200 најголеми фирми во Македонија

Осум компании со грчки или мешовит удел се дел од листата на 200 најголеми бизниси во Македонија во 2016 година, објави финансискиот магазин „Капитал“, а пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. На трето место на листата, како и претходната година, се наоѓа ОКТА, односно групацијата „Хеленик петролеум“, која најдолго време е најголем снабдувач на горива во Македонија со промет од 311...

Уставен суд ја објави одлуката за земјоделските субвенции

Уставен суд на својата веб-страница ја објави одлуката за субвенциите на земјоделците, што ја донесе на седницата на 10 мај. Со ова, се овозможува субвенциите да бидат исплатени од Министерство за финансии, кое чекаше одлуката да биде објавена. „Со оспорената забрана за исплата на субвенциите се доведува во прашање остварувањето на легитимните очекувања на оваа категорија граѓани, кои веќе инвестирале...

Независни институции почнаа процес на вреднување на компании во Македонија

Технолошкиот парк при Универзитетот на Југоисточна Европа почна да воведува услуга вреднување на компании, прва од ваков вид во Македонија. Вреднувањето на компаниите е широко распространета практика во земјите од Западна Европа и една од целите е да се утврди колку фирмите имаат капацитет во иднина да пораснат на пазарот на трудот. - Има четири главни причини за вреднување на компаниите....

Министерство за финансии: Намалена каматата на хартиите од вредност

И покрај политичката пропаганда на СДСМ, кој настојува да ги прикаже државните хартии од вредност како нешто ненормално во јавноста, иако самите ги воведоа, довербата на инвеститорите во економските политики е огромна, што продонесе за намалување на каматата на државните хартии од вредност, се вели во реакцијата на Министерството за финансии на соопштението на СДСМ за задолжувањето. Во него се...

Странските инвестиции во првите десет месеци во 2016 година биле 197 милиони евра

Во првите десет месеци од 2016 година, во Македонија влегле 197 милиони евра странски инвестиции, покажуваат податоците од Народната банка. Споредено со првите десет месеци во 2015 година, странските инвестиции бележат опаѓање за 8,3 милиони евра. Само во октомври лани, приливот на странски капитал во земјава изнесувал 14,5 милиони евра и споредено со октомври 2015 година, кога вкупните странски инвестиции изнесувале 50 милиони...

Судирите на Блискиот Исток ја уништуваат економијата, смета Лагард

Економијата на Блискиот Исток се уништува со воените судири и бегалската криза, оцени денеска првиот човек на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард. - Во тој регион повеќе од 30 милиони луѓе станаа бегалци или се привремено раселени. Основните средства за производство во воените зони се уништени. Загубите, кога станува збор за богатство и приходи, се огромни има недостаток на образован...

Голем број грчки компании размислуваат за преселба за да ги избегнат новите високи даноци

Илјадници грчки компании планираат да се преселат од Грција за да ги избегнат новите даноци и давачки за државата, кои ќе се воведат од јануари 2017 година. Според грчкиот весник „Катимерини“, околу 65.000 до 70.000 компании имаат поднесено барања за да им се одобри преселба на седиштето на компанијата надвор од Грција. Според весникот, огромниот број барања со кои грчките компании ќе...

Државата ќе се задолжи со рекордни 650 милиони евра со издавање еврообврзница

Со издавањето на новата еврообврзница, државата ќе се задолжи со рекордни 650 милиони евра на странскиот пазар на капитал. Еврообврзницата ќе се отплаќа во период од 10 години и ќе биде издадена преку претставништвото на „Дојче банк“ во Лондон, a ќе котира и со неа ќе се тргува на ирската берза на хартии од вредност. Според пишувањата на агенцијата „Ројтерс“, од 11 јули...

СДСМ: Нов долг од 12,6 милиони евра на товар на граѓаните

Министерството за финансии денеска реализираше ново задолжување на товар на граѓаните во висина од 12,6 милиони евра, се вели во соопштението на СДСМ. Во него се додава дека иако првично Министерството за финансии побаруваше 5,4 милиони евра на домашниот пазар на капитал, сепак новото задолжување што го реализира е поголемо за 2,3 пати од првично планираното. - Денешното ново задолжување има...

Се топат девизните резерви на Кина, но и понатаму се најголеми во светот

Девизните резерви на Кина во февруари годинава се намалиле за 28,75 долари, а минатата година се намалиле за 513 милијарда долари, што било најголем пад во историјата, пишува „Ројтерс“. Минатиот месец кинеската влада применила доста административни мерки кои не успеале да го сопрат одливот на капитал. Одливот на капитал од Кина е забрзан откако официјален Пекинг во август минатата година го...

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Во 2023 година, Агенцијата за заштита на лични податоци примила 234 претставки од граѓани кои се однесуваат на социјалните мрежи, покажува Годишниот извештај на оваа институција. Според причината за пријавување,...