fbpx
Таг: ЈП Македонија пат

таг: ЈП Македонија пат

АХВ ќе испитува примероци од угинати животни на државните патишта, целта е заштита на здравјето и безбедност во сообраќајот

Мостри од труповите на угинати животни, куче, мачка, зајак, лисица, волк, куна, ласица, шакал, дивокоза, срна и дива свиња, кои ќе бидат најдени на државните патишта низ целата територија на земјава од страна на вработените на ЈП „Македонија пат“, додека ги извршуваат работните задачи, ќе ги земат ветеринари од Агенцијата за храна и ветеринарство, за да утврдат дали, и...

За да постане велосипедска рута, стариот пат Охрид-Струга мора да го прекатегоризира Владата

По речиси еден месец од смртта на младиот 17-годишен велосипедист од Струга на регионалниот пат Охрид-Струга којшто беше прегазен од автомобил, државните институции и општински власти си ја префрлаат одговорноста за тоа кој треба да изгради велосипедска патека на овој патен правец или целосно да го затвори патот и од него да направи велосипедска патека што ќе ги поврзе двата...

Почна рушењето на дивоградбата кај „Мавровка“ (галерија)

По вчерашната владина одлука со која Јавното претпријатие за одржување и заштита на магистрални и регионалните патишта беше задолжено да ја урне дивоградбата кај „Мавровка“, денеска започнаа работите на терен за отстранување на бесправно изградениот објект. Екипи на ова јавно претпријатие со механизација го започнаа уривањето на бетонските столбови на дивоизградената карабина. На терен има и полициски службеници што...

Граѓаните се жалат на неисчистен снег на автопатот Скопје – Велес, „Македонија-пат“ работи на терен

Граѓани од Велес кои утрово патувале на работа во Скопје се жалат дека автопатот Скопје-Велес е неисчистен од снегот којшто засилено врне утрово. На патот има кашест снег и вода, која го прави ризично сообраќањето на оваа автопатска делница. Како горлива точка, граѓаните го споменуваат делот од патот кај тунелот во близина на Катланово на делницата Велес-Скопје. Возачите бараат...

Тендер за реконструкција на делницата Петровец – Катланово од автопатот Скопје – Велес

Јавното претпријатие за државни патишта го објави тендерот за рехабилитација со проширување на делницата Петровец - Катланово од автопатот Скопје - Велес. Со зафатот ќе се реконструира и прошири левата коловозна лента во должина од 5,18 километри, ќе се обнови асфалтот на десната коловозна лента во должина од 4,75 километри и ќе се прошири постојната десна коловозна лента во...

Возачите негодуваат за лошата состојба на автопатот Скопје – Велес

Нереконструиран коловоз и дупки во асфалтот, одрони на патот, недоволно осветлување на критичните места и недоволно одржување во зимските месеци се само дел од забелешките на граѓаните што патуваат на автопатот меѓу Скопје и Велес. Тие плаќаат патарина од 120 денари по еден правец. Најгласни во негодувањата за состојбата на автопатот Скопје - Велес - Скопје се граѓаните од Велес....

Охрид – Свети Наум: Проект за реконструкција, а не за проширување на стариот пат

Наместо да се гради нов експресен пат, државата се одлучи да се пренасочи кон реконструкција на постојниот пат Охрид - Свети Наум. Од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета“ велат дека до крајот на 2019 година ќе се избере најповолен понудувач за изработка на проектна документација за реконструкција на постојниот пат Охрид - Свети Наум. - По комплетирање на...

Две јавни претпријатија ќе ги бројат возилата што се движат на патиштата

Покрај тоа што ЈП „Македонија пат“ со години наназад ја утврдува фреквенцијата на возила на македонските патишта, Јавното претпријатие за државни патишта од годинава и самото ќе ја мери бројката на возила. Рачното броење на сообраќајот во наредните 12 месеци ќе се врши со мобилни бројачи, за што е склучен договор со Заводот за испитување на материјали и развој на...

Приватни фирми ги одржуваат патиштата, „Македонија пат“ со застарена механизација

ЈП „Македонија пат“ одвоило над 325 милиони денари на приватни фирми за последните 3 сезони за зимско одржување на патиштата. И покрај тоа што има обврска да ја одржува патната инфраструктура, механизацијата на ова претпријатие е во амортизирана состојба. „Најитно и неодложно да се даде помош и поддршка во делот на механизација и вработувања, заради ризикот во кој свесно влегуваме...

На три од десетте најфреквентни патни правци во Македонија нема автопат (инфографик)

И покрај тоа што се вложуваат стотици милиони евра во изградба на патната инфраструктура, македонските граѓани ја немаат можноста да патуваат по автопат или експресен пат на најфреквентните правци. Државата моментално гради два автопати (Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип) и четири експресни патишта (Ранковце - Крива Паланка, Градско - Прилеп, Штип - Кочани и Штип - Радовиш),...

Укинати забраните за товарни возила на Ѓавото и кон Деве Баир

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Ѓавато е укината во 14:10 часот, соопштија од ЈП „Македонија пат“. Претходно беа укинати забраните за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка - граничен премин Деве Баир и планинските превои Стража и Плетвар. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по влажни коловози, наместа...

Блокирани патишта и отсечени села во источна Македонија поради големи снежни наноси

Со интервенција на полицијата повремено се пропуштаат возила од двете страни на патот Штип – Кочани, каде сообраќајот неколку часа беше во целосен прекин поради големите снежни наноси. Силниот ветер што дуваше цела ноќ, а продолжи и утрово, создаде наноси високи и до два метри кај селото Крупиште, поради што привремено беше затворен патот Штип – Кочани. На барање...

Блокиран патот Тетово – Јажинце, отсечени неколку села од Мавровско-реканскиот крај

Голем снежен нанос синоќа по полноќ го затрупа патот Тетово - Јажинце, на само 200 метри од граничниот премин Јажинце. Повеќе возила на ова место се заглавени, а патниците се згрижени на граничниот премин и во селото Јажинце, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски. Од Јавното претпријатите „Македонија пат“ - секција Тетово, велат дека нивни екипи со специјална механизација...

Подгответе се за поларна температура и за снег, предупредува Координативното тело за кризи

Граѓаните да бидат подготвени за период на речиси поларни временски услови со снег, замрзнат дожд и со температура која се очекува да се спушти и до минус 22 Целзиусови степени, како и внимателно да ги планираат патувањата и да не тргнуваат на пат без соодветна зимска опрема, предупредуваат од Координативното тело за справување со кризи. Според директорот на Управата за хидрометеоролошки...

СДСМ: За хаваријата на патиштата одговорна е власта на Груевски

Миле Јанакиески да не ја префрла одговорност само на ЈП „Македонија пат“ за целата хаварија по патиштата по врнежите од снег, бидејќи за целата ситуација одговорна е власта на Никола Груевски, обвини денеска СДСМ. - Власта на Груевски е таа што ги задолжи граѓаните на Македонија за милионски камени фонтани, споменици и за тркала, наместо да ги решава суштинските потреби....