fbpx
Таг: излевање

таг: излевање

„Саса“ за загадувањето на Каменичка река ќе добие глоба од максимум 100.000 евра

Државниот инспекторат за животна средина предложил казна од максимум 100.000 евра за рудникот „Саса“, од чие јаловиште вчера беше предизвикана еколошка катастрофа во Каменичка река во Македонска Каменица. Точната висина на казната, според постапката која ја предвидува Законот за животна средина, ќе ја утврди комисија на Министерството за животна средина и просторно планирање, во постапка за спогодување. Управата на...

ЕЛЕМ: Нивото на Охридско Езеро не беше причина за поплава на крајбрежјето

Водата од Охридско Езеро стигна на крајбрежјето поради брановите, а не поради разликата во сантиметри во нивото на езерото, реагираат од ЕЛЕМ на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ. „Минатите месеци се карактеризираа со големи дотоци, при што состојбата се менаџира максимално одговорно, за да не се надмине максималната кота на Охридското Езеро од 694 мнв која е одобрена со водостопанската...

Црна река го поплави Бараковско Поле и населени места во Демир Хисар

Обилните врнежи од дожд предизвикаа излевање на голем број реки, кои поплавија  населени места во Тетово, Кичево, Македонски Брод, Демир Хисар. Вчера, Црна река во демирхисарско се излеа од своето корито и го поплави Бараковско Поле. Градоначалникот на општина Демир Хисар, Марјанче Стојановски информираше дека синоќа во соработка со месното население и ЈКП „Комуналец“, го расчистиле свлечиштето што го прекрил со кал локалниот...

Поројните дождови причинија материјална штета во Полошкиот регион

Поројните дождови во Полошкиот регион поплавиле подруми од куќи и згради и предизвикале уривање на потпорен ѕид врз покрив од куќа, информираше портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски. „Околу 20 часот на улицата Прохор Пчински, како последица на дождот се лизнал и урнал потпорен ограден ѕид со висина од пет до шест метри и должина од 10 метри врз покривот од...

Сообраќајот прекинат на два патни правци, поради излевање на реките

Водата од реката Поника се излеала на главниот пат Тетово - Јажинце, при што сообраќајот се одвива по едната коловозна лента, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. На влезот за село Долно Орашје, тетовско на патниот правец кој води од село Јегуновце кон село Радуша се излеала водата од Голема река, поради што патниот правец е во целосен прекин. Сообраќајот на државните...

ДЗС: Излеаната вода од реките се повлекува, водостојот се нормализира

Водостојот на реките е во опаѓање, а водата на излеаните места веќе почнува да се повлекува, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Од дирекцијата додаваат дека од страна на единиците на локална самоуправа и на јавните комунални претпријатија, преземени се сите активности за нормализација на состојбата со излевањето на водотеците. Според ДЗС, во моментот нема потреба од ангажирање на...

Поради поплави, евакуирани повеќе од 100 семејства во Албанија

Врнежите во Албанија предизвикаа излевање на реките и поради тоа евакуирани се повеќе од 100 семејства, 120 километри југозападно од Тирана, соопшти Министерството за одбрана на Албанија. Официјалните лица наведоа дека поплавени се 3.334 куќи, како и 3.016 хектари земјоделско земјиште. Невремето остави 23.000 луѓе без струја, а летовите од аеродромот во Тирана се откажани. Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека...

ДЗС: Се преземаат мерки за спречување поплави, неколку места се критични

На одредени места постои опасност од излевање на водата надвор од речните корита, предупредија од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Од дирекцијата велат дека зголемување на нивото на водата е забележано на реките Треска, Радика, Сатеска, Кичевска, по горниот тек на Вардар во атарот на селото Раотинце, како и на нивните притоки. „Подрачните одделенија за заштита и спасување, во соработка со единиците...

Неколку патни правци се непроодни поради врнежите, магла на Стража и на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а дожд со слаб интензитет врне во западниот дел од земјата, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Намалена видливост поради магла, од 50 до 100 метри, има на планинските превои Стража и Плетвар. Според информација од ЈП „Македонија пат“, на патниот правец Маврово – Галичник, 100 метри пред Царева Чешма, сообраќајот се одвива отежнато...

УХМР предупредува на можно излевање на Радика, Црн Дрим, Сатеска и на Вардар

Врнежите во последните 24 часа ги зголемија нивото на сите водотеци во Македонија, а особено на реките во западниот дел на земјата, велат од УХМР. Според податоците на Управата, најголеми промени на водостојот има на реките Радика кај Бошков мост, Сатеска кај Ботун и на Вардар кај Јегуновце, а продолжувањето на врнежите може да доведе до излевање на Радика, Црн...

