fbpx
Таг: јавен ред и мир

таг: јавен ред и мир

Гласањето генерално се одвива мирно и без проблеми, велат од МВР

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. По отворањето на гласачките места до 11 часот регистрирани се по два настани на подрачјата на СВР Скопје, и по еден на подрачјето...

Новогодишната ноќ помина мирно, граѓаните ги почитувале мерките за заштита од ковид-19

Дочекот на 2021 година во земјава поминал мирно, покажуваат извештаите на здравствените власти и на МВР. Во Ургентниот хируршки центар за време на новогодишната ноќ извршени се десетина прегледи и приеми, споредбено со 30, 40 колку што имало во изминатите години, информираат од Министерството за здравство. Десетина прегледи и приеми се изведени и на Клиниката за токсикологија, исто така многу...

Нухиу: МВР и Чавков се одговорни за нередите во Собранието, јас се повлекувам

Министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, ги осуди настаните што се случија во Собранието и рече дека дел од структурите на Министерството не си ја завршиле работата за што ќе мора да одговараат. Тој вели дека како министер инсистирал да се формира оперативен штаб уште кога почнале протестите, а во него биле вклучени раководни лица од МВР. „Оперативниот штаб имаше подготвено планови...

МВР ќе ги зајакне безбедносните мерки за време на празниците поради заканите од ИД

Министерството за внатрешни работи наредните денови, за време на велигденските празници, ќе ги зајакне безбедносните мерки на целата територија на државата, поради глобалните терористички закани од страна на Исламска држава (ИД), чија цел се и земјите од Балканот, меѓу кои и Македонија, соопштија попладнево од МВР. - Со оглед на глобалните терористички закани, во кои цели се и верски објекти...

Нухиу: МВР има капацитет за одржување на јавниот ред и мир и безбедноста на граѓаните

Министерството за внатрешни работи има капацитети и е максимално посветено на одржувањето на јавниот ред и мир и на безбедноста и сигурноста на граѓаните. Ова, осврнувајќи се на актуелната ситуација во земјава, денеска го истакнал министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на средбата со претставниците на комисијата за избори, имунитет и деловничко уредување на германскиот Бундестаг, придружувани од амбасадорката на...

Општина Центар ја пријави ВМРО-ДПМНЕ за гласната прослава за распуштањето на Собранието

Општина Центар денеска поднела пријава против ВМРО-ДПМНЕ поради нарушување на јавниот ред и мир со гласната прослава на синоќешното распуштање на Собранието, во седиштето на партијата. Од Општината денеска соопштија дека ноќеска голем број граѓани, жители на Центар, пријавиле дека се вознемирени од бучавата и од гласната музика што доаѓала од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. „Надлежните од општинскиот сектор за инспекциски работи излегоа...

Полицијата поднела пет прекршочни пријави за инцидентот меѓу навивачките групи кај ГТЦ

Скопската полиција привела 23 лица и поднела пет прекршочни пријави по вчерашниот инцидент кај Градскиот трговски центар (ГТЦ) во кој, според МВР, членови на навивачката група на женскиот ракометен клуб „Будуќност“ и на „Комити“ го нарушиле јавниот ред и мир. Според информациите на МВР, вчера околу 17.15 часот, додека навивачи на „Будуќност“ седеле во кафулињата на Кеј 13 Ноември, дошле неколку...

Бркотница меѓу полицијата и навивачки групи кои дивееле во околината на ГТЦ

Во околината на Градскиот трговски центар (ГТЦ) се одвива полициска акција во која полициски екипи се обидуваат да се справат со засега непозната група, која го нарушила јавниот ред и мир во центарот на Скопје, јавува порталот „Нова ТВ“. Како што пренесува порталот, очевидци изјавиле дека група момчиња кршела прозорци и фрлала маси од околните кафеани. Репортерот на „Нова ТВ“ забележал присуство...

Се испорачуваат учебниците за од прво до седмо одделение, учениците ќе ги добијат навремено

Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека во тек е испораката на сите учебници од прво до седмо одделение кои досега се одобрени од Националната комисија за учебници...