fbpx
Таг: Иџет Мемети

таг: Иџет Мемети

Мерки на претпазливост за Иџет Мемети како второосомничен за примање поткуп

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје одреди мерки за претпазливост на Иџет Мемети, член на Советот на јавни обвинители и поранешен народен правобранител, за случајот за наводно примање поткуп, во кој првоосомничен за примање награда за противзаконито влијание е врховниот судија Наке Георгиев. „На осомничениот му се опредлуваат мерки за претпазливост од чл. 146 ст.1 т. 2...

За врховниот судија Наке Георгиев 30 дена притвор, за Иџет Мемети се бараат мерки на претпазливост

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје му одреди 30 дена притвор на врховниот судија Наке Георгиев, откако тој беше уапсен вчера, поради наводно примање поткуп од 10.000 евра, односно за делото примање награда за противзаконито влијание. „По произнесување на осомничениот во присуство на неговиот бранител, како и ценење на фактите и доказите приложени од страна на Јавниот...

Обвинителство: Врховниот судија Георгиев бил фатен на дело со мито, Иџет Мемети е второосомничен

Случајот со апсењето на врховниот судија Наке Георгиев следело по претходна пријава од син на обвинет во предмет што се водел во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, информираа од Јавното обвинителство. Георгиев е уапсен, а донесена е наредба за спроведување на истражна постапка против две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело...

Одземен му е имунитетот на врховниот судија Наке Георгиев, одобрено барањето за притвор

Судскиот совет вчера на седницата одржана на полноќ му го одзеде имунитетот на судијата на Врховниот суд Наке Георгиев, го одобри барањето за одобрување притвор и времено го отстрани од вршењето на судиската функција. На новинарите вчера не им беше дозволено да ја следат седницата, односно јавноста беше исклучена поради заштита на угледот и интегритетот на судијата. За одземање на...

Пандемијата со ковид-19 го забави унапредувањето на правата на лицата со попреченост

Непристапноста на информациите поврзани со ковид-19, затворањето на дневните центри за поддршка, неприлагоденото учење на далечина, како и невозможноста за социјално дистанцирање за лицата зависни од поддршка при извршување на секојдневни функции, се само дел од проблемите кои го зголемија предизвикот на секојдневниот живот на лицата со попреченост насекаде во светот. Ова го истакнуваат од Хелсиншки комитет по повод Меѓународниот...

Иџет Мемети: Нема граѓански права со партизирана администрација

„Едноставно, не може некој административец да одлучи дека во наредните три дена нема да работи и дека предметите ќе почне да ги решава следната недела... Ова не е измислен случај“, вели народниот правобранител Иџет Мемети во интервју за „Мета“. Тој посочува дека граѓаните имаат најмногу поплаки на правосудството, работните односи, денационализацијата, социјалата и потрошувачките права, а јавната администрација е...

Народниот правобранител уште добива претставки за стечај и за денационализација

И после повеќе од две децении се уште имаме проблеми со стечајот, но и со денационализацијата, која одамна требаше да биде завршена, вели народниот правобранител Иџет Мемети за „Мета“. Кон крајот на минатата година институцијата примила повеќе од 300 претставки за стечајот на Охис од поранешни вработени во некогашната фирма. - Тие изразија сомнеж во работата на стечајниот управник, стечајниот...

Тетово е на второто место според бројот на претставки до Омбудсманот

Над 370 претставки од Тетово се доставени до канцеларијата на народниот правобранител во 2017 година. Десет отсто од вкупните претставки се однесуваат на локалната власт. Граѓаните најчесто се жалат на деталните урбанистички планови, загаденоста, комуналните услуги, данокот на имот – информираат од невладината „Инфоцентар“. Тие во соработка со народниот правобранител Иџет Мемети и општина Тетово, денеска организираа јавна дебата...

Мемети: Полицијата го прекршила правото на имунитет при приведувањето на пратениците

Полицијата го повредила правото на пратeнички имунитет и начелото на презумпција на невиност при приведувањето на тројцата пратеници на 28 ноември, годинава, како дел од 36-мината осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, констатирал Народниот правобранител. Според Омбудсманот, полицијата во случајов не го почитувала Правилникот за начин и вршење на полициски работи. На денешниот брифинг со новинарите, народниот правобранител Иџет...

