fbpx
Таг: Јанез Јанша

таг: Јанез Јанша

Јанез Јанша со убедлив пораз по изборите во Словенија заминува од премиерското место

По повеќе од две години премиер на Словенија, Јанез Јанша ќе мора да си замине од премиерското место по резултатите од парламентарните избори што се одржаа вчера во Словенија. Неодамна формираната опозициска партија Движење Слобода на менаџерот Роберт Голоб освои 34,5 отсто од гласовите или 41 од вкупно 90 места во словенечкиот парламент, јавува Гардијан. Десниот популист Јанез Јанша и...

Заев: Ако ЕУ не дејствува разочарувањата ќе бидат непоправливи

Народите на Западен Балкан очекуваат декларациите на ЕУ да се преточат во дела. Според соопштението од Владата, ова премиерот Заев го истакнал на денешната прва негова средба при посетата на Словенија по повод Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо-Крањ. „Ако ЕУ не дејствува, разочарувањата кај народите од регионот ќе бидат непоправливи и на огромна штета на големата европска...

Словенечкото претседателство со ЕУ – внимателност и контроверзи

Започнува словенечкото претседателство со Европската унија – веќе второ на оваа земја откако стана членка на Унијата. Со оглед на тоа што се работи за држава од регионот со која сме имале заедничка историја, во други услови би имале големи очекувања од овие шест месеци. Меѓутоа, низата на неуспеси да се отворат преговорите со Македонија нѐ поучува да бидеме повоздржани...

Словенечкиот „нон-пејпер“ официјален Брисел не го видел, реакции на балканските политичари

Откако словенечкиот портал „Нецензурирано.си“ денеска го објави неофицијалниот дипломатски документ „нон-пејпер“ со наслов „Западен Балкан - патот напред“, темата за прекројување на границите на Западниот балкан повторно постана главна тема во медиумите од поранешна Југославија. Радио-телевизија Словенија денеска ги пренесе главните делови од објавениот документ на „Нецензурирано.си“, но и информациите од официјален Брисел дека таквиот документ не го виделе. И...

Објавен словенечкиот „нон-пејпер“ за поделба на БиХ, но тој не предвидува поделба на Северна Македонија

Словенечкиот портал „нецензурирано.си“ денеска го објави неофицијалниот дипломатски документ „нон-пејпер“ со наслов „Западен Балкан - патот напред“ за којшто се шпекулира дека словенечкиот премиер Јанез Јанша го испратил во Брисел, а со кој се предвидува распарчување на Босна и Херцеговина и пристапување на Република Српска кон Србија, како и обединување на Косово со Албанија. Како што пишува овој медиум,...

Јанша: Лажните вести и заблудите се одговорни за ширењето на корона вирусот и заострувањето на мерките

Лажните вести со кои се негира опасноста од коронавирусот, кои во Европа се шират главно преку социјалните мрежи, а во Словенија, за жал, и преку традиционални медиуми, ја принудуваат Европа и одделни земји да преземат поостри мерки отколку што е потребно, изјави денеска во Брисел словенечкиот премиер Јанез Јанша. Пред вториот ден од Самитот на ЕУ, Јанша рече дека вчера...

Како парите од Орбановите пријатели преку Словенија влегоа во македонски проопозициски медиуми

Најмалку четири милиони евра што Унгарците ги платиле од август 2018 година за финансирање медиуми од „кругот на партијата СДС“ во Словенија и политичко-разузнавачките операции за поткопување на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО, во Словенија влегле преку сметки и компании што луѓе од најтесниот круг околу унгарскиот премиер Виктор Орбан ги отвориле во Лондон, пишува словенечкиот центар за...

Груевски им се пожалил на Орбан и на Јанша дека власта ја злоупотребува изборната кампања

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска во Охрид се сретнал со унгарскиот премиер и лидер на владејачката партија, Виктор Орбан и со претседателот на Словенечка демократска партија, Јанез Јанша. Груевски, лидерите на сестринските партии ги информирал за текот на изборната кампања за локалните избори. Тој, кампањата ја оценил дека поминува со низа нерегуларности и злоупотреби од страна на владејачката гарнитура. - Еден ден од објавувањето...

Словенечкото обвинителство поднесе тужба против Јанша и бара да му се одземат 400.000 евра

Словенечкото Специјално државно обвинителство поднесе тужба против лидерот на опозицијата, Јанез Јанша, и побара да му се одземе незаконски стекнатиот имот во вредност од 400.000 евра, јавија словенечките медиуми. Во соопштението на обвинителството не се наведува идентитетот на Јанша, но весникот „Дело“ наведува дека нема сомнежи дека станува збор за претседателот на Словенечката демократска партија (СДП), пратеник во парламентот и...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...