Се излеа нафта во Охридско Езеро од брод потонат во каналот Студнечишта

Во каналот Студенчишта кој се влева во Охридско Езеро, потонал бродот „Мис Стон“ од којшто се излеала нафта, која веќе е стигната до езерото. Според сведоци, сношти сè било во ред, а утрово била забележана нафтената дамка, што укажува на тоа дека инцидентот се случил во текот на ноќта. - Веднаш по дојавата за излеаното гориво од бродот, ние се организиравме,...

Ќе врне и утре и в сабота, се зголемува нивото на водотеците

Поради обилните врнежи од дожд, веќе доаѓа до пораст на водотеците и така ќе биде и понатаму. Позначително зголемување ќе има кај малите реки, при што засега не може да се зборува за сериозна опасност од поплавување. Сепак, можно е да дојде до излевања на помалите водотеци на крајниот југ на земјата, односно во Гевгелиско и во Валандовско, како и...

Облачно со обилни врнежи од дожд и температура до 15 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат обилни, особено во јужните и централните делови од земјата. Локално ќе има услови за појава на пороен дожд и грмежи. Максималната дневна температура ќе се движи во интервал од 10 до 15 Целзиусови степени. Во Скопје денеска облачно со врнежи од дожд...

Реката Пена пред излевање, свлечиште го затрупа патот Шипковица – Бродец

Водостојот на реката Пена во долниот дел од Тетово постојано се следи откако водата од оваа река се искачи на критично ниво. Обилните врнежи од дожд изминатите неколку дена предизвикаа и свлечишта над патниот правец Шипковица - Бродец. - Наносите од камења и од земја на патот Шипковица - Бродец, кои ги донесе вчерашното свлечиште, се остранети, но градежна механизација...

Обилните врнежи предизвикаа поплави во Франција

Како последица на обилните врнежи изминатите неколку денови, реката Сена денеска се излеа преку поставените насипи и поплави делови од главниот град на Франција. Поплавени се и други делови од државата, а спасувачките служби извршиле повеќе од осум илјади операции за спасување во близина на границата со Белгија. Поради зголеменото ниво на водата на реката, затворени се патиштата по должината на...

АМСМ: Дождот однесе една коловозна лента од патот кон ски-центарот Кожув

Врнежите од дожд и надојдените големи количества на вода во коритото на Коњска река, кое е стеснето поради изградна на хидроелектрична централа, однесоа една коловозна лента од регионалниот пат Гевгелија - Смрдлива вода - ски центар Кожув во должина од 15 - 20 метри, соопшти попладнево Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Од АМСМ инфирмираат дека поради прелевање на водата од...

Во Калифорнија се излеале 80.000 литри нафта

Во океанот во близина на брегот во Калифорнија, се излеале околу 80.000 литри нафта откако пукнала цевка на локалниот нафтовод. Истекувањето се случило вчера попладне на брегот кај Санта Барбара и засега не е познато каков тип нафта истекла од нафтоводот. На површината на морето сега има нафтена дамка долга шет и пол километри, широка педесетина метри, изјави портпаролката на крајбрежната...

Четврти пат годинава Пелагонија е под вода

Последните обилни врнежи од дожд дополнително ја усложнија и онака тешката ситуација во Пелагонија. На неколку села им се закануваат нови поплави по најновото излевањето на Црна во утринските часови. Повторно најпогодени се селата во општина Могила. Црна е излеана кај Лознани и кај Тополчани, така што 2.000 хектари плодно земјиште денеска е под вода. - Цела Пелагонија е под вода, ова...

Излеани неколку реки во Македонија

Поради обилните врнежи од дожд, неколку реки денеска повторно се излеале од своите корита и повторно поплавиле земјоделски површини, домови и импровизирани објекти, пренесуваат медиумите. Како што пренесува „Утрински“ на својата интернет-страница, во Кавадаречко се излеала реката Луда Мара, кај селата Глишиќ и Марена, каде под вода биле лозови и овошни површини, а поплавени биле и пластеници. Водата од реката...

Прекинат сообраќајот на повеќе патни правци низ Македонија

Поради големи одрони од камења, сообраќајот е целосно прекинат на патниот правец Кочани – Македонска Каменица и се пренасочува преку Виница – Берово и Делчево, инфромираат од АМСМ. Сообраќајот на патниот правец Катланово – Велес, поради голем одрон, се одвива по една коловозна лента, а на патот Македонски Брод – Скопје е воведена забрана за сообраќај за секаков вид моторни...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...