Говорот на омраза е сè поприсутен, вели народниот правобранител

Со жалење морам да констатирам сè поголем говор на омраза во последните години, што е многу загрижувачко и ги повикувам институциите тоа да се спречува, рече народниот правобранител Иџет Мемети, презентирајќи го годишниот извештај за состојбата со човековите права во Македонија во 2016 година. Правобранителот истовремено алармираше за огромна партизираност на институциите. - За жал, огромен број институции спроведуваат партиска агенда...

Народниот правобранител отвори телефонски линии за пријавување изборни нерегуларности

В недела на 15 октомври, на денот на одржување на првиот круг од локалните избори, сите седум канцеларии на Народниот правобранител во Скопје, Битола, Кичево, Куманово, Струмица, Тетово и во Штип, од 7 до 19 часот ќе бидат отворени за граѓаните за пријавување изборни нерегуларности. Освен лично во канцелариите, граѓаните нерегуларности ќе може да пријават и на телефонските броеви во...

Серијата реплики и прашања од ВМРО-ДПМНЕ ја забави собраниската седница

Третото продолжение на шестата седница на Собранието траеше многу кратко и таа е повторно прекината без некаков прогрес во однос на вчерашното, второ, продолжение на седница. Дискусијата за четвртата точка, расправа за одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител, мина во знакот на долги реплики на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, вкупно осуммина, и одговори од народниот правобранител Иџет...

Сарачини: Во независна Македонија ниту едно лице не е казнето за говор на омраза

Ниту едно лице или група не е санкционирана за говор на омраза, а ваквата култура на неказнивост им дава храброст на прекршители да изразуваат говор на омраза, претежно преку социјалните мрежи, кој преминува во дискриминација, велат учесниците на конференцијата „Граѓанското општество во акција за еднаквост“. Петрит Сарачини од невладината отганизација „Цивил“, смета дека е крајно време институциите да преземат санкции...

Мемети: Сè уште имаме нефункционални и исполитизирани институции

Сè уште имаме исполитизирани и нефункционални институции, кои спроведуваат и партиски агенди, истакнал денеска народниот правобранител Иџет Мемети, на презентацијата на годишниот извештај за степенот на почитување, унапредување и заштита на човековите права и слободи во 2016 година, пренесува „Нова ТВ“. Според Мемети, во сферата на почитувањето и на заштитата на човековите права, минатата година не е забележан никаков напредок,...

Мемети: Кај нас граѓаните не ги штити процедура и систем

Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието, кое не сака или е доведено во ситуација да не може да врши контрола врз извршната власт, вели Народниот правобранител Иџет Мемети во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. -Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието. Затоа што законодавната...

Омбудсманот предупреди да не се употребуваат деца во изборната кампања

Народниот правобранител Иџет Мемети соопшти дека отворил постапка за злоупотребување деца од страна на политичка партија. На новинарско прашање за вклученост на деца во предизборните кампањи, народниот правобранител рече дека досега има неколку јавувања на граѓани и на вработени по однос на прекршување на изборното право за време на кампањата. - По наша иницијатива, имаме отворено една постапка во однос...

Народниот правобранител ги потсети граѓаните на остварување на нивното избирачко право

Во пресрет на предвремените парламентарни избори на 11 декември, Народниот правобранител ги потсети граѓаните за важноста на избирачкото право и начинот на остварувањето и заштитата на ова право. Народниот правобранител Иџет Мемети упати апел до институциите и сите други за обврската и за одговорноста за создавање реални услови за овозможување, почитување и остварување на избирачкото право на граѓаните, како и правилата...

Омбудсманот ги повика партиите да не го злоупотребуваат МВР

Народниот правобранител, Иџет Мемети оцени дека петочната полициска акција во Арачиново и Липково имала за цел да го заплаши населението и додаде дека вчерашната изјава на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски била конфузна, јавува „Алсат-М“. Според Мемети, неприфатливо е полициските акции да траат со денови, а населението да на знае што се случува. - Многу лесно кај граѓаните се создаваат...

Мемети: Институциите немаат волја за спроведување на прописите

Институциите во Македонија немаат волја да ги спроведат прописите и законите, да се справат со предизвиците, да ги решaваат проблемите и тоа е главниот проблем, вели народниот правобранител, Иџет Мемети, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. „Ние во Република Македонија, во парламентарна демократија формиравме посебно јавно обвинителство, тоа доволно говори на кое ниво сме. Тоа доволно говори колкава е...